TEİS Başkanı Saydan: İnternetten ilaç satışına artık dur densin!

Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

İnternetten satılan ve ölüm saçan bitkisel ilaçlar konusunda vatandaşları bir kez daha uyarmak istediklerini belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Adana’da internetten alınan zayıflama ilacı ile yaşanan ölüm olayına dikkat çekerek, “İnternetten satın alarak bilinçsiz ilaç kullanmayın” çağrısında bulundu. Ecz. Saydan, internetten satılan ürünlerin Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre yarısının sahte olduğunun bütün kamuoyu tarafından bilinmesine rağmen, özellikle eğitimli kişilerin bu ilaçlara rağbet etmesinin düşündürücü olduğuna vurgu yaptı.

“Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz”

İnternet üzerinden satılan ürünler hakkında vatandaşları ve sağlık otoritelerini uyarmaktan artık yorulduklarını belirten Saydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnternetten ehil olmayan kişilerce satılan bitkisel ilaçlar insanların sağlığını riske ediyor. Bir ürüne ilaç şekli verilmiş ise yani tablet, kapsül, şurup, damla, ampul vs. şeklinde ise bunlar ilaçtır. Ürün artık ilaç olmuştur. Adı masumca ‘takviye edici gıdalar’ olan, bir sürü yönetmelik, genelge gibi yasal yöntemler kullanılarak satışa sürülen bu ürünlerin izin belgeleri Sağlık Bakanlığı’ndan alınmak zorundadır.

Yasalarda ismi ‘takviye edici gıda’, halk arasında ‘bitkisel ilaç’ olan bu ürünler kontrolsüz, denetimsiz bir şekilde internetten amaçları sadece para kazanmak olanlar tarafından pazarlanmaktadır. İsimleri sebze, meyve veya bir takım egzotik bitkilerle özdeşleştirilerek, sanki yepyeni bir buluşmuş gibi, son derece doğal, zararsız olarak tanıtılan bu ürünlerle vatandaşlarımız, özellikle gençlerimiz kandırılmaktadır.

TEİS: İnternetten ilaç satışına caydırıcı ceza getirilmeli

Gençlerimiz rahatlıkla internete girerek ve bu ürünleri alabiliyor. Sonrası malum. Sonuç basında gencecik bir canın kurtarılamadığı, hayatını kaybettiği haberi. Bunlar çok acı ama maalesef gerçek. Özellikle de eğitimli kişilerin bu ürünlere rağbet etmesi düşündürücü bir durum. Bu ülkenin tek bir sağlık otoritesi vardır, o da Sağlık Bakanlığı’dır. TEİS olarak Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz: Bu ürünlerin izni, ruhsatı, kontrolü artık tamamen Sağlık Bakanlığı’na geçmelidir.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla