Troponin Testi, kalp krizi ihtimalini hızlı eleyerek hastane süresini azaltıyor

Kategori: Kalp Hastalıkları, Kardiyoloji, Önemli Testler Print

kan-testi-kanserSonuçları The Lancet dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, göğüs ağrısı olan hastalarda ağrının kalp krizinden veya kalp hasarı yaratan bir başka durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek amacıyla yapılan yüksek duyarlı Troponin testi oldukça faydalı olabilir. Araştırmaya göre, Troponin testi kalp krizi ihtimalini daha hızlı eleyerek göğüs ağrısı şikâyetiyle gelen acil hastaların büyük çoğunluğunun hastaneden daha kısa sürede taburcu olmasını sağladı.

Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen ve The Lancet’te yayımlanan araştırma sonuçlarına göre Abbott, yüksek duyarlı Troponin testinin kalp krizi ihtimalini daha hızlı eleyerek doktorların göğüs ağrısı şikayetiyle gelen acil hastaların 2/3’ünü taburcu edebilmelerine imkan verdiğini açıkladı. Bu sonuca göre hastaların gözlem ve ilave test için daha uzun süre beklemesine ya da hastaneye yatırılmasına gerek kalmıyor.(1) Araştırmanın finansmanı İngiliz Kalp Vakfının özel bir fonu ile yapıldı ve Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütüldü.

kalp hastalıklarıAraştırma sonuçlarına göre, yeni tanımlanan troponin (yüksek oranlarda olursa kalpte bir hasara işaret eden bir protein)(2) seviyesinin kullanılmasıyla doktorlar tekrar test yapmaya gerek duymadan kalp krizi ihtimalini eleyebilecek, bu sayede gereksiz prosedürler ve hastaneye yatışlar azalmış olacak.(1)

Araştırmanın bulguları ile ilgili bilgi veren Edinburgh Üniversitesindeki araştırmanın yazarlarından Dr. Anoop Shah şunları söyledi: “Araştırmalar yüksek duyarlı testin doktorların büyük bir güvenle hastanın kalp krizi riskinin düşük olduğunu belirlemesine ve hastaların güvenli bir biçimde acil servisten taburcu edilmelerine imkan sağlıyor.

Göğüs ağrısını ne zaman dikkate almalısınız?

Belirlenen troponin eşiğini kullanmanın doktorlara ve hastalara büyük faydası var. Hastaya düşük kalp krizi tanısı konduğunda, hasta tam da en endişeli olduğu anda kendisine büyük bir güvence verilmiş oluyor. Taburcu olan hasta, hastaneye yatmamış ve genellikle daha çok endişeye sebep olan gereksiz bir seri troponin testinden geçmemiş oluyor.”

Yüksek duyarlı Troponin testi, sağlık sistemlerindeki maliyeti düşürebilir

İngiltere ve Galler’de göğüs ağrısı şikayetiyle yılda acil bölümlerine 700 bin hasta gelmektedir.(4) Hali hazırda doktorlar hasta kabulü sırasında troponin kan testi istemekte, daha sonra 1-6 saat içinde tekrar test isteyerek hastanın kalp krizi geçirip geçirmediğini belirlemeye çalışmaktadır.(3)

Bu çalışmada yeni belirlenmiş bir troponin test seviyesi kullanılmış, bu sayede hasta ilk gelişinde yapılan tek bir troponin testi ile doktorların potansiyel olarak acilden taburcu edilen hasta sayısını ikiye katlamaları sağlanmıştır.(1) Ayrıca bu durum genel olarak sağlık sistemlerindeki maliyeti de düşürmek için bir fırsat olabilir.

Koroner bypass ameliyatı olanların mutlaka uyması gereken uyarılar ve öneriler

Yüksek duyarlı troponin testleri birçok kurum tarafından tavsiye ediliyor.  Ağustos 2015’te Avrupa Kardiyoloji Topluluğu (ESC) kalp krizi ihtimalini 3 saat yerine 1 saatte eleme imkanı veren Ekim 2014’te National Institute for Health and Care Excellence (NICE) Abbott’un hsTnl testini diğer testlerle beraber İngiltere ve Galler’deki NHS acil bölümlerinde hastaların kalp krizi ihtimalinin daha hızlı elenmesi amacıyla tavsiye etmiştir.

Kaynak:
[1] Shah A, Anand A, Sandoval Y, et al. High-sensitivity cardiac troponin I at presentation in patients with suspected acute coronary syndrome.(Yüksek duyarlı kalp troponin 1 testinin akut kalp sendromu şüphesi ile gelen hastalarda kullanılması) The Lancet.
[2] Thygesen K, Alpert JS, Jaffe AS, et al. Third universal definition of myocardial infarction. (Myokardiyal enfarktüsün üçüncü evrensel tanımı) European Heart Journal. 2012; 33:2551-2567.
[3] Abbott ARCHITECT STAT High Sensitive Troponin-I Package Insert (Abbott ARCHITECT STAT Yüksek Duyarlı-I Paketi Broşürü) (PI), November 2013.
[4] Goodacre S, Cross E, Arnold J, et al. The health care burden of acute chest pain.(Göğüs ağrısının sağlık sistemine maliyeti) Heart. 2005; 91(2): 229-30.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla