Türkiye hava ambulansında rekora koşuyor; 4 yılda 24 bin hasta taşındı!

Yazan Hatice Pala Kaya
Kategori: Sektör Print

osman-arikan-nacar2 Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Acil Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen helikopter ve uçakla havadan hasta ve organ nakli hizmetlerinde operasyon sayısı 24 bini geçti. Türkiye, 16 ilde 17 ambulans helikopterle havadan acil hasta ve organ nakli transferi gerçekleştiriyor. Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya’nın sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanlığı Acil Hizmetler Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Arıkan NACAR, uçak ambulans ve ambulans helikopterlerle 24 bin 433 nakil gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye’nin geçmişte bu konuda eksikleri bulunduğunu ancak gelinen aşamada büyük bir açığın kapatıldığını vurgulayan Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, “Türkiye’nin hava sağlık hizmeti filosu önemli bir atılım gerçekleştirdi. Halen 17 helikopter ve 3 uçaktan oluşan filomuz geniş bir alanda hizmet veriyor” dedi.

Hastanin imdadina helikopter ambulans yetistiTürkiye’nin ilk kez 2008’de tanıştığı hava araçlarıyla acil sağlık hizmeti uygulamasında kapsam genişledi. Türkiye’de geçmişte eksikliği hissedilen acil sağlık hizmetlerinin dünyada örnek gösterilen bir düzeye ulaştığını söyleyen Doç.Dr. Nacar, hava ambulans hizmetleri ile bugüne kadar kar nedeniyle yolları kapanan köylerden gebe ve bebeklerin hastanelere nakledildiğini, organ bekleyen vatandaşlar için bulunan organların en kısa sürede ulaştırıldığını, kara yollarına inilerek trafik kazasında ağır yaralanmış vatandaşlarımızın en kısa sürede yoğun bakım ünitelerine nakledildiğini anlattı. Nacar, operasyonların Türkiye ile sınırlı kalmadığını, ambulans uçaklarla yurtdışındaki Türk vatandaşları ile yurt içindeki yabancıların da taşındığını kaydetti.

osman-arikan-nacar3Sağlık Bakanlığı Acil Hizmetler Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, ilk ambulans uçağın 16 Nisan 2010 tarihinde hizmete başlamasından bu yana toplamda 6 bin 306 hasta ve 457 organ nakli gerçekleştirdiğini açıkladı. Nacar, uçak ambulanslardan birinin aynı anda 4 hasta taşıma kapasitesine sahip olduğunu belirtti. Uçakların gece uçuşu yapabilmesi nedeniyle 24 saat esasına göre hizmet verdiğini belirten Nacar, uçaklarla yurt dışı uçuşların da gerçekleştirildiğini söyledi. Nacar, bu güne kadar yurt dışından Türkiye’ye 322 hasta ve yaralı, Türkiye’den yurtdışına 20 hasta ve yaralı olmak üzere toplam 342 yurt dışı uçuş gerçekleştirildiğini açıkladı. Uçak ve helikopter ambulanslar ile bugüne kadar 24.433 vakanın müdahale ve naklinin gerçekleştirildiğini belirten Nacar, helikopter ambulans ile 18.127 hasta ve yaralı organ nakli amaçlı transfer sağlandığını kaydetti.

-16 ilde 17 helikopter bulunduruluyor
Nacar, Türkiye’de ilk ambulans helikopter hizmetinin 28 Ekim 2008’de 2 helikopter ile başladığını hatırlatarak, helikopter sayısının 2009 yılında önce 7’ye, sonra da 17’ye çıkarıldığını kaydetti. Helikopter ambulansların bugüne kadar 18 bin 127 hasta ve organ nakli operasyonu yaptığını söyleyen Nacar, coğrafi yapı, ulaşım ve hava şartlarına bağlı olarak seçilen illerde helikopter bulundurulduğunu anlattı. Nacar, ambulans helikopter hizmet merkezlerinin  Ankara’da iki adet, diğer illerde ise birer adet olmak üzere, İstanbul, Malatya, Çanakkale, Bursa, İzmir, Antalya, Afyon, Adana, Kayseri, Konya, Diyarbakır, Van, Erzurum, Trabzon ve Samsun olarak seçildiğini belirtti. Bu illerin aynı zamanda kendi bölgelerinde 112 hizmetleri içinde hava ambulans helikopterlerin sevk ve idaresini yaptığını kaydeden Nacar, pilot dışında bir doktor ve bir yardımcı sağlık görevlisi ile hizmet verildiğini ifade etti. Nacar bölge dışı sevk ve idarenin ise Sağlık Bakanlığı Hava Operasyon Merkezi tarafından yürütüldüğünü söyledi.

osman-arikan-nacarDoç. Dr. Nacar, yakıt ikmali yapılmadan 2,5 saat havada kalan helikopterlerin 400 km. mesafeye erişilebildiğini, uygun koşullarda yakıt ikmaliyle daha uzak mesafeye hastayı nakledebildiğini belirtti. Helikopter filosuna ilave olarak 2 adet helikopterin arıza vb. durumlar için yedek tutulduğunu belirten Nacar, gerekli her türlü donanımın helikopterler içinde bulunduğunu anlattı. Helikopter kullanımına ilişkin en önemli unsurlardan biri olan heliport inşaatının yapıldığını belirten Nacar, 2014 yılı itibariyle bütün il ve ilçeler için heliport-heliped ve acil iniş alanı inşaa edilmesi için proje yürütüldüğünü kaydetti. Nacar, helikopter ambulansların merkez üssünün Etimesgut Türk Kuşu Kampüsü içerisindeki Ankara İl Hava Ambulans Merkezi (İHAM) olduğunu açıkladı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla