Türkiye’nin ikinci biyonik göz ameliyatı da Dünyagöz’de gerçekleşti

Kategori: Göz Sağlığı Print

dunya-goz-biyonik-argusBiyonik göz operasyonu ile Türkiye’de bir kişi daha ışıkla buluştu
Geçtiğimiz ay Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen “Argus II – Biyonik Göz” ameliyatının ikincisi de yine Dünyagöz Hastaneler Grubu tarafından yapıldı. İkinci biyonik göz ameliyatı Lefkoşa doğumlu Hatice İnsel’e uygulandı. Argus II – Biyonik Göz ameliyatı ile beş yıl sonra ışığı hisseden İnsel “Tekrar ışığa kavuşmak bir rüya gibi. Yaşadığım mutluluğu tarif etmem imkansız” dedi.

Geçtiğimiz ay Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve Dilek Ümran Öztürk’ü ışığa kavuşturan Argus II – Biyonik Göz ameliyatı bu kez 46 yaşındaki Hatice İnsel’e umut oldu. Türkiye’de yaklaşık 20 bin kişide görülen ve halk arasında tavukkarası veya gece körlüğü olarak adlandırılan retinitispigmentosa hastalığı nedeniyle 5 yıl önce görme yetisini kaybeden İnsel, ameliyatıyla yeniden ışığa kavuştu. Dünyagöz Etiler’de gerçekleştirilen basın toplantısında Hatice İnsel, biyonik gözü ile ışığı algıladığı ilk anlarını ve hayat hikayesini paylaştı. Ameliyat, Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. IoannisPallikaris’in önderliğinde; Dünyagöz’ün tecrübeli hekim kadrosundan Op. Dr. A Nilüfer Köylüoğlu Ünal’ın proje koordinatörlüğü, Doç. Dr. Nur Acar ve Op. Dr. Fevzi Akkan’ın vitreoretinal cerrahi desteğiyle gerçekleştirildi.dunya-goz-biyonik-operasyon

Görme yetisini kaybettiğini ancak umudunu hiçbir zaman kaybetmediğini anlatan Hatice İnsel “Türkiye’de ikinci biyonik göze sahip olmanın mutluluğunu kelimelerle anlatmam imkansız. Ameliyatımın üzerinden yaklaşık 13gün geçti. Çok başarılı bir operasyon geçirdim. Şu an ışığı algılayabiliyorum” dedi. Dünyagöz ekibine teşekkür eden İnsel “Yaklaşık üç aylık eğitimim sonrası görme yetim daha da artacak ve günlük hayatım kolaylaşacak. Kendi ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim ve kızıma daha çok yardımcı olacağım günleri sabırsızlıkla bekliyorum, gerçekten çok heyecanlıyım” diye konuştu.

Biyonik göz ile kızına bakabiliyor

Lefkoşa’da yaşayan ve iki çocuğu bulunan İnsel, Rettsendromuyla doğan kızıyla özel olarak ilgilenmeye çalışıyor. Tekrar ışığa kavuşmanın bir hayal olduğunu belirten İnsel “12 yaşında tavukkarası hastalığım olduğunu öğrendim. Bir kızım ve bir oğlum var. 1995 yılında oğlum dünyaya geldi. 1998’de doğan kızımın hastalık tanısı ile birlikte tavukkarası hastalığım giderek kötüleşti. Kızımın tedavi süreci ile benim göz hastalığımın ilerlemesi de arttı. Stresli yaşamım günlük hayatımı daha da zorlaştırdı. Yaşadığımız zorluklar bizi hayati önem taşıyan kararlar almaya itti. 2010 yılında eşim erken emekliye ayrılarak bana ve kızıma daha da yardımcı oldu. Bir anne olarak hasta olan kızıma, oğluma ve de eşime daha iyi bakabilmek en büyük isteğim” dedi.

Kısa süre içerisinde ikinci ameliyatı başarılı bir şekilde yapmış olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Ioannis Pallikaris; “Kendi adıma ve ekibim adına oldukça gururlu ve mutlu olduğumuzu söyleyebilirim. Hatice İnsel’in ameliyatı çok başarılı geçti. Görme yetisi zamanla ve eğitimlerle daha da çok artacak ve günlük hayatında kendisi yapabilecek” dedi.

Zifiri karanlıkta bile görmeyi sağlayan Ce6 adlı bir göz damlası geliştirildi

Dünyagöz Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu ÜyesiGülferi Yıldırım ise ilkleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek “20 yıllık hayalimiz bugün gerçek oldu. Kuruluşumuzdan bu yana milyonlarca hastanın görmesini korumak ve göz sağlığını geri kazandırmak için dünyayı yakından takip ettik, Türkiye’de ilkleri gerçekleştirdik. Argus projesi bunun bir adım daha ötesinde… Görmeyen gözlere ışık olabilmenin mutluluk ve gururunu yaşıyoruz.Teknolojik alt yapımız ve uzman hekim kadromuzla, her zaman en iyi hizmeti vermek en büyük amacımız oldu. Argus II – Biyonik Göz operasyonlarımızın ikisi de çok başarılı geçti. Bu operasyonlar, retinitispigmentosa hastalığı sebebiyle görme yetisini kaybeden hastalar ve yakınları için büyük bir umut oldu. Bildiğiniz üzere, Argus II ameliyatları dünyada oldukça ABD ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde gerçekleştiriliyor. Bu tedavi yöntemi, Almanya ve Fransa gibi bazı ülkelerde devlet tarafından karşılanıyor. Ülkemizde de SGK tarafından karşılanmasını umut ediyoruz” dedi.

dunya-goz-biyonik-umran-hatice

Argus II – Biyonik Göz sistemi nasıl çalışıyor?

Argus II – Biyonik Göz sistemi iki parçadan oluşuyor. İç parça cerrahi operasyonla gözün içerisine yerleştiriliyor. Dış parça ise hasta gözlüğünden ve video işleme ünitesinden oluşuyor. Gözlüğün üzerindeki minyatür kameradan alınan görüntüler video işleme ünitesinde işlenerek gözlüğün üzerindeki anten aracılığıyla, göze yerleştirilen retinalimplanta kablosuz olarak gönderiliyor. Implant talimatları alıyor ve uyarımı bir elektrot ile retinaya iletiyor. Hastalar siyah beyaz görüyor, gölge ve ışık algıları artıyor. Hasta görüntüleri algıladıktan sonra yeniden görme öğretilmesi için eğitim veriliyor.

Biyonik Göz ameliyatları kimlere uygulanabilir?

Argus II – Biyonik Göz ameliyatı özellikle optik siniri sağlam ve görmesini yavaş yavaş kaybeden tavukkarası hastalarına ve aynı zamanda 25 yaşını doldurmuş, ışığı az da olsa bir gözde hissedenlere uygulanabiliyor. Birçok değişik genetik geçiş özellikleri gösteren, akraba evliliği gibi sebeplerden körlüğe yol açabilen nadir bir hastalık olarak bilinen tavukkarası hastalığı Türkiye’de 4 bin kişide bir görülüyor.Yaklaşık20 bin kişi bu hastalıktan etkileniyor. Tüm Avrupa’da ise 167 bin kişide bu hastalık bulunuyor. Tavukkarası hastalığında retinada bulunan ışığa duyarlı hücreler zaman içerisinde bozuluyor. Buna bağlı olarak görme bozuklukları ve devamında körlük meydana geliyor. Tavukkarasında uygulanan Biyonik Göz ameliyatı, bu hastalığa bağlı sonradan görme engeli yaşayan kişilerin gölge ve ışık algılarını artırarak görme seviyesini yükseltiyor.

Diyabete bağlı görme bozukluğu tedavisinde yeni umut

Tedavinin tavukkarası hastaları dışında da kullanılabilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Prof. Pallikaris, “Kuru tip yaşa bağlı makuladejenerasyonu-sarı nokta hastalığındaki ilk Argus II uygulamasıİngiltere’de gerçekleştirildi.Bu tip hastalarda başarılı sonuçlar elde edilirse FDA süreci sonrası, bir kaç yıl içinde Türkiye’de de bu tedavi uygulanabilir’’ diye konuştu.

Biyonik Göz ameliyatları hastalar nasıl seçiliyor?

Argus II – Biyonik Göz ameliyatı için hasta seçiminde hastanın özgeçmişine kadar birçok özellik araştırılıyor. Süreç, ameliyat için uygun hasta seçimi, cerrahi operasyon ve rehabilitasyon şeklinde üç etaptan oluşuyor. Doğru hastanın seçiminde göz muayene bulgularıyla birlikte hastanın kendisinin ve yaşamında kendisine destek olan kişilerin motivasyonlarına da dikkat ediliyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla