Covid-19 Omicron varyantı çocuklar için riskli mi? Öneriler ve Uyarılar

Tarih: 16 Ocak 2022

Saat: 19:00

Süre: 40 dakikaMedikal Akademi Güncel Sağlık söyleşimizin bu haftaki oturumunda ‘Covid-19 Omicron varyantı çocuklar için riskli mi? Öneriler ve Uyarılar’ konusunu Türk Toraks Derneği Üyesi / Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı ile konuştuk. Oturumun moderatörlüğünü Sağlık Habercisi Ayşegül Aydoğan Atakan yaptı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki webinar ve canlı yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Covid-19 çocukların sağlığını nasıl etkiledi? Koşullar eğitim için uygun mu?

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Hafta içi değiştirilen karantina ve test kriterleri vaka sayılarına nasıl yansır?
  Belirti göstermeyenlere ve temaslılara PCR testi zorunluluğunun kaldırılması salgında nasıl bir seyire yol açar?
 2. Omicron varyantı nedeniyle hastalığın daha hafif geçirildiği anlayışı yaygın.Peki çocuklara dair sizin gözleminiz nedir? Vakaların ne kadarı hafif ne kadarı ağır semptomlarla hastalığı atlatıyor?
 3. Vaka sayılarındaki artış aynı zamanda okul içi bulaşı da hiç olmadığı kadar hızlandırdı. Tüm vakaların ne kadarını çocukların oluşturduğu biliniyor mu?
 4. Hastalığın artık daha hafif geçirildiği ve hastanede yatışın azaldığı söylemi, önlemlerde gevşemeye ve daha az dikkate alınmasına mı neden oldu?
 5. Çocuklarda grip ve Covid’i birlikte geçiren vakalar nasıl ayırt edilebilir? Hangi semptomlar gribi hangileri Covid’i işaret ediyor?
 6. Covid son dönemde çocuklarda en çok hangi yaş gruplarında arttı? Vaka sayılarındaki son iki haftalık artışa karşın ne gibi önlemler alınabilir?
 7. 5-11 yaş çocukların aşılanmasına yönelik karar alan ülkeler var. Ülkemizde bu nüfusun oranı ve aşılanma zorunluluğu hakkında neler söylersiniz?
 8. ABD’de 5 yaş altı çocuklarda vaka sayısının zirve yaptığı belirtiliyor. CDC bu yaş grupları için de çevresinin aşılanması gerektiğini bildirmiş. Türkiye’de 5 yaş altı küçük çocuklarda bulaş riski ne oranda?
 9. Covid’in gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda sekel bırakıp bırakmayacağı konusu tartışılıyor. Çocuklarda şu ana kadar edinilen ilk bilgiler ne yönde? İleride
  çocuklardaki olası sağlık problemleri ne olabilir?
 10. Pek çok çocuk evde online eğitim ve izolasyon sürecini yaşıyor. Evde hastalığı geçirenler için neler önerirsiniz?
 11. Çocuklarda güçlü bir bağışıklık ve enfeksiyon hastalıklarından korunmak için bu kritik aylarda neler yapılmalı? Nelerden kaçınılmalıdır?
 12. İzleyici soruları ve son söz

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Betül
Betül
1 yıl önce

Amerika’daki 5-11 yaş aralığı çocuklar aşılı olduğu için bu veriler bizim için uygun değil bence,bir an önce 5-11 yaş aralığını aşılıyalım,aşı istiyoruz,lütfen bakanlığa sesimizi duyuralım

Araç çubuğuna atla