Değişen Dünyada Dijital AŞK: Online İlişkiler ve Romantizm

Tarih: 27 Mart 2023

Saat: 20:30

Süre: 40 dakikaAile Sağlığı Araştırma Derneği ile hazırladığımız canlı yayın serisinin bu haftaki oturumunda ‘Değişen Dünyada Dijital AŞK: Online İlişkiler ve Romantizm’ konusunu Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı İrem Hattat ile Sağlık Habercisi Ayşegül Aydoğan Atakan moderatörlüğünde konuştuk. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki webinar ve canlı yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz. Yayın kaydımızı yukarıdaki alandan izleyebilirsiniz

Toplantımızda konuşulan bazı başlıklar:

 1. Dijital gelişmelerle birlikte değişen dünya düzeninde ilişkilerin de online flört ve romantizme evrilmesiyle hangi yeni kavramlar ve dinamiklerle tanıştık? Teknoloji artık ilişkilerimizi yönetiyor peki bu süreç lehimize mi işliyor?
 2. Neden online ilişkiler tercih ediliyor? Kimler – hangi yaş grupları geleneksel flörtü ve ilişkileri savunurken, kimler ilişkilerde tercihini sanal dünyadan yana kullanıyor? Dijital dünya kimler için alternatif olabilir?
 3. Yeni dünyada aşkın kuralları nasıl değişime ve dönüşüme uğradı? Sanal dünyada doğru flörtü bulmak ve ilişkiyi devam ettirmek daha mı kolay?
 4. “Her seçiş bir vazgeçiş” önermesinin arkasındaki “Seçim paradoksu” yani modern yaşam çiftlerinin sahip olduğu seçenek bolluğu, aynı zamanda mutsuzluklarının sebebi mi?
 5. Online flörtün kuralları ve online ilişkilerin mantığa aykırı özellikleri nelerdir? Sanal ilişkilerin tuhaf / şaşırtıcı özellikleri olarak neler gösterilebilir?
 6. Online flört şiddeti ve bunlarla başa çıkma yolları nelerdir? Cyberstalking (online musallat olma) , online seks şantajları, Ghosting (hayalete dönüşme), love – bombing (aşk bombardımanı), gaslighting (gaz lambası manipülasyonu) ve sanal şiddete dair bilinmesi gerekenler…
 7. Dünyada ve Türkiye’de bağlanma stillerine göre farklılıklar var mı?
 8. İster online ister geleneksel flört yoluyla başlayan ilişkiler bir şekilde bitiyor veya boşanmalarla sonuçlanıyor? Peki hangi ilişkiler uzun süreli olmayı başarıyor?
 9. MTV araştırmasına göre “top on” online flört sitesinin trafiği son yıllarda 3 kat artmış durumda. Evli çiftlerin boşanma nedenleri arasında online flörtün rolü ve oranı ne düzeyde?
 10. Online ilişkilerin uzak mesafe ilişkileriyle benzer yönleri ve ayrıldığı noktalar nelerdir? Online ilişkiler tek eşliliğin sona erdiği anlamına gelir mi?
 11. 2021 yılı dijital raporuna göre sosyal medyayı kullanmada en önemli 11 sebepten biri sıralamasında yüzde 29.9 oranıyla “Yeni insanlarla tanışmak için” cevabı veriliyor. Sosyal medya kullanımı yeni ilişkiler için bir fırsat mı, yoksa bir tuzak mı?
 12. Yapay zeka, geleceğin ilişkilerinde nasıl bir rol oynayacak? Makinelerden, teknolojiden eş – sevgili olur mu?
 13. İzleyici soruları ve son söz

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla