Türkiye en çok estetik ameliyat yaptıran ülkeler arasında 9. sırada

14 Eylül 2015   |    15 Eylül 2015    |   Kategori: Cerrahi, Estetik, Medyada Sağlık Haberleri Print

Goz-Kapagi-EstetigiUluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği ISAPS’in yaptığı araştırma sonucuna göre, 2014 yılında dünyada 20 milyonun üzerinde estetik cerrahi operasyon gerçekleştirildi. En çok yaptırılan estetik operasyonların başında da göz kapağı estetiği geliyor. ISAPS’in Başkan Yardımcısı, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nazım Çerkeş araştırma sonuçları ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Nazım Çerkeş, Birliğin her yıl yaptığı araştırmanın bu konuda yapılan en önemli istatistiki çalışma olduğunu ve dünyanın önemli medya kuruluşlarının da bu çalışmayı referans olarak kabul ettiğini söyledi.

Araştırmada Öne Çıkan Bazı Sonuçlar:

Prof. Dr. Nazım Çerkeş, araştırmada öne çıkan sonuçları da aktardı. Araştırmaya göre; 2014 yılında dünyada 20 milyonun üzerinde kişi estetik operasyon yaptırdı. En fazla estetik ameliyat yapılan ülkeler ABD (4 milyonun üzerinde), Brezilya (2 milyonun üzerinde), Japonya, Güney Kore, Meksika olurken en çok yapılan cerrahi işlemler sırasıyla göz kapağı estetiği, meme büyütme, yağ enjeksiyonları ve burun estetiği oldu.


Prof. Dr. Nazım Çerkeş ayrıca araştırmaya göre; en çok yapılan ameliyatsız işlemlerin Botoks, dolgu işlemleri, epilasyon, kimyasal peelingler ve lazer ile soyma işlemleri olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca Dr. Çerkeş estetik ameliyatlarda kadın-erkek oranına bakıldığında estetik yaptıranların %86’sının kadın, %14’nün ise erkek olduğunu belirtti. Bayanlar en çok protez ile meme büyütme, liposuction ile yağ alma, göz kapağı estetiği, yağ enjeksiyonları ve karın germe ameliyatları yaptırıyor diyen Dr. Çerkeş, erkelerde ise en sık yapılan operasyonun göz kapağı estetiği, burun estetiği, liposuction ile yağ alma, iri memelerin küçültülmesi (jinekomasti) ve yağ enjeksiyonları olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de En Çok Yapılan Estetik Ameliyat: Burun Estetiği

Prof. Dr. Nazım Çerkeş, ülkemizde en çok yapılan estetik operasyonun, ırkımızın en belirgin fiziksel özelliği gereği burun estetiği olduğunu söylüyor. Dr. Çerkeş, burun ameliyatını sırasıyla, liposuction, karın germe ve meme ameliyatlarının izlediğini belirtti ve bu nedenle Türkiye’nin burun ameliyatları konusunda ABD ve Avrupa ülkelerinden çok daha ileri konumda olduğunu da sözlerine ekledi.

ISAPS’in Temel Amaçları

Prof Dr. Nazım Çerkeş, 1970 yılında uluslararası organizasyon olarak kurulan ve sadece gerekli kriterlere uygun estetik plastik cerrahi eğitimi almış plastik cerrahların üye olabildiği ISAPS’in temel amaçlarını şu şekilde sıralıyor:

  • Plastik cerrahlara estetik cerrahideki en son gelişmeleri düzenlediği kongre, konferanslarla öğretmek
  • Medya aracılığı ile halkı estetik cerrahi işlemler konusunda doğru bilinçlendirmek
  • Estetik operasyonların sağlıklı koşullarda ve en az risk ile gerçekleştirilmesi için gerekli bilincin oluşmasını sağlamak

Merkezi ABD’de bulunan ISAPS Birliği’ne 95 farklı ülkeden, 2.700’den fazla uzman Plastik Cerrah üyedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla