Türkiye’deki Koronavirüs vaka sayısı 5’e çıktı

13 Mart 2020   |    17 Mart 2020   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki korona virüsü vaka sayısının 2’den 5’e yükseldiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’la birlikte gerçekleştirdikleri Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada korona virüsü tespit edilen hasta sayısının 5’e yükseldiğini duyurdu. Bakan Koca, “İlk iki vakamızın belli bir odağa bağlı olduğunu söylemiştim. Size bu saatte aynı aile içinde 3 yeni tanı daha koyduğumuzu söylemek zorundayım. Bu 5 vakadan 2’sinin solunum sıkıntıları var. İlk iki vakamızın belli bir odağa bağlı olduğunu söylemiştim. Size bu saatte aynı aile içinde 3 yeni tanı daha koyduğumuzu söylemek zorundayım. 4 vaka, ilk tespitin hemen ardından izole edilen kişilerdir. Vakalardan 2’sinin solunum sıkıntıları var” dedi.

Bakan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri içinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Mesai saatleri dışında 1 kişiye izin verilecek.
  • İlaçlarını alan hastalarımızın ilaçlarını doğrudan alabilmelerini Aile Bakanlığımızla görüşüldü. Bir iki gün için bakanlığımız bir yaklaşımı deveye sokacak.
  • Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izne ayrılabilecek, bu anlamda bir genelge de yayınlandı.
  • Alo 184 SABİM Danışma Hattı’nı, korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüyoruz.
  • Vatandaşların kesinlikle yurt dışına çıkmamasını istiyoruz. Yurt dışında olanların ise dönmek için ısrarcı olmalarını yanlış buluyoruz. Kendilerini bulundukları yerde koruma altına almalarını öneriyoruz. Olabildiğince bu dönemi kendilerini izole etmeleri gerekiyor.
  • 4-5 hafta çok önemli. Tedbirlere sarılmalıyız. Unutmayalım ki korona virüs aldığımız tedbirlerden daha güçlü değildir.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler
Hasangalip Ege
Hasangalip Ege

Türkiyenin çok güzel ormanlık ve tatil beldeleri var .ülkenin değişik bölgelerine enaz 15 tane hastane yapılması ve arge çalışmaları için laboratuar kurulması aynı zamanda bu hastanelerde yaşlı ve yakınlarını ağarlayacak biçimde yapılması yürüyüş ve gezinti parklarının oluşturulması çok şeye katkı sağlayacağını düşünmekteyim saygılarımla.

Araç çubuğuna atla