Saydan: Çocuklarına aşı yaptırmayanlar, tüm çocukları riske atıyor

Yazan Hatice Pala Kaya
28 Nisan 2020   |    29 Nisan 2020    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Koronavirüs (Covid-19) salgını ile birlikte aşılamanın hayat kurtarıcı olduğunun bir kez daha görüldüğünü söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, küresel covid-19 salgınının ve Türkiye’nin yaşadığı göç sorununun aşının önemini bir kez daha ortaya çıkardığını vurgulayarak “Aşılama yalnızca çocukları korumaz, çocukların torunlarını ve birkaç kuşak sonrasını da korur. Aşı yaptırmayan aileler sadece kendi çocuklarını değil, bütün çocukları riske atıyor” dedi.

Toplum sağlığını ilgilendiriyor, hukuki yönü de olmalı

Aşılamanın her çocuk için bir hak olduğunu ve bu konuda inisiyatifin ailelere bırakılmaması gerektiğini belirten Ecz. Saydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukların hukuki olarak da korunması gerekir. Çocuklarına aşı yaptırmayan aileler, ülkemizdeki tüm çocuklarımızı riske atmış oluyorlar. Aşılama yapılmadığı takdirde artık ülkemizde görülmeyen hastalıklar tekrar ortaya çıkar.

TEİS Başkanı Nurten Saydan: Gıda takviyeleri ilaçtır, bilinçli kullanılmalı!

Şu anda kontrol altına alınmış hastalıklarla ilgili salgınlar yaşanır, daha fazla çocuk hasta olur ve daha fazla çocuk ve bebek ölümü yaşanır. Aşılama yalnızca çocukları korumaz, çocukların torunlarını ve birkaç kuşak sonrasını da korur.”

Aşı karşıtlığı toplum sağlığını tehdit etmeye başladı

Aşı karşıtlığının Türkiye’de hızla yükseliyor olmasından endişe duyduğunu belirten Ecz. Nurten Saydan, 2014’te 1370 ailenin çocuklarına aşı yaptırmadığını, geçen süreçte hızla yükselerek 2017’de 23 binin üzerinde ailenin çocuklarına aşı yaptırmadığını kaydetti.
Türkiye’nin yüzde 28,3 ile çocuk nüfus oranı yüksek ülkeler arasında olduğuna işaret eden Saydan, çok sayıda göçmen nüfus ile birlikte düşünüldüğünde çocukların aşı yoluyla sağlıklarının korunmasının daha önemli hale geldiğini anlattı.

Aşı karşıtlığının toplum sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen Nurten Saydan, “Aşı karşıtlığının bilimsel bir dayanağı olmadığı gibi çocuklarımızla birlikte tüm toplumun sağlığı hiçe sayılıyor” diyerek tepki gösterdi.

Göçmen çocuklara da aşı koruması gerekli

Türkiye’de 3,5 milyonu Suriye olmak üzere 4 milyonun üzerinde geçici koruma altındaki kişi ve göçmen bulunduğunu, sadece Suriyeli geçici koruma altındaki nüfusun 1.5 milyonunu 0-14 yaş arası çocukların oluşturduğunu belirten Ecz. Nurten Saydan, “DSÖ, Türkiye’deki kamplarda kalan Suriyelilerde kızamık, verem ve çeşitli bulaşıcı deri hastalıklarına rastlandığına dikkat çekti. Bu vakalardan da anlaşıldığı üzere aşılanmanın önemi daha da artıyor” dedi.

Covid-19 Salgını aşılamanın hayat kurtarıcı olduğunu hatırlattı

Aşılamanın hayat kurtarıcı olduğunu bu yıl ortaya çıkan covid-19 salgının bir kez daha hatırlattığını dile getiren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Aşılama dünyada ve ülkemizde bulaşıcı hastalıklara karşı en önemli koruyucu sağlık hizmetidir” diye konuştu.

Nurten Saydan, aşılamanın her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtaran en başarılı, etkili ve düşük maliyetli sağlık müdahalelerinden birisi olmasına rağmen, hala dünyada yaklaşık 20 milyon aşılanmamış veya eksik aşılı çocuk bulunduğuna dikkati çekti.

Ecz. Saydan, toplum sağlığı için en önemli unsurlardan birinin hastalıkların önlenmesi olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Her zaman bir hastalığı önlemek, hastalık oluştuktan sonra onu tedavi etmekten daha iyidir. Aşılanmanın bir hedefi kendimizi korumaksa, diğer önemli hedefi de etrafımızdaki insanları koruyarak toplumun bağışıklık sistemini sağlamaktır. İnsanlık tarihinde büyük salgınlara ve ölümlere yol açan pek çok hastalığın tedavisi aşılar sayesinde yapıldı.

Örneğin; çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren aşılama sayesinde tamamen yok edildi. Yine çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan çocuk felci hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına gelmiştir. Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, vatandaşlarımıza kendilerinin ve çocuklarının aşılarını kontrol için aile hekimlerine danışmalarını, eksik olan, zamanı gelmiş aşılarını kontrol etmeleri gerektiğini hatırlatarak, toplum sağlığı için aşılanmak gerektiğini bir kez daha önemle hatırlatıyoruz.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla