Uzun süreli maruz kalınan stres önemli ruhsal hastalıklara neden oluyor

Kategori: Güncel / Literatür, Psikiyatri / Nöroloji Print

stres-oldurur-grafikStres ile bağışıklık sistemini arasında sıkı bir ilişki var
Uzun süre strese maruz kalmanın bağışıklık hücrelerinin beyine saldırmasına ve pek çok ruhsal hastalığa zemin hazırladığına dair yeni bulgulara ulaşıldı. Ruhr-Universität Bochum LWL Üniversitesi’nden Prof. Georg Junkel tarafından yürütülen çalışmada uzun süreli stresin başta bağışıklık sistemi olmak üzere pek çok sistemi olumsuz etkilediği ve ruhsal hastalıkların gelişmesi için zemin hazırladığı ileri sürüldü.

stress-top-grafikAraştırma ekibi, ağırlıklı olarak belirli bir fagosit türü olan mikroglialara odaklandı. Normal koşullar altında, mikroglialar beyindeki sinir hücrelerinin arasındaki sinapsları onarırlar ve onların büyümesini tetiklerler. Ancak bir kez aktifleştirildiklerinde, mikroglialar sinir hücrelerine zarar verebilirler ve enflamasyon prosesini tetikleyebilirler. Bochum’da yürütülen çalışmalar, stres yüzünden daha çok mikroglianın aktifleştirildiğini, böylelikle onların şizofreni gibi ruhsal hastalıklar için bir risk faktörü olan yıkıcı modda kalmaya daha eğilimli olduklarını göstermişti.

georg-junkelStresin etkilerine olan hassasiyet bireyden bireye çeşitlilik göstermesine rağmen uzun süreli stresin pek çok hastalığa zemin hazırladığı konusundaki bulgular artıyor. Prof. Junkel ve arkadaşları embriyonik evreye geri dönmenin nedeninden şüphelendiler. Araştırmacılar, 1950’lere kadar geri gidip, hamilelik döneminde gerçek viral kaynaklı influenza geçiren annelerin çocuklarının, hayatlarının daha geç dönemlerinde şizofreni olma ihtimallerinin yedi kat daha fazla olduğunu gösterdiler. Araştırmacılar, bu hipotezi model hayvanlar üzerinde doğruladılar. Embriyonun, gelecekteki bağışıklık sistemini şekillendiren bir takım bağışıklık yanıtlarına maruz kaldığı sanılıyor.

Kaynak: Ruhr-Universitaet-Bochum resmi web sitesinde yayımlanan çalışma verileri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Çalışmanın tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir: http://rubin.rub.de/en/featured-topic-stress/mental-disorders

Mental disorders through permanent stress
Activated through permanent stress, immune cells will have a damaging effect on and cause changes to the brain. This might result in mental disorders. The search for causes of mental disorders has been keeping researchers busy for a long time. Various hypotheses have been postulated; in the 1960s, for example, scientists assumed the underlying cause to be a chemical imbalance in the brain. Is the balance of messenger substances disrupted? Do hormones play a key role?

Later, researchers discovered the so-called neuroplasticity, the brain’s ability to adapt. Contact points between neurons, namely synapses, can be regrown, but they can also disappear, new neurons form, but they also die. Such processes occur during learning and training and are perfectly normal. But they also play a role in mental disorders. As it turned out, therapies had a demonstrable impact on those processes.

A small and very recent research field is so-called psychoneuroimmunology. It focuses on the immune system’s significance in the evolution of mental disorders, and strives to use all previous approaches in combination with each other. Devamı için tıklayın: >>>

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla