TEİS Başkanı Saydan: Yaşanan ilaç yokluğunun sebebi eczaneler değil!

Yazan Hatice Pala Kaya
24 Ocak 2022  |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Piyasada bir süredir yaşanan ilaç yokluğu ile ilgili bilgi veren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, şubat ayında gerçekleşecek ilaç Euro kuru güncellemesi öncesinde, piyasada bazı ilaçlara ulaşımın zorlaştığını belirtti. Özellikle antibiyotikler, çocuk şurupları, burun spreyleri gibi ilaçların bulunamadığına dikkati çeken Saydan, bu durum nedeniyle hem vatandaşın hem de eczacının mağduriyet yaşadığını vurguladı.

Her yıl şubat ayında ilaç Euro kuru belirlenmesinden önce rutin hale gelen ilaç yokluğu sorunu nedeniyle açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Fiyat artışı öncesinde özellikle ocak ayında birçok ilaç, firmalar ve ecza depoları tarafından eczanelere tevzi olarak, yani kısıtlı sayıda gönderiliyor ve bu durum eczanelerdeki talebi karşılamıyor. 3-5 adet gibi kotalarla eczanelere verilen ya da yok denilen ilaçlar hasta mağduriyeti oluşturuyor” dedi.

Eczanelere üçer beşer adet ilaç gönderiliyor

Son zamanlarda özellikle antibiyotikler, çocuk şurupları, burun spreyleri, grip ilaçları, bazı tansiyon ve onkoloji ilaçlarının bulunamadığına dikkati çeken Nurten Saydan, bu sorunun kaynağının eczaneler olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Her yıl olduğu gibi bu yıl da ilaç Euro kuru artışı öncesinde piyasada ilaç yokluğu yaşanıyor. İlaçlar, firmalar ve ecza depoları tarafından tevzi uygulaması kapsamında günlük hiçbir eczanenin talebine tam karşılık vermeyecek oranda 3-5 adet gibi kotalarla eczanelere veriliyor ya da yok denilerek gönderilmiyor.  Ancak, şubat ayındaki fiyat değişikliği geçerli olduktan hemen sonra söz konusu ilaçlar bir anda piyasaya çıkarak tedarik edilebiliyor.

Bu da bazı firma veya dağıtım kuruluşlarının söz konusu ilaçları stok yaparak eczaneleri ve dolayısıyla vatandaşı mağdur ettikleri yönünde kanaat oluşmasına sebep oluyor. Yani, Euro artışı beklendiği için ilaç üretim ve ithalatının ertelenmesine bağlı olarak ecza depoları ve ilaç firmaları stoklarındaki ilaçların sevkiyatını minimum seviyede tuttuklarından dolayı piyasada bulunmayan ilaç sayısında hızlı bir artış yaşanıyor.”

Sağlık Bakanlığı’nın duruma müdahale etmesini talep ediyoruz

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını da belirten Nurten Saydan, “TEİS olarak, vatandaşın mağdur olmaması ve eczacıların töhmet altında bırakılmaması için, Sağlık Bakanlığı’nın İTS üzerinden aylık ortalama ilaç akışına bakarak yapacağı inceleme ile ilaç akışını kesen ya da azaltan firma ve dağıtım kuruluşlarının tespit etmesini ve bu duruma müdahale etmesini talep ediyoruz” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla