Uzun süren ses kısıklığı ciddi hastalıkların habercisi olabilir

Kategori: Diğer Hastalıklar, Kulak Burun Boğaz Print

Soğuk hava, sigara, üst solunum yolu enfeksiyonları, yüksek sesle konuşmak ya da reflü… Tüm bunlar ses kısıklığına neden olabilir. Uzmanlar, gırtlak ve akciğer kanseri, reflü, depresyon ve alerji gibi ciddi ve kimi zaman ölümcül olan hastalıkların seste oluşan ani değişikliklerle kendini ele verdiğini söylüyor. Ses kısıklığının çoğu zaman bir hastalık sonucu ortaya çıktığını ancak bazen hastalık habercisi de olabileceğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ertan Yıldırım, belirtilerin 2-3 haftayı aşması halinde mutlaka doktora başvurulması gerektiğini kaydetti. Sesteki kısılma, kalınlaşma, güçsüzleşme gibi değişimlerin ciddiye alınması gerektiğini dile getiren Op. Dr. Yıldırım, konuyla ilgili kapsamlı bilgiler verdi:

Ses kısıklığı birkaç hafta sürüyorsa veya nedeni tam bilinemiyorsa mutlaka bir doktora danışılmasını tavsiye ediyor. Ses bozukluklarının gırtlak içindeki ya da normal ses oluşumunda fonksiyon gören gırtlak dışı organlardaki problemler nedeniyle olabilir. Ses kısıklığı bir bulgudur ve genellikle bir hastalık neticesinde oluşmuştur.

Ses kısıklığı gırtlak kanserinin habercisi olabilir

Gırtlak kanseri, akciğer kanseri, reflü, depresyon, tiroid bezi tümörleri, beyin tümörleri ve alerji hastalıkları seste bazı değişiklikleri neden olabilir. Astım, bronşit veya akciğer kanseri olan hastalarda sesin gücü azalır. Gırtlak tümörleri ve alerjide ses kısılır ve kalitesi değişir.

Birçok hastalık için ‘geliyorum’ diyor

Uzun süren ses kısıklığında akla ilk gelen gırtlak bölgesi kanserleridir. Derhal muayenenin yapılıp gırtlak bölgesinin mutlaka incelenmesi gerekir. Ses tellerinin üzerinden gelişen tümörlerde hemen hemen ilk ve erken bulgu ses kısıklığıyken, ses tellerinin çevresinde gelişen gırtlak kanserlerinde bazen ses kısıklığı geç bulgu olarak ortaya çıkar. Reflü de ses kısıklığının en sık görülen nedenlerinden biridir.

Öğretmeler ve pazarcılar risk gurubunda

Genel olarak yüksek sesle konuşan kişilerde ses kısıklığı daha çok görülmektedir. Özellikle öğretmenler, pazarcılar, müzisyenler bu gruba dahil edilebilir. İş ve çalışma ortamının soğuk olduğu, toz veya kimyasal ürünlerin solunum havasında yoğun bulunduğu iş ortamında çalışanlar da ses kısıklığı açısından risk altındadırlar.

Ses kısıklığı ve halsizlik tiroit hastalıklarının habercisi olabilir

Bu meslek gruplarında yer alan kişiler, sıklıkla sesini aşırı derecede ya da kötü bir şekilde kullandıkları için nodüller ortaya çıkar. Nodüllere genç kadınlarda ve erkek çocuklarında daha sık rastlanır.

Depresyon da sesi kısıyor

Depresyon gibi bazı psikolojik durumlarda ses kısıklığı görülebilmektedir. Depresif bir insanla, psikolojisi normal insanın sesi farklılık gösterir. Depresyondaki kişinin adale gücü azaldığı için genelde sesi de güçsüz ve zayıf çıkar.

İki haftayı aşarsa doktora gidin

Hafif soğuk algınlığı durumunda veya sesin yanlış kullanılmasından dolayı seste değişikliklerin meydana gelebilir. Bu durumda hasta, aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınmalı, sigara içmemeli, mümkün olduğunca sesini dinlendirmeli.

Ses kısıklığı özellikle 2-3 haftayı aşıyorsa veya beraberinde soğuk algınlığı gibi belirli bir sebep yokken ağrı olması, kan tükürme, yutmada güçlük veya boyunda şişlik fark edilmesi durumunda hemen KBB hekimine başvurulmalıdır.

Ses kısıklığı ve göz kapağı düşüklüğü akciğer kanseri belirtisi olabilir

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla