Türkiye’de koronavirüs ile ilgili son durum ne, hangi önlemler alındı?

26 Şubat 2020   |    27 Şubat 2020    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19), bugüne kadar 40’dan fazla ülkeye yayıldı. Çok büyük bir bölümü Çin’de olmak üzere vaka sayısı 78 bini, koronavirüsten ölenlerin sayısı ise 2700’ü aştı. Çin’den sonra koronavirüs nedeniyle can kaybının en fazla yaşandığı ülke İran oldu. İran’da resmi rakamlara göre, virüsten kaynaklanan ölümlerin sayısı ise 19 olarak açıklandı. Virüsün dünya çapında yayılması, İran’daki ölümler ile Irak ve Yunanistan’da virüs vakası görülmesi, Türkiye’de salgınla ilgili kaygı yarattı. Peki Türkiye’de virüsle ilgili son durum ne? Hangi önlemler alındı ve korunmak için ne yapılması gerekiyor? 

Türkiye’de Koronavirüs tanısı konmuş hasta var mı?

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bugüne kadar Türkiye’de koronavirüs bulaşmış hasta tespit edilmediğini belirtiyor. Yetkililer, şüpheli durumlarla ilgili testlerin devam ettiğini aktarıyor. Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı’na göre, dünyadaki birçok ülke gibi, Türkiye’de de vakaların görülmesi ihtimal dahilinde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Hastalığın komşumuz İran’da görülmesi, vakaların ve ölümlerin artışı bizler için alarm anlamına geliyor” dedi.

Sağlık Bakanı Koca: Şu ana kadar Türkiye’de korona virüse rastlanmadı ama risk var

İran’ın ardından yine komşu ülkeler Irak ve Yunanistan’da virüs tespit edildi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, henüz İran dışındaki bir ülkeyle sınır kapısının kapatılması gibi bir karar alınmadığını, gelişmelere göre gerekli görülürse bunun değerlendirilebileceğini belirtiyor.

Türkiye’de virüse karşı hangi önlemler alınıyor?

Virüsle mücadele kapsamında, Sağlık Bakanlığı bünyesinde Yeni Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu. Konunun, tüm taraflarının katıldığı toplantılar yapılıyor. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesindeki Halk Sağlığı Acilleri Operasyon Merkezi’nde 7/24 esasına göre çalışan ekipler oluşturuldu. Önlemler kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti ile direkt uçuşlar 1 Mart tarihine kadar durduruldu. Başlangıçta Çin’den gelen yolcular için hayata geçirilen termal kamera ile tarama uygulaması, 5 Şubat’ta diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletildi. İran’la sınırlar da 23 Şubat itibarıyla geçici olarak kapatıldı.

Sağlık Bakanı Koca aynı gün yaptığı açıklamada, “İran’dan Türkiye’ye yapılacak kara ve demiryolu geçişlerin durdurulduğunu, tüm uluslararası uçuşların tek taraflı ve geçici olarak askıya alındığını, Türkiye’den İran’a gidişlerin ise devam edeceğini” belirtti.

Önlemler kapsamında; hastalığa yönelik tanı, olası vakada uygulanacak prosedürler, korunma ve kontrol önlemleri ile ilgili bir rehber de hazırlandı. Bu rehbere ve rehberle ilgili sunumlara, sık sorulan soruların cevaplarına, afiş ve broşürlere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden ulaşılabiliyor.

Corona virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri, tedavisi ve korunma

Çin’den getirilen Türk vatandaşlarının durumu ne oldu?

Çin’de yaşanan salgın nedeniyle Vuhan kentindeki Türk vatandaşları Şubat ayı başında, Türkiye’den gönderilen, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçak ile tahliye edilmişti. Bu uçakla getirilen 42 yolcu ve mürettebat 14 gün boyunca, Ankara’daki Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kontrol altında tutuldu. Karantina 14 Şubat’ta bitti ve sonuçlar negatif çıktı. Bunun üzerine 42 kişinin tümü taburcu edildi.

İran’daki Türk vatandaşlarının durumu ne olacak?

Türk makamları, İran’daki Türk vatandaşlarından ülkelerine dönmek isteyenleri, Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda Türkiye’ye getiriyor. Sağlık Bakanı Koca, İran’dan dönecek tüm Türk vatandaşlarının 14 gün gözlem altında tutulacağını açıkladı. Bununla birlikte, İran sınırındaki Gürbulak sınır kapısında, İran’dan Türkiye’ye geçmek isteyen Türk vatandaşlarının geçişine, sağlık kontrolleri ardından izin veriliyor.

Koronavirüs, komplo teorileri ve gerçekler: Sosyal medyada yayılan söylentiler

Koca ise yaptığı son açıklamada, “Kum ve Meşhed dışından olanları evinde veya uygun ortamda gözlem altına alıyoruz. Fakat Kum ve Meşhed’den gelenleri daha özel yöntemlerle direkt karantinaya alma yaklaşımı içinde olduk” dedi.

Ankara’ya acil iniş yapan uçaktaki yolcuların durumu ne?

25 Şubat’ta İran’dan Türkiye’ye giden ve Türk vatandaşlarını taşıyan bir uçak Ankara’da acil iniş yaptı. Uçaktaki 142 kişi karantinaya alındı. Sağlık Bakanı Koca, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yolculardan bir kısmının Kum ve Meşhed ziyaretleri hikayesi olduğunun öğrenilmesi üzerine birkaç yolcuda da ateş olmayıp öksürük yakınması, yani soğuk algınlığı bulgularının olması sebebiyle uçağı Ankara’ya indirme yönünde bir karar aldık. İstanbul’daki merkezlerimiz de bu anlamda hazır olduğu nu ama tercihimizin tecrübeli ekip nedeniyle Ankara olduğunu söylemek istiyorum.”

Koca, yolcuların ve mürettabatın Zekai Tahir Burak Hastanesinde ve Bilkent Klinik Konukevinde karantinaya alındıklarını dile getirdi. Bakan, ilk incelemelerde ateşi olan hastaya rastlanmadığını söyledi.

Virüsten korunmak için ne yapabilir?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler, Koronavirüs için de geçerli.

Sağlık Bakanlığı bu konuda şunları öneriyor

  • El temizliğine dikkat edilmeli. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalı.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemeli.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalı (mümkünse en az 1 metre uzakta bulunulmalı)
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalı.

Türkiye’de maske takılması gerekiyor mu?

Sağlık Bakanlığı, ülkedeki sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek olmadığını belirtiyor.

Bakanlık, bu konuda şu tavsiyelerde bulunuyor: “Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişilerin ise öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalıyorlarsa ağız ve burnunu kapatması ve mümkünse tıbbi maske kullanması öneriliyor.”

Virüsle mücadeleye dair önerilerini sıralayan Türk Tabipleri Birliği ise maske kullanımıyla ilgili şu uyarıda bulundu: “Toplumda yaygın olarak gözlenen tıbbi maske kullanımı hastalığın bulaşmasını önlemeyeceği gibi ayrıca risk oluşturduğunu belirtmeliyiz. Bunun nedeni aynı maskenin birden çok kullanılması ve bu maskelerin enfeksiyon odağı haline gelmesidir.”

Türkiye’den yurtdışına seyahat edecekler ne yapmalı?

Sağlık Bakanlığı’na göre, virüse karşı yapılması gerekenlerin hepsi, yurtdışına seyahat edecekler için de geçerli. Bakanlık bu bilgilere ek olarak şunları da öneriyor:

  • Çiğ tüketilen yiyecekler yerine pişmiş yiyecekler tercih edilmeli
  • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalı.
  • Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmeli.
  • Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmeli.(Kaynak:BBC)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla