Türkiye’de AIDS patlaması: Yeni hasta sayısı bir yılda %70 arttı!

3 Haziran 2015   |    4 Haziran 2015    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

aids hiv2013 yılında 1000 civarında olan yeni AIDS hasta sayısı 2014 yılında rekor bir artış göstererek 1700’e çıktı. AIDS vakalarındaki artışın özellikle gençlerde olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, “Bir önceki yıl bin olan yeni AIDS hastası sayısı, geçen yıl 1700’e çıktı. Değişim özellikle gençlerde” dedi.

Türkiye’de yüz binlerce, hatta milyonlarca insanın bulaşıcı hastalıklar ile mücadele ettiğini söyleyen Prof. Dr. Fehmi Tabak, özellikle son yıllarda AIDS hastalığının dünyada giderek arttığını belirtti. Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, Prof. Dr. Fehmi Tabak, benzer bir artışın Türkiye’de de yaşandığını vurgulayarak şu bilgileri verdi: “Tüm dünyada HIV/AIDS ile yaşayan 34 milyon insan var. Bunların 3 milyonu, 15 yaş altı. Yılda 2.5 milyon yeni vaka var ve bunların da 1.7 milyonu da AIDS’ten ölüyor” dedi. Türkiye’de ise geçen yıl itibarıyla toplam 9 bin 300 AIDS hastasının olduğunu anımsatan Tabak, “Bir önceki yıl bin olan yeni AIDS hastası sayısı, geçen yıl 1700’e çıktı. Değişim özellikle gençlerde. Özellikle homoseksüel, gay popülasyonda AIDS artışı söz konusu.”

Suriyeliler berbat durumda yaşıyor
world-aids-dayBir gazetecinin, “Türkiye’ye gelen Suriyelilerin ve diğer mültecilerin AIDS, Hepatit, verem gibi hastalıklar açısından risk oluşturup oluşturmadığı” yönündeki sorusuna ise Prof. Tabak, şu yanıtı verdi: “Suriye’den gelenler gerçekten şu anda hijyen olarak berbat durumda yaşıyor. Özellikle kampların dışında yaşayanların sosyo-ekonomik durumları kötü. Bütün Türkiye’ye yayılmış durumdalar. İstanbul’da her sokakta, her yerde onları görüyoruz. Tabii ki birtakım enfeksiyon hastalıkları açısından riskli. Ama durumları hakkında elimizde net bilgi yok.”

Prof. Dr. Fehmi Tabak, bu açıklamaları Gilead Scienes Türkiye’nin, “Gilead Türkiye Fellowship Programı” kapsamında 2014 yılında destek gören bilimsel projeleri kamuoyuna tanıtıldığı toplantıda yaptı. Gilead Türkiye başvuran projeler arasında 9 projeye 300 bin liralık destek verildi, bunlar arasında HIV, AIDS, Hepatit C ve B ile ilgili projeler var.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla