Türkiye, hemodiyaliz hizmet kalitesinde pek çok gelişmiş ülkeyi geride bıraktı

Kategori: Sağlık Gündemi Print

ev-hemodiyaliz-bakimHemodiyaliz hastalarının yaşam kalitelerini ölçümlemek üzere gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezleri’nde (TBVDM) tedavi gören hastaların yaşam kalitesi, uluslararası arenada ön sırada yer alıyor!  Türk Böbrek Vakfı’nın desteği ile Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel başkanlığında yürütülen araştırmaya göre, TBVDM’de tedavi gören hastaların yaşam kalitelerine ilişkin algıları, Avrupa, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tedavi gören diyaliz hastaların yaşam kalitelerine ilişkin algılarına göre daha yüksek olduğu ortaya konuldu.

Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkez, kendini dünya genelinde kanıtladı

timur-erkKonuyla ilgili bir açıklama yapan TBV Başkanı Timur Erk, şu bilgileri paylaştı: “Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezlerinde yaşam süresi, genel ortalamaların çok üzerinde. Merkezlerimizde, 25 yılı geride bırakmış tedavi gören hastalarının olması, sunulan hizmetin niteliği hakkında bir fikir vermekle birlikte, Sn. Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel başkanlığında yürütülen “Hemodiyaliz Hastalarının Yaşam Kalitesini Etkileyen Faktörlerin Uluslararası Mukayeseli Analiz Raporu” isimli bilimsel araştırmaya göre, Avrupa Birliği Ülkeleri, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerle de mukayese edildiğinde, toplam hizmet kalitesi açısından da oldukça iyi bir yerde olduğu belirlenmiştir ve bu araştırma sonuçları çalışmalarımızda bizleri bir defa daha yüreklendirmiştir.”

Araştırmada kullanılan “Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi KDQOL36 (Kidney Disease Quality of Life)” ölçüm aracına göre; hastalığın etkileri, böbrek hastalığının getirdiği yük, zihinsel İşlev, uyku, sosyal destek, hasta tatmini gibi kriterler değerlendirme konusu olmuştur. Araştırmada mukayeseye konu olan ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa’yı temsilen Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Birleşik Krallık ve Japonya’dır.

Türkiye, böbrek yetmezliğinin evde tedavisinde pek çok ülkenden önde

Türkiye’yi temsilen ise Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezleri’nden tedavi gören hemodiyaliz hastaları baz alınmıştır. Araştırmada baz alınan hastalar itibariyle yaş ortalaması büyük oranda benzerlik göstermekle birlikte, Avrupa, ABD ve Türkiye’de yaş ortalaması 59 iken Japonya’da ise 58’dir.

Uluslararası mukayese sıralamasında en yüksek yaşam kalitesi puanı ile Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezleri hastaları ilk sırada yer alırken onu takiben ABD, Japonya ve son sırada ise Avrupa diyaliz hastaları yer almıştır. Yine ölçek değerlendirmelerine göre 2 grupta (Fiziksel Rol ve Sosyal İşlev) Türk Böbrek Vakfı hastaları diğer ülkelerin önünde yer almıştır. Buna göre:

tablo-diyaliz1

Mukayese raporundan bağımsız olarak Türk Böbrek Vakfı hastalarına yapılan araştırmanın diğer detayları ise şöyle oldu:

  • Araştırmaya konu edilen hastaların %55.1’i erkek hastalar oluşturuyor.
  • Hastaların %78’i hastalıklarının nedenini bildiklerini ifade etmişlerdir. Buna göre; nedenler arasında en yüksek oran %23.7 ile “tansiyon”, %19.9 ile “şeker”, %6.6 ile ise “böbrek taşı” olarak belirtilmiştir. Bunlar dışında ise aralarında genetik, ilaç yan etkisi, böbrek iltihabı, kist gibi toplamda 48 farklı hastalık nedeni söz konusu olmuştur.
  • Hastaların %49.2’si 10 yıldan daha az süredir böbrek hastası olduklarını ifade etmişlerdir.
  • Hastaların %69.9’u kendilerine 10 yıldan daha az süredir diyaliz tedavisi uyulandığını belirtmişlerdir.
  • Hastaların %74.6’sı evlidir.
  • Hastaların %96.2’si TBV hemodiyaliz merkezi sürekli hastasıdır.
  • Hastaların %43.2’si böbrek hastalığının hayatını çok fazla sekteye uğrattığını, %55.7’si diyaliz personelinin böbrek hastalığı ile mücadelede kendilerine destek olduğunu, %43.6’sı genel sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtiyor.

rauf-nurettin-niselKonuyla ilgili bir değerlendirme yapan Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel; şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu araştırmanın temel amacı hemodiyaliz hastalarının yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla, hemodiyaliz hastalarının içinde bulundukları durumla ilgili fiziksel ve duygusal sorunlarına ilişkin algılarını uluslararası normlara uygun olarak ölçmektir.

Ayrıca bu saha çalışması sonucunda oluşturulacak veri bankasının tüm hekimlerimizin serbestçe kullanımına sunmak, böylece bu alanda yapılacak bilimsel çalışmaların yaygınlaştırmasını da hedeflemekteyiz. Bu araştırmanın bir diğer önemli amacı ise KDQOL36 ölçüm aracını kullanarak yaşam kalitelerinde etkili olan faktörleri ölçmek ve Türk Böbrek Vakfı Diyaliz Merkezlerinde tedavi gören hemodiyaliz hastalarının yaşam kalitelerinde etkili olan bu faktörler itibarıyla uluslararası mukayesesini yapmaktır.”

Marmara Üniversitesi bünyesinde Türk Böbrek Vakfı’nın destekleriyle gerçekleştirilen araştırma, Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Çınar, Araştırma Görevlisi Hüseyin Ekizler ve Marmara Üniversitesinin öğrencilerinin görev almasıyla hayata geçirildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla