Vizon kaynaklı koronavirüs: İngiltere, Danimarka’dan gelenlere sınırlarını kapattı

8 Kasım 2020  |  Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

İngiltere, koronavirüsün insanlara bulaşan ve mutasyona uğramış bir türü nedeniyle, Danimarka’dan gelecek tüm ziyaretçilere sınırlarını kapattı. İngiliz vatandaşları ya da ülkede oturum izni bulunan kişiler de, Danimarka’dan dönüşte 14 gün karantinada kalmak zorunda kalacaklar. Danimarka’daki çiftliklerde virüsün hızla yayıldığı ve mutasyona uğrayan koronavirüsün en az 200 kişiye bulaştığı belirtiliyor. Karar, Danimarka’daki vizon çiftliklerindeki hayvanlarda, koronavirüsün insana bulaşabilen ve mutasyona uğramış bir türünün görülmesi üzerine alındı. Ülkede milyonlarca vizonun öldürüleceği açıklandı. Hayatlarına son verilecek vizon sayısı 17 milyonu bulabilir. Danimarka’da vizon derisi, toplam ihracatının yüzde 3,9’unu oluşturuyor.

Aktarmalı gelenler de karantinaya girecek

İngiliz hükümetinin ziyaretçi yasağı kararı, bu şekilde alınan seyahat kısıtlaması kararlarından farklı gelişti. Karar, önceki örneklerinin aksine, İngiltere saati ile Cumartesi sabaha karşı 4’te, yürürlüğe girmeden yalnızca 2 saat önce duyuruldu. Seyahat koridorlarının kapatıldığı önceki örneklerde, kararın uygulamaya girmesi için iki günlük süre tanınıyordu. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Twitter’dan yaptığı açıklamada, kararın Danimarka sağlık yetkililerinin yayılma ile ilgili endişelerini açıklamaları sonrası hızla alınması gerektiğini söyledi.

14 gün karantina uygulamak zorunda olanlar kapsamına, Danimarka aktarmalı İngiltere gelenler de alındı. Danimarka ile İngiltere arasındaki ticaret noktasında yapılan taşımacılık faaliyeti şimdilik devam edecek, ancak bununla da ilgili açıklama yapılacağı kaydedildi. İskoçya merkezli Loganair da Danimarka ile karşılıklı uçuşlarını durdurduğunu açıkladı.

Danimarka Başbakanı Frederiksen, itlaflar konusunda, “Kendi nüfusumuza karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Ama mutasyona uğramış virüsün bulunması, bu sorumluluğu daha da büyüttü. Dünyanın geri kalan bölümüne karşı da sorumluluğumuz var” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla