Yatakta akıllı telefon kullanmayın!

8 Şubat 2015   |    14 Şubat 2015    |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

yatakta akıllı telefon kullanmakUyku ve teknoloji kullanımı üzerine Norveç’te yapılan bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Çalışmaya göre, geç saatlerde akıllı telefon kullanmak uyku problemlerine neden oluyor.

Teknoloji kullanımının günlük yaşama ve insan sağlığına etkileri her zaman tartışma konusu olmuştur. Gündemdeki tartışma konularından biri ise, gün boyunca ve geç saatlerde teknolojik cihaz kullanımının uyku düzenine etkilerine yönelik. Bu alanda araştırma yapan Norveçli bilim insanlarının bulguları ise çoğu mobil cihaz kullanıcısını sevindirmeyecek türden.

Yatakta akıllı telefon kullnamak uyku problemlerini artıyor

Eğer siz de geç saatlere kadar teknolojik cihazlarınızı kullanıp, uyku öncesi akıllı telefonunuz ile yatağa girenlerdenseniz haberler kötü. 16 – 19 yaş arası 10 bine yakın kullanıcı arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre, gün boyunca ve yatmadan önce teknoloji kullanım oranı ile uykusuzluk arasında doğrusal bir ilişki bulundu. Bir başka ifadeyle, teknoloji kullanımı ne kadar artarsa uyku problemleri de o ölçüde artıyor.

LED ekran uyku düşmanı

Önceki araştırmalardan bilindiği üzere, LED ekranlar tam bir uyku düşmanı. Tüm LED ekranların yaydığı mavi ışığın beynin melotonin adlı uyku hormonunu salgılamasına müdahalede bulunduğu ortaya çıkarıldı. Bu konuda bazı tedbirler de yok değil. Android platformu için sunulan Twilight uygulaması, LED ekranların yaydığı mavi ışığı azaltarak, daha sağlıklı bir uyku sağladığı ve günlük uyku süresini 1 saat artırdığını öne sürüyor. Uygulama Google Play Store’da oldukça yüksek puanlara sahip.

Elektromanyetik radyasyonun sağlık üzerine etkisi

Tabii ki uyku problemine neden olabilecek tek faktör LED ekranların mavi ışığı değil. Norveçli bilim insanları, cihazların elektromanyetik radyasyonu rahatsız edici ederecede yükselttiğini belirterek, bunun da iyi bir gece uykusu almayı engelleyen faktörlerden biri olabileceğini belirtiyor.

Daha fazla araştırma gerekli

Bu çalışmalara rağmen uykusuzluk problemleri ile akıllı telefon kullanımı arasındaki ilişkinin tam olarak açıklığa kavuşturulabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor. Şu ana kadar ulaşılan bilimsel veriler, akıllı telefonun uykusuzluk sorunu konusunda tam bir cevap verebilecek düzeyde değil. Bakalım gelecekteki çalışmalarla bilim insanları bu soruna tam bir yanıt ne zaman bulacak?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla