TEB Başkanı Arman Üney: İlaç yoklukları ilaç krizine dönüşüyor, acil önlem alınmalı!

Yazan Hatice Pala Kaya
6 Aralık 2022  |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Piyasadaki ilaçların pek çoğuna erişilemediğini ve ciddi bir ilaç krizi yaşanma riski olduğunu açıklayan Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Ecz. Arman Üney, piyasadaki ilaçların yaklaşık yüzde 25’ine erişim sağlanamadığını, her dört ilaçtan birinin bulunamadığını kaydetti. İlaç yokluklarının çok önemli bir gündem maddesi olduğunu belirten Üney, “İlaç yoklukları artık ilaç krizine dönüşüyor. Hastalarımızı ve biz eczacıları ciddi derecede mağdur eden bu duruma acil önlem alınması gerekiyor” uyarısında bulundu.

Antibiyotik ve ateş düşürücülere erişmekte sorun yaşanıyor

Arman Üney, yaptığı yazılı açıklamada, daha önce kısa aralıklarla yaşanan ilaç yokluklarının artık daha yoğun ve etkisini hissettirir halde yaşanmaya başladığına işaret ederek şunları kaydetti: “İlaç yoklukları ne yazık ki Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden birisi haline dönüşmüş durumdadır. Bize ulaşan bilgilere göre, şu anda piyasadaki ilaçların yaklaşık yüzde 25’ine erişim sağlanamıyor. Bazı grup ilaçlar hiç bulunamazken, bazı grup ilaçlara da çok kısıtlı erişim sağlanabiliyor.

Özellikle çocuk hastalarımızın tedavilerinde kullanılan şurup formundaki antibiyotiklerde, ateş düşürücü ve ağrı kesicilerde büyük sorun yaşanıyor. Aynı şekilde, hipertansiyon ilaçları, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, mevsimsel soğuk algınlığı ilaçları, antidepresanlar, ağrı kesiciler, analjezik ampuller, kulak damlaları, göz damlaları, burun spreyleri, doğum kontrol hap ve iğneleri, kortizonlar ve egzama ilaçlarına erişimde büyük sıkıntı yaşanıyor.”

İlaç yokluğunun sorumlusu eczaneler değil

İlaç yokluklarının sorumlusunun eczacılar olmadığını belirten Arman Üney, vatandaşların mağduriyetinin eczaneleri de olumsuz etkilediğini vurguladı. Üney, “Hastalarımız ilaçlarını bulabilsinler diye meslektaşlarımız canla başla çaba sarf ediyorlar. Nöbetlerdeki uzayan kuyrukların nedeni, nöbetçi eczane sayıları değil, reçetelerdeki ilaçların bulunamıyor olmasıdır. Reçetede yazılan ancak piyasada bulunmayan ilaçlar için, meslektaşlarımız hekime ulaşarak hastanın tedavisini aksatmayacak çözümler üretmeye çalışıyorlar.

Onbinlerce eczacı Büyük Eczacı Mitinginde buluştu: Dur de! Tükeniyoruz

Bu durumu hasta ve hasta yakınlarına doğru şekilde aktarmak için de çaba harcıyorlar. Eczacılar, ellerinde telefon, bir umut belki ellerinde kalmıştır diyerek reçetedeki ilacı bulmak için hiç durmadan ecza depolarını ve diğer eczaneleri arıyorlar. Tüm bu süreçler hasta ve hasta yakınlarının eczanelerde uzun süre beklemesine ve kuyrukların oluşmasına neden olabiliyor” diye konuştu.

İlaç fiyat politikası değişmeli

Mevcut ilaç fiyat politikalarının sorun çözmekten öte sorunun kendisi haline geldiğine işaret eden Arman Üney, ilaç yokluklarının ilaç krizine dönüştüğünü ve bu duruma çok acil önlem alınması gerektiğini vurguladı. Mevcut fiyat politikalarının tüm paydaşların görüşleri alınarak yeniden kurgulanması gerektiğini belirten Üney, “Aynı şekilde geri ödeme politikalarının da yeniden ele alınması gerektiği ortadadır. Yerli ilaç sanayini desteklemek, eczacı istihdamına dayalı yeni molekül ilaçların üretimini yapacak yerli üretimi teşvik etmek büyük önem taşımaktadır” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla