TEİS: 57 eczacılık fakültesinin sadece 15’i akademik personel açısından standartlara uygun

Yazan Hatice Pala Kaya
10 Ağustos 2022   |    23 Eylül 2022    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi, Sektör Print

Plansız olarak açılan eczacılık fakültelerinin akademik personel ve laboratuar açısından yetersiz olduğunu söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, çok sayıda mezunun işsiz kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. TEİS’ten yapılan açıklamada, eczacılık fakültesi sayısının 57’ye ulaştığına dikkat çekilerek, “Plansız bir şekilde her geçen gün artan eczacılık fakülteleri gençlere bir gelecek sunan kurumlar olmak yerine, işsizliği öteleyen bir yapı halini almış durumda. Bugünkü koşullarda 2023 yılında 9 bin fazla eczacı olacağı öngörülüyor” denildi.

Türkiye’de 1997’de sadece 7 eczacılık fakültesi bulunurken, bu sayının 57’ye ulaştığı, üstelik sadece 49’unun eğitime başladığı kaydedildi. Açıklamada, sadece 15 fakültenin akredite eczacılık eğitimi verdiği ifade edildi.

Eczacılık fakültelerine giriş başarı sıralaması 50 bin ile sınırlı olmalı

TEİS Başkanı Ecz. Nurten Saydan yaptığı değerlendirmede, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi açısından bu sorunun çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, “Alt yapıdan ve akademik kadrodan yoksun eczacılık fakültelerinin öğrenci alımına izin verilmemeli ve eczacılık fakültelerine giriş için başarı sıralaması 50 bin ile sınırlı tutulmalıdır” dedi.

Açılan fakültelerin akademik personelinin de yetersiz olduğuna işaret eden Nurten Saydan, “Tam donanımlı bir eczacılık fakültesinde 100’ü aşkın akademik kadro varken, akredite olmayan eczacılık fakültelerinde bu sayı 10’u geçmiyor. Bu kadroların da hepsi eczacılık fakültesi çıkışlı değiller. Hatta bir devlet üniversitesinin eczacılık fakültesi 6 akademisyenden kurulmuş ve bunların içinde hiç eczacılık lisans çıkışlı akademisyen yok. 57 eczacılık fakültesinin sadece 29’unun dekanı eczacılık fakültesi mezunu” diye konuştu.

Saydan: Eczacı sayısı artıyor! 2023’te ihtiyaçtan 9 bin fazla eczacı olacak

Eczacılık eğitimi laboratuarsız olmaz

Eczacılık eğitiminin başta laboratuar olmak üzere donanım açısından da yeterli olması gerektiğinin altını çizen Saydan şunları kaydetti: “Yeni açılan fakültelerin çoğunun kendine ait binaları bile bulunmuyor. Apartman katı tarzı eczacılık fakülteleri ile eczacılık eğitimi verilemez. Eczacılık Fakültesi’nde okuyan öğrenciler eğitimleri boyunca; temel bilgi teknolojisi, analitik kimya, organik kimya, eczacılık tarihi ve terminolojisi, temel eczacılık bilimleri, eczacılık mevzuatı, eczacılık ve temel tıp bilimleri, farmasötik hammaddeler, farmasötik kimya, farmasötik teknoloji, biyokimya, tıbbi ilkyardım, farmakoloji, eczacılık deontolojisi ve etik, farmakoloji uygulama gibi birçok alan dersinin yanı sıra botanik, besin güvenliği ve analizi, parazitoloji, vitamin ve koenzimler ve antioksidanlar gibi birçok dersi alırlar. Ama fakülte yeterli fiziki şartlara uygun değilse, yeterli öğretim kadrosu yoksa eczacılık öğrencileri yeterli eğitimi alamayacak ve mesleğinde başarılı olamayacaklar.”

Mezunlar işsizlik riski ile karşı karşıya

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan “2023 yılı Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi” başlıklı rapora göre, bugünkü koşullar sabit kaldığında bile 2023 yılı sonunda yaklaşık 9 bin arz fazlası oluşacağını vurgulayan TEİS Başkanı Ecz. Nurten Saydan, mezunların işsizlik riski ile karşı karşıya bulunduklarını kaydetti. Türkiye’de eczane açmanın kurallara tabi olduğunu hatırlatan Nurten Saydan, bu kurallarla eczane ve eczacı ihtiyacının ölçülebilir olmasına karşılık fazla sayıda fakülte açılmasının anlaşılamaz olduğunu vurguladı.

2023 yılı sonunda 9 bin eczacı arz fazlası olacak

Ecz. Nurten Saydan, “Eczane Yerleştirme Sistemi (EYS), 2012 yılında Eczacılar ve Eczaneler Hakkında 6197 sayılı Kanun değişikliğinden sonra, 3500 kişiye bir eczane düşecek şekilde sınırlama getirilmesi ile ilgili olarak kurulmuştur. Buna göre, TİTCK her yıl belirli dönemlerde bir eczacının eczane açabileceği ilçeleri ilan etmekte, eczacı hizmet puanı ve tercihlerine bağlı olarak bu ilçeye yerleştirilmektedir. Böyle bir durum da söz konusuyken ardı ardına eczacılık fakültesi açılmasının sebebi nedir?

Saydan: Yardımcı eczacılık uygulaması yeni mezunlara haksızlık

İşsiz eczacı ordusu oluşturmak mı? Bu kime yarar sağlayacak? Bundan hem devlet hem öğrenci hem de veliler zarar görecek. TEİS olarak beklentilerimiz; Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2023 yılında 9 bin fazla eczacı olacağı öngörüsünden hareketle mesleğimizin geleceği ve işsiz eczacı ordusu oluşmaması için daha fazla eczacılık fakültesi açılmaması, kontenjanlardaki sayıların azaltılması, akademik kadrodan yoksun fakültelerin kapatılması öncelikli hedef olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla