TEİS Başkanı Saydan: İnternetten ‘takviye gıda’ adıyla bitkisel ilaç satışı durdurulmalı

Yazan Hatice Pala Kaya
11 Eylül 2022   |    29 Eylül 2022    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

İnternet üzerinden ilaç adı altında pek çok ürün ve takviye gıdanın satışlarının yaygın şekilde devam ettiğini söyleyen Tüm Eczacı İşveren Sendikası (TEİS) Başkanı Ecz. Nurten Saydan, bu durumun halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Bu tür satışların engellenmesi için çaba harcadıklarını vurgulayan Nurten Saydan, yakın zamanda Muğla’da 15 yaşında bir gencin zayıflama ilacı adı altında satılan ürün nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Sendika olarak başta en çok kullanıcıya sahip e-ticaret platformları olmak üzere kanunlara ve vatandaş sağlığına aykırı şekilde internet üzerinden ‘takviye edici gıda’ gibi masum bir ismin arkasına saklanarak pazarlanan ‘bitkisel ilaç’ların satışlarının durdurulması, alınacak filtreleme önlemleriyle bu tip ilanların engellenmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı, TİTCK ve ilgili e-ticaret sitelerine gerekli başvurular yapıldığı halde bu başvurularımızın gözardı edilmesi, önlem alınmaması çok üzücüdür” dedi.

İnternette satılan ürünlerin gerçek ilaç olup olmadığının tespiti mümkün değil

Bitkisel ilaç, takviye edici gıda, ilaç adı altında ürünlerin internet platformlarında satıldığını, bunların durdurulması gerektiği yönünde uzun süredir uyarı yaptıklarını kaydeden Ecz. Nurten Saydan, “İlacın satış yeri sadece eczanelerimizdir. İlaçların kargo ile gönderilmesi durumunda kişilere uygun şartlarda taşınmamış ilacın ulaşması söz konusu olacağı gibi, internet ortamında satılan ürünlerin gerçek ilaç olup olmadığının tespit ve kontrolü de mümkün değildir. Daha ne kadar vatandaş hayatını kaybedince bu yanlışı durduracağız? Öncelikle ilgili Bakanlığın bu ürünlerden elini çekmesi ve vazgeçmesi bu tür ilaçları asıl sahibi olan Sağlık Bakanlığı’na devretmesi gerekmekte ve ilaç olan her ürünün insanlarımıza verilme yeri mutlaka eczanelerimiz olmalıdır” yorumunu yaptı.

Bu tarz ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanıp, eczaneler üzerinden sunulmalı

Nurten Saydan, bu türden bir satışın vatandaş sağlığı açısından risk olduğunun altını çizerek, bireyleri de internetten ürün almamaları yönünde uyardı. İlaç ve benzeri ürünlere yönelik reklamların da kontrol altına alınması gerektiğini kaydeden Nurten Saydan, ayrıca satış yapan internet sitelerinin engellenmesi gerektiğini belirtti. Saydan şunları vurguladı: “TEİS olarak, bu tarz ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanıp eczaneler üzerinden sunulması, her türlü tanıtımın kontrol altına alınmasını sağlayıcı düzenlemeler yapılması halk sağlığı ve hasta güvenliği açısından daha doğru ve emniyetli olacağı görüşümüz ilgili bakanlıkla paylaşılmıştır. Bu ülkenin eczacıları olarak; bu ilaçların ruhsatları, izinleri kontrolsüz olarak verilmeye devam ettiği sürece zayıflama ilaçlarının ölüm saçmaya devam edeceğini, bu ilaçların sağlık bakanlığına devredilmesi gerektiğini kamuoyu aracılığıyla yetkililere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.”

Ecz. Nurten Saydan, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından hazırlığı devam eden Takviye Edici Gıdalar Yönetmeliği’ne önem verdiklerini belirterek, sendika olarak görüşlerini içeren kapsamlı bir raporu da sunduklarını açıkladı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla