Tırnak batmasının nedenleri ve tedavisi…

6 Kasım 2015   |    18 Aralık 2021    |   Kategori: Diğer Hastalıklar, Estetik Print

Son derece acı veren tırnak batıkları estetikten ziyade ciddi bir şekilde yaşam kalitemizi etkiler. En çok ayak baş parmaklarda olmakla beraber tüm tırnaklarda batık gelişebilir. Tırnak batmasının en çok ayak tırnağının kendi özel yapısından kaynaklandığını belirten Dr. Ayfer Aydın tırnak batmasının nedenleri ve tedavisi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Tırnak batmasının nedenleri

  • Yanlış ayakkabı seçimiyle gelişebilir. Sivri uçlu tırnaklara basıç yapan ve onları sıkan ayakkabılar giyinmek tırnaklarda batık gelişimini kolaylaştırabilir.
  • Tırnak mantarı gibi bazı tırnak hastalıklarının tırnakta oluşturduğu şekil bozuklukları, tırnakta kalınlaşmalar da tırnak batıklarının yine en sık sebepleri arasındadır.

Tırnak batması neden olur, ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

  • Tırnakların hatalı ve çok dibinden yuvarlak içe kıvrık kesilmesi tırnak batığı gelişimini kolaylaştırır.
  • Ayağa dışardan gelen darbeler, özellikle sporcularda sık karşılaştığımız travmalar tırnak batığının sık sebepleri arasındadır. Gebelik döneminde de ayakta oluşan ödem ve şişlik, kilo alımı tırnak yatağında bası oluşmasına ve batık gelişmesine yol açan diğer sebepler arasındadır.

Tırnak batıklarında en büyük sorun ızdırap veren ağrıdır. Bu ağrı bazen kişinin yaşam kalitesini ciddi boyutta etkiler. Günlük yaşamında, iş yaşamında ciddi aksamalara yol açabilir. Ağrı bazen o kadar şiddetlidir ki gece uyurken yorgan ya da battaniyenin teması bile rahatsız edebilir.

Tırnak batmasının neden olduğu sorunlar ve yapılan  hatalar

Aynı zamanda batık tırnak; tırnak yatağında enfeksiyon gelişimine ve tırnaklarda daha kolya mantar oluşumuna da zemin hazırlar. Batıkla beraber gelişenn bakteriyel ve mantar enfeksiyonunun da tedavisi batık tedavi edilmedikçe zorlaşır.

Batık tırnaklar özellikle kadınlarda ağrının yanısıra; estetik görünümü de bozduğu için istedikleri ayakkabıyı giyinmelerine de engel olur. Zaten tırnak batığının en sık nedenleri arasında olan sivri uçlu ayakkabılar bu dönemde ızdıraplı ağrılarında yine en sık nedenidir. Ağrı bazen hastanın ayakkabı giyinmesine dahi engel olacak boyutlara ulaşabilir. Bu ağrılı batık durumda hastaların ilk başvurusu genelikle kuaförlerdir.

Tırnak mantarı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

 

Tırnak batığı tedavisinde çok sayıda sonuç vermeyen ve hala yapılan yanlış tedavi yöntemleri var ne yazık ki… Pedikürle batık tırnağın bası yapan kısmı kesilerek geçici olarak sadece ağrı dindirilir. Batık tırnağı kesinlikle tedavi etmez. Ancak çok sayıda hasta bu yöntemler çare arıyarak uzun yıllar ağrıyla bu şekilde başertmeye çalışır.

Yine batık tedavisinde çeşitli merkezlerde uygulanan ılık kompresler, pamuk veya tel sistemi ile yatağın genişletilmeye çalışılması ile çözüm aranır. Ancak tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel sebep olan tırnağı uzatan kök kısım oradan uzaklaştırılmadıkça yapılan tüm geçici işlemler sonuç vermeyecektir. Yani bu işlemler sadece geçici çözümlerdir kalıcı bir sonuç vermezler.

Batık tırnağa sebep olan kök yerinde durduğu sürece yapılan bütün işlemler sonuçsuz kalacaktır ve işlem sonrasında batık tekrar edecektir. Batık tırnağı olan hastalara yapılan önemli bir yanlış ise tırnağın bütün olarak çekilmesidir. Bütün olarak çekilen tırnak neyazıkki aynı şekilde batık olarak geri çıkacaktır. Yani tırnağın bütün olarak çekilmesi yanlış bir yöntemdir.

Tırnak batması tedavisi

Sadece batık olan kısmın; batığı yaratan kök kısmı ile çıkarılması ile sorun kesin ve kalıcı bir şekilde çözümlenir.

İşleme; tedavi edilecek batık kısmın lokalanestezi ile uyuşturulması ile başlanır. Uyuşma tamamlandıktan sonra batık kısım tırnak yatağı ile birlikte ince bir şerit halinde çıkarılır. Sadece batığı oluşturan ve onu uzatan yatak yani kök kısım özel aletle törpülenir; böylece batığın tekrarlaması önlenmiş ve tedavi tamamlanmış olur.

Enfeksiyon nedir? Neden olur? Belirtileri, türleri ve tedavisi

İşlem çok kısa sürede efektif bir şekilde tamamlanır; işlem sonrasında herhangi bir istirahat dönemi gerekli değildir, aksine hasta batık olan kısım artık çıkarıldığı için çok rahatlamıştır ve işlem sonrasında hemen ayağa kalkıp günlük yaşamına ve iş hayatına dönebilir. Oluşabilecek enfeksiyon gelişim riskini önlemek için gerek görülürse kısa süreli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek antibiyotikli kremlerle tedavi tamamlanmış, hasta kesin olarak sağlığına kavuşmuş olur.

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Kliniği Dr. Ayfer Aydın

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla