Türk halkı %2 ile en az sağlığa, %26 ile en çok yemeğe para harcıyor

Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

maptriks-veri-alet-data-kartSonuçları yeni açıklanan kapsamlı bir araştırmanın verilerine göre, Türk halkı en az harcamayı sağlık için yapıyor. Harcama listesinin en altında bulunan sağlık giderlerinin payı %2’lik oranı ile sonuncu iken harcama payları ile listenin en altında yer alırken konut ve gıda gibi giderler %26 gibi yüksek bir oranla listenin başında yer aldı. Eğlence ve kültür için yapılan harcamaların genel harcamalar içindeki payı ise, %3’te kaldı. Sektörlere yönelik detaylı raporlar sunan Maptriks’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye’deki nüfus en az sağlık ile eğitime harcama yaparken teknoloji kullanımı da hala düşük seviyelerde. Aynı araştırmaya göre İstanbul 3.534 TL ile ortalama hane geliri en yüksek il durumunda!

Coğrafi bilgi sistemlerini kullanarak yazılım ve modeller geliştiren, Türkiye’nin en büyük veri tabanı kaynağına sahip şirketi Maptriks’in verilerine göre Türk halkı en çok gıda ve içeceğe, en az sağlık ve eğitime harcama yapıyor. Yeni yapılan araştırmaya göre, Türkiye genelinde toplam 29 ilin nüfus büyüklüğü 750 binin üzerinde iken İstanbul Türkiye nüfusunun yüzde 18’lik diliminde bulunuyor. Yaş gruplarının Türkiyeortalamalarına göre ise 0-14 yaş grubunun Türkiye ortalaması yüzde 25 iken 65 ve üzeri yaş grubunun Türkiye ortalaması yüzde 8 oldu.

Türk halkı ayda ortalama 2.500 TL harcıyor

Türkiye’deki nüfusun genel harcama verilerinin de yer aldığı araştırmada hane halkı başına aylık ortalama tüketim harcamasının 2.496 TL olduğu kaydedildi. Türk halkının yaptığı harcamaların %26’sı konut, su, gaz gibi giderlere yapılırken bunu %20’lik harcama oranı ile gıda ve alkolsüz içecekler takip etti. Ancak lokanta ve yemek hizmetleri için yapılan %6’lık harcama da dâhil edildiğinde bu oran %26’ya kadar çıkıyor. Üçüncü sırada ise %17’lik oran ile ulaştırma için yapılan harcamalar bulunuyor.

https://www.medikalakademi.com.tr/kategori/saglik-haberleri/

Sağlık ve eğitim harcamaları %2’lik harcama payları ile listenin en altında yer alırken eğlence ve kültür için yapılan harcamaların genel harcamalar içindeki payı %3’te kaldı. Türkiye’deki hane gelirlerinin de yer verildiği araştırmada hane halkı başına aylık ortalama 2.496 TL olan tüketim harcamasına karşılık ortalama aylık gelir 2.644 TL oldu. İstanbul 3.534 TL ile ortalama gelirin en fazla olduğu il olurken hane halkı başına en düşük gelirin düştüğü il ise 1.109 TL ile Bayburt oldu.

Türkiye’de teknoloji kullanımı hala düşük

Sosyo ekonomik verilerin (SES) de yer aldığı araştırmada dikkat çeken diğer önemli nokta ise bilgisayar ve ileri teknoloji ürün kullanımının düşük olduğu C SES ve DE SES gruplarının Türkiye’nin yüzde 94’ünü oluşturması oldu.
Araştırmada Türkiye’deki nüfus sosyo ekonomik olarak üç ana guruba ayrıldı:

AB SES Grubu: Kişilerin ileri teknolojik ürün kullanımını tercih ettiği ve araç sahiplik oranının çok yüksek olduğu grup.
C SES Grubu: Kişilerin yarısına yakının araç sahibi olduğu, bilgisayar ve ileri teknolojik ürünlerinin kullanımının düşük olduğu grup.

2014 Sağlık Bütçesi belli oldu: Sağlığa ayrılan pay 10 yılda 5 kat arttı

DE SES Grubu: Eğitim seviyelerinin ilkokul veya ortaokul seviyesinde olduğu kişilerin yer aldığı ve araç sahipliğinin çok düşük, teknolojik kullanımının ise çok az olduğu grup.
Bu üç grubun Türkiye dağılımında C SES Grubu ve DE SES Grubu’nun her biri yüzde 47’lik oranlar ile nüfusun neredeyse tamamını oluştururken AB SES Grubu dağılımı yüzde 6 seviyesinde kaldı.

Başarılı ticari performans için Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılmalı
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Maptriks Kurucu CEO’su Fatih Kuralkan, Türkiye’nin 81 ilinde cadde ve sokaklara kadar nokta bazında tüm coğrafyayı inceleyip sektörlere yönelik detaylı raporlar hazırladıklarını söyledi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla