TTB’den uyarı: Sağlık turizmi risk yaratabilir, hemen durdurulmalı

19 Mayıs 2020  |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Türkiye’de sağlık turizmi 31 ülkeden hasta kabulü ile 20 Mayıs’ta başlayacak. Salgın halen devam ederken alınan bu kararın sakıncalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini belirten Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, doğruluk oranı yüzde 55-60 olan PCR testinin de yetersiz kalacağına dikkat çekti, “Bu kişiler saatli bomba gibi hastanelerin içerisinde dolaşacaklar. Bu kabul edilemez ve tehlikeli bir durum” dedi. 

Korona virüsü salgınının ekonomik alanda olumsuz etkilediği sektörler arasında bulunan sağlık turizmi, normalleşme süreci kapsamında 31 ülkeden gelen hastaların kabulüyle yarından itibaren başlayacak. Pandemi tehlikesi devam ederken Türkiye’ye kabul edilen 31 ülke arasında korona virüsü salgınınından en çok etkilenen Almanya, İngiltere ve Hollanda da yer alıyor. Sağlık Bakanlığı, ülkeye girişlerden hastaneye yatışlara, tedavi sürecinden, taburcu aşamasına kadar bir dizi tedbir alsa da uluslararası temasın tekrar sağlanacak olması ikinci dalga salgını akıllara getiriyor.

1 Milyon hasta beklentisi sekte uğradı

Türkiye, yabancı hastaların sağlık tercihlerinde ilk sıralarda yer alırken, saç ekiminden estetik operasyonlarına, termal turizminden medikal turizm alanlarına kadar birçok alanda hizmet veriyor. 2019 yılında sağlık turizminden yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde edilirken, 2023’te bu alandan 1,5 milyon hasta ve 10 milyar dolar gelir hedefleniyor. 2020 yılı için öngörülen bir milyon hasta beklentisi ise salgın nedeniyle sekteye uğramış görünüyor.

‘Saç ekimi sektörü’ yıl sonuna doğru 2019 rakamlarına dönecek

Salgın öncesinde sadece saç ekimi ekonomisinin 1 milyar doların üzerinde bir hacme sahip olduğunu hatırlatan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Komisyonu Üyesi ve Esteworld Saç Ekimi ve Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Servet Terziler, sağlık turizminin de normalleşmesiyle saç ekimi sektörünün yıl sonuna doğru 2019 rakamlarına döneceğini söylüyor. Terziler, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin pandemi sürecinde 31 ülkeye kapılarını açmasını, “Sağlık turizminin normalleşmesiyle saç ekimi sektörünün yıl sonuna doğru adım adım 2019 rakamlarına döneceğini öngörüyorum” şeklinde yorumluyor.

TTB: Sağlık turizmi hemen durdurulmalı!

TTB Başkanı Sinan Adıyaman ise ekonomik gerekçelerle ciddi sağlık riskinin gözardı edilmesine tepkili. Adıyaman, sağlık turizminin önemine dikkat çekse de salgın tehlikesi nedeniyle 31 ülkeden gelişlerin hemen durdurulması gerektiğini söylüyor. Korona virüsü salgınının toplumu tehdit etmeye devam ettiğini ifade eden Sinan Adıyaman’ın bu konudaki uyarıları şöyle: “Bir kişinin kaç kişiye virüs bulaştırdığını gösteren ‘R0’ değerinin 1.56 olduğu bir ülkede, salgın hızla yayılıyor demektir.

Türkiye’de Bilim Kurulu üyeleri başta olmak üzere bizler de bu sürecin çok dikkatli yönetilmesi gerektiğini savunuyoruz. Dünya Sağlık Örgütü, ikinci dalganın sonbaharda geleceği yönünde de uyarılar yapıyor. Alışveriş merkezlerinin açılmasıyla yaşanacak sonucu henüz bilmezken, yurtdışından 20 Mayıs gibi erken bir tarihte hastaların getirtilmesi ve buradaki hastanelere dağıtılmasının toplum sağlığı açısından zararlı olacağını düşünüyoruz. Tedbirlerin gevşetilmesi kararı halk sağlığı verilerine göre değil, ticari, ekonomik kaygılara göre alınmıştır.”

‘Hastalar saatli bomba gibi hastanelerde dolaşacak’

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen günlerde yaptığı açıklamada, korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında Sancaktepe’de ve Atatürk Havalimanı’nda inşa edilen iki hastanenin sağlık turizminde kullanılacağını söylemişti. TTB Başkanı Adıyaman ise “Her ne kadar ayrı hastanelere göndereceğiz deseler de bu durumu sakıncalı buluyoruz ve sağlık turizminin açılması kararının iptal edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Adıyaman, yurtdışından gelecek hastaların PCR testine tabi tutulacak olmasını da değerlendirerek, şu bilgileri verdi: “PCR testinin doğruluk oranı yüzde 55–60. Hataların büyük çoğunluğunun PCR testi negatif çıkmasına rağmen klinik bulguları Covid–19 gösteriyor. Dolayısıyla bu kişiler saatli bomba gibi hastanelerin içerisinde dolaşacaklar. Bu kabul edilemez ve tehlikeli bir durum.”Kaynak:GazeteDuvar-Müzeyyen Yüce

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla