Türk Toraks Derneği: Bilim insanının düşünce ve ifade özgürlüğü kısıtlanamaz

4 Temmuz 2020   |    8 Temmuz 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Türk Toraks Derneği bir basın açıklaması yayınlayarak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturmaya maruz kalmasının kabul edilemez olduğunu ve bilim insanının düşünce ve ifade etme özgürlüğünün kısıtlanamaz olduğunu vurguladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın bir internet haber sitesinde ülkemizdeki COVID-19 salgın süreci ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrası ‘halkı yanlış bilgilendirme ve paniğe yönlendirici’ açıklamalar yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Prof. Dr. Kayıhan Pala, salgının başından beri bilim insanı sorumluluğu ile hareket etmiş, toplumu aydınlatmaya çalışmıştır. Derneğimizin Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Grubu’nun Danışma Kurulu üyesi olup, 2018’de düzenlediğimiz Türk Toraks Derneği Kongremizde kendisine ‘Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü’ verilmiştir. Termik santrallere, hava kirliliğine karşı bilimsel temellere dayalı olarak mücadele etmiş, işçi sağlığı ve meslek hastalıkları konusunda çalışmalar yapmış, ödüller almış, bu katkıları nedeniyle 2019 Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü’nü almıştır.

İçinde bulunduğumuz salgın dönemleri dâhil toplumu sağlıklı tutabilecek tek dayanağımızın bilim olduğu gerçeğinden hareketle, bunun da bilim insanlarının bu alandaki adanmışlıklarına, bilimsel birikim ve çalışmalarına, toplumu bilgilendirme sorumluluğunu yerine getirmek için düşüncelerini ifade etme özgürlüğüne dayandığının bir kez daha altını çizme gereği doğmuştur. Bu bağlamda, toplum sağlığını daima önceleyen onurlu bir bilim insanı olan Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın bilim insanı sorumluluğunu yerine getirdiği yönündeki görüşümüzü kamuoyuyla paylaşıyoruz.
Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla