TÜSAD: Grip ve Zatürre aşıları risk grubunda olanlar için hayati öneme sahip

19 Ağustos 2020  |   Kategori: Güncel / Literatür, Sağlık Gündemi Print

Solunum Derneği TÜSAD; pnömokokların (zatürre) tüm yaş grupları için ciddi sonuçlara neden olabileceğini belirterek, aşının önemini vurguladı. Risk gruplarında aşılanmanın sürdürülmesini önerdiklerini belirten TÜSAD İnfeksiyon Çalışma Grubu Üyesi Doç. Dr. Huriye Berk Takır, COVID-19 hastalığına yakalanmış bireyler ve temaslılarının da aşı yaptırmasına engel bir durum olmadığını söyledi. 

Bir yandan koronavirüs tehdidi her yaş grubu için tüm ciddiyeti ile devam ediyor, diğer yandan da sonbahar ve kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde grip ve pnömokokların neden olduğu ciddi hastalıklar gündeme geliyor. Bu dönemde, hangi koşullarda aşı yapılması gerektiği konusunda bir bilgilendirme açıklaması yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) İnfeksiyon Çalışma Grubu, akla takılan pek çok soruya yanıt verdi.

Koronavirüs de dahil olmak üzere, virüslerin solunum yollarındaki önemli savunmayı bozarak diğer bakteri, virüslerin de hava yollarına yapışmasını kolaylaştırdığını dile getiren Doç. Dr. Takır, influenza ve pnömokok aşılarının COVİD-19’a yakalanmayı önlemediğine dikkat çekti ve şu sözleri söyledi: “İkincil; üzerine eklenen infeksiyon riskini azaltmak için salgın devam ederken aşılama faaliyetlerinin de risk gruplarında sürdürülmesi gerekiyor. Ülkemizde çok yaygın olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım, bronşektazi, geçirilmiş tüberküloz, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalığı olanlar pnömokok ve influenza virüsünün oluşturduğu hastalıklara çok duyarlı oluyor.

İnfluenza aşısının toplumda öncelikli ve yaygın olarak küçük bir grup hariç herkese önerilmektedir. Pnömokok aşısının ise büyük kitleler üzerinde yapılan çalışmalarda zatürreyi ve KOAH alevlenmelerini önlemede son derece etkili ve güvenilir olduğu kanıtlandı. Hatta pnömokok ve influenza aşılarının birlikte uygulanması tek başına uygulanmasından daha etkili bulunuyor. Bu iki aşı, aynı gün içerisinde farklı kollara uygulanabiliyor.”

İki yaş altı çocuklar, 65 yaş ve üstü erişkinler, bazı tıbbi durumları olan kişiler ve sigara içenler başta olmak üzere herkesin pnömokoklarla oluşan hastalığı yakalanabileceğini belirten Doç. Dr. Takır, kronik kalp hastalığı (özellikle siyanotik konjenital kalp hastalığı ve kalp yetmezliği), kronik akciğer hastalıkları (astım, KOAH hastaları dâhil), kronik böbrek yetmezliği kronik karaciğer hastalığı, diyabetikler ve bağışıklık sistemi baskılanmış hastalara aşının önerildiğini vurguladı. Nadir bazı hastalıklarda yoğun reaksiyona neden olabildiğini hatırlatan Doç. Dr. Takır, özellikle pnömokok aşılaması öncesi takip eden hekim görüşü alınması gerektiği vurguladı.

Pnömokoklar tehlikeli ama aşısı var

Pnömokokların tüm yaş grupları için ciddi (zatürre, menenjit, orta kulak iltihabı, sinüzit) sonuçlara neden olabileceğini hatırlatan Doç. Dr. Takır; “İyi tarafı aşı ile önlenebilir olmasıdır. Buna rağmen salgın döneminde oluşan çekincelerle aşılanma oranları hedeflerin çok çok altında. Hem Dünya Sağlık Örgütü, hem de bizim Sağlık Bakanlığımız ve derneğimiz TÜSAD, COVID-19 pandemi dönemi önlemlerine uygun şekilde aşılanmayı öneriyor. COVID-19 hastalığına yakalanmış bireyler ve temaslılarında da aşılanmaya engel durum” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla