TTB: Dr. Erdinç Şahin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

23 Nisan 2020   |    27 Nisan 2020    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Türk Tabipleri Birliği, aile hekimi Erdinç Şahin’in üç gündür tedavi gördüğü hastanede Covid-19 nedeniyle vefat açıkladı. TTB, Sağlık Bakanı’na, “Risk grubunda olmayan, herhangi bir kalp ya da solunum sistemi hastalığı taşımayan, BT’si ve kliniği COVID-19 tanısıyla uyumlu 50 yaşındaki Dr. Erdinç Şahin’in ölüm nedeni sizce nedir?” diye sordu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Mersin’in Silifke ilçesinde aile hekimi olarak görev yapan 50 yaşındaki doktor Erdinç Şahin’in korona virüsü (Covid-19) nedeniyle üç gündür tedavi gördüğü hastanede vefat ettiğini duyurdu. Şahin’in ölümünün ardından açıklama yapan TTB Merkez Konseyi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenerek, “Bakan Bey tanılamada ‘hiçbir sorun yok’ diyor ama biz katılmıyoruz! Silifke’de Aile hekimi olarak görev yaparken üç gündür tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybeden meslektaşımız Dr. Erdinç Şahin’in ölüm nedeni nedir?” dedi.

Ölüm nedeni ne?

TTB tarafından Sağlık Bakanı Koca’ya seslenilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:  PCR testi 2 kez negatif çıkan ancak BT’si ve bütün kliniği COVID-19 ile uyumlu olduğu için COVID-19 algoritmasına göre tedavisi ve ilaç temini Bakanlığınız tarafından yapılan, Dr. Erdinç Şahin’in ölüm raporunda ölüm şekli: “Bulaşıcı Hastalık – Doğal ölüm” olarak işaretlenmiş, Ölüm nedeni kısmında ise: “Viral Pnömoni” yazılmıştır.

Hem Sağlık Bakanı hem de bir hekim olarak size soruyoruz? Risk grubunda olmayan, herhangi bir kalp ya da solunum sistemi hastalığı taşımayan, BT’si ve kliniği COVID-19 tanısıyla uyumlu 50 yaşındaki Dr. Erdinç Şahin’in ölüm nedeni sizce nedir? Tanıda ve ölüm nedeni belirlenmesinde COVID-19 ya da şüpheli COVID-19 yazılmamasının, “iş kazası-meslek hastalığının“ belirlenmesinde meslektaşımızda yaratacağı hak kaybını önemsiyor musunuz?

Hayatını kaybedenler arasında meslektaşımızı da sayacak mısınoz?

Bütün bu verilere bakınca bu akşam açıklanacak COVID-19 nedeniyle vefat edenler arasında hayatını kaybeden meslektaşımızı da sayacak mısınız? Yoksa meslektaşımız COVID-19 salgın süreci ile hiçbir ilgi ve irtibat kurulmadan birçok hasta gibi “viral pnömoniden” vefat etmiş mi sayılacak? PCR testi negatif olup bütün kliniği COVID-19 ile uyumlu olan ve Dr. Erdinç Şahin’de de somut örneğini gördüğümüz bu tabloları görmezden gelmeye ve bu hasta ve vefatları COVID-19 salgın sürecinin bir parçası olarak göstermemeye devam edecek misiniz?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla