Türkiye Alzheimer Derneği, ileri demanslı hastalar için ADatHOME Projesi’ni geliştirdi

Yazan Hatice Pala Kaya
21 Aralık 2022  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Türkiye Alzheimer Derneği, ileri evre demans hastaları ve hasta yakınları için önemli bir projeye imza atıyor. İleri evre demans hastalığında özel bakım araçlarına ve yöntemlerine duyulan ihtiyaçtan hareket edilerek geliştirilen projede, bakım verenlerin ve hastaların, yaşam kalitelerini iyileştirmeleri konusundaki beceri ve bilgilerinin artırılması amaçlanıyor.

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon kişiyi etkileyen demans hastalığının henüz etkin bir tedavisi bulunmuyor. Sadece hastanın değil hasta yakınlarının da hayatını ve günlük rutinlerini değiştiren demans, ileri evrelerde hastanın özbakımını sürdürmesinde ve çevresi ile olan iletişiminde zorluklara neden oluyor. Türkiye Alzheimer Derneği, konu ile ilgili yeni bir projeyi uygulamaya alıyor. Bu proje ile karşılaşılan zorluklarla baş etmede önemli ipuçları veren yöntemler ve yardımcı teknolojiler konusunda bilgi vermek hedefleniyor.

ADatHOME Projesi demans hastalarının bakımı alanında faaliyet gösteren farklı meslek gruplarına tanıtıldı

Bir Erasmus+ projesi olan ‘İleri Demanslı Kişilerin Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi Amacıyla Yardımcı Teknolojilerle Desteklenen Yaşam Ortamlarında Yenilikçi Stratejileri Uygulanmasıyla Eğitim Programı’ (ADatHOME), Türkiye Alzheimer Derneği tarafından 21 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilen konferansta, demans hastalarının bakımı alanında faaliyet gösteren farklı meslek gruplarına tanıtıldı. Konferansta demans ve Alzheimer hastalığı hakkında bilgi verildi, hastalara bakım verenlerin psikolojisi, ileri seviye demans hastalarının bakımı, sözsüz iletişim ve duyusal simülasyon yöntemleri konusunda eğitim paketi paylaşıldı. Ayrıca, projenin asıl amaçlarından biri olan ileri evrede evde bakılan hasta ve hasta yakınlarının ev yaşamını iyileştirmek amacıyla kullanılan yardımcı teknoloji araçlarının ve metotların tanıtımı da yapıldı.

Hasta yakınları ücretsiz olarak erişebilecek

ADatHOME projesi; Türkiye Alzheimer Derneği, Universitat Politècnica de València (ES), Asociación Provincial de Familiares de personas con Enfermedad de Alzheimer y otras demencias (AFA Castellón), Spomincica – Alzheimer Slovenya, ETERNIS-INSTITUT GINESTE-MARESCOTTI INTERNATIONAL ve Institute for Work and Technology (IAT) ortaklığında 2 yılda gerçekleştirildi. Proje kapsamında İngilizce hazırlanan eğitim paketi tüm ortakların ana dillerine çevrilerek, online bir platforma yüklendi. Bu içeriklere tüm hasta yakınları 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle ücretsiz ve anonim olarak erişebilecekler.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla