Saydan: İlaç Euro kurunda yapılan düzenleme sadece pansuman olabilir

Yazan Hatice Pala Kaya
14 Aralık 2022   |    28 Aralık 2022    |   Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ilaç Euro kuru yüzde 36,77 artarak 10.76 TL oldu. Karar, 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek. İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kurundaki artışla ilgili açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, düzenlemenin yetersiz olduğunu, yarayı iyileştirmeyeceğini sadece pansuman olabileceğini söyledi.

TEB Başkanı Arman Üney: İlaç yoklukları ilaç krizine dönüşüyor, acil önlem alınmalı!

Yapılan güncelleme yeterli değil

İlaç kurundaki artışı değerlendiren Nurten Saydan, konuyla ilgili şunları kaydetti: “İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru yüzde 36,77 ’lik artışla 7,86 TL’den 10,76 TL’ye yükseldi. Ancak kur seviyesinin güncel kurun çok altında olmasından kaynaklı olarak piyasada bulunamayan ilaç sorununun devam edeceğini düşünüyoruz. Zira güncel kura göre, Euro bugün itibariyle 19 TL seviyesinde bulunuyor. İthal edilen ilaçların güncel kura göre ithalatında sıkıntılar yaşanmaya devam edecektir.”

TEİS Başkanı Nurten Saydan

TEİS Başkanı Nurten Saydan

İlaç Euro kuru güncel ve ekonomik gerçeklere uygun hale getirilmelidir

İlaç Euro kurunun normal kura bir türlü yetişemediğini söyleyen Nurten Saydan, “Eczacılar olarak ilacın bulunabilir ve ulaşılabilir olması önemlidir. Çünkü bulunamayan ilaç en pahalı ilaçtır. Bu güncellemenin ilacın hastaya ulaşmasına imkân sağlayacak seviyede olmadığını düşünüyoruz. Yeterli olduğunu düşünmediğimiz bu düzenlemenin yarayı iyileştirmeyeceğini sadece bir pansuman olabileceğini belirtmek istiyoruz. İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an önce yapılmasını bekliyoruz” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla