TEİS Başkanı Saydan: Artan KDV nedeniyle 15 bine yakın ilacın fiyatı bir kez daha artacak

Yazan Hatice Pala Kaya
13 Temmuz 2023  |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

İlaçta KDV oranının yüzde 10’a çıkarıldığını bildiren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, KDV oranında yapılan değişiklik nedeniyle 14 bin 900 çeşit ilacın fiyatının bir kez daha artacağını açıkladı. Yaşamsal öneme sahip ürünlerde KDV’nin mali takibi sağlama amacıyla sembolik bir değere düşürülmesi gerektiğini belirten Ecz. Nurten Saydan, son yayımlanan yasal düzenleme ile 10 Temmuz 2023 Pazartesi gününden geçerli olacak şekilde ilaç KDV oranının yüzde 10’a çıkarıldığını hatırlattı. 

Yapılan yeni düzenlemenin hem SGK, hem vatandaş, hem de eczacılara yük getireceğini savunan TEİS Başkanı Saydan, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Vatandaşın ilaçlarına rahat ulaşabilmesi için ‘ilaç’ denilen ürünün vergi geliri olarak düşünülmemesi gerektiğini belirten Saydan, düzenlemenin sakıncaları ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

TEİS: Euro kuru nedeniyle yurt dışından ilaç gelmesi hayal gibi görünüyor!

KDV yükünü hem eczacılar hem de SGK taşımak zorunda kalacak

Saydan, şu değerlendirmelerde bulundu: “İlaç ertelenemeyen, yerine ikame edilecek hiçbir ürün bulunmayan insan sağlığı ve tedavisi için son derece önemli bir ihtiyaçtır. KDV artışı hem ülkemizdeki ilacın en büyük alıcısı konumundaki devletimize ekstra bir finans yükü, hem de geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımıza da ödeyecekleri katkı payı ve farklara yansıyacak artış nedeniyle ek külfet getirecek. Bu artan KDV yükünün zararını hem biz eczacılar hem de SGK taşımak zorunda kalacak. Gelişmiş ülkeler bu durumun farkına varmış ve devletlerin geri ödeme sistemindeki ilaç gibi yaşamsal ürünlerin vergileri (yani KDV ) sıfır veya 1(bir) olarak uygulanıyor. Yani Devletler geri ödeme kurumlarının ilaç tedavilerindeki vergi yükünü hafifletiyor.”

14.900 çeşit ilacın fiyatı bir kez daha artacak

Ecz. Nurten Saydan, KDV oranında yapılan değişiklikle 14 bin 900 çeşit ilacın fiyatlarının bir kez daha artacağına işaret ederek, “Bu artışın bizlerden kaynaklanmadığını vatandaşlarımızla paylaşmak isteriz” diye konuştu.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla