Modern çağın hastalığı, Obezite nedir? Kilo kontrolü nasıl sağlanır?

Tarih: 22 Nisan 2021

Saat: 20:30

Süre: 40 dakikaMedikal Akademi Güncel Sağlık söyleşimizin bu haftaki bölümünde ”Modern çağın hastalığı, Obezite nedir? Kilo kontrolü nasıl sağlanır?” konusunda Atılım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Begüm Kalyoncu,  Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya‘nın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki etkinliklerden haberdar olabilirsiniz. 

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Türkiye’de her üç kişiden biri obezite ile mücadele ediyor ve Avrupa’da yetişkin nüfusta obezitenin en yüksek olduğu ülke durumundayız. Hem dünyada hem de ülkemizde ciddi bir artış gösteren obezite nedir? Bir hastalık mıdır, estetik problem midir, bir irade sorunu mudur, bu konuda neler söylemek istersiniz?
 2. Fazla kilolu ve obez olma arasındaki ayrım hakkında bilgi verir misiniz? Bir kişi ne zaman obez olmaya adaydır? Obezite teşhisi nasıl konulur? Obezite sınıflandırılabilir mi?
 3. Bel ölçüsü, kiloyla ilişkili sağlık risklerini belirlemede bir kriter midir? Erkeklerde ve kadınlarda bel çevresi kaç cm olmalıdır? Kilo dışında bel çevremizi takip etmemiz önemli mi?
 4. Ülkemizin obezite konusundaki karnesi maalesef oldukça kötü ve giderek daha kötü bir duruma gidiyor. Toplum olarak çok mu yiyoruz, yanlış mı besleniyoruz, yoksa çok hareketsiz miyiz? Neden kilo alıyoruz, bunun temelinde hangi faktörler yer alıyor?
 5. Toplumda obezitenin artışında ihtiyaca göre değil, hazsal (hedonik) zevke yönelik beslenme biçiminin etkisi nedir?
 6. Obezite, sadece kişinin bireysel hatalarından kaynaklı, kendi kontrolünde gelişen bir durum mudur? Obezite nedenleri bireyden bireye farklılık gösterir mi? Genlerin ve metabolizmanın obezitenin ortaya çıkmasındaki rolü nedir?
 7. “Su içsem yarıyor, benim metabolizmam yavaş” cümlesi oldukça sık dile getiriliyor. Bazal metabolizma hızı nedir? Metabolizması yavaş olan kişilerin daha kolay kilo aldıkları doğru mu? Bazal metabolizma hızını etkileyen faktörler nelerdir?
 8. Yeni hayat modeli toplumu obez olmaya zorluyor mu? Teknolojik olanakların ve yaşam konforunun artmasının obezite üzerindeki etkilerini değerlendirir misiniz?
 9. Duygu durum, stres, psikolojik açlık obeziteye neden olur mu? Stresli ve sıkıntılı hissettiğimiz zamanlarda neden abur cubur yemeye yöneliyoruz? Bu isteği sağlıklı yiyeceklerle dizginleyebilmemiz mümkün mü?
 10. Pandeminin obezite üzerindeki etkisini değerlendirir misiniz? Yeme davranışları pandemi stresinden etkilendi mi? COVID-19 pandemisi zaten yüksek olan obezite oranlarını daha da artırdı mı? Pandemi döneminde kilo almamak için nelere dikkat etmeliyiz, önerilerinizi alabilir miyiz?
 11. Çocuklarda ve genç erişkinlerdeki obezite artış hızını değerlendirir misiniz?Çocukluk çağı obezitesini hazırlayan faktörler nelerdir? Çocukluk dönemindeki obezite, yetişkin dönemdeki obeziteye öncülük ediyor diyebilir miyiz?
 12. Obezitenin yol açabileceği sağlık sorunları, obeziteye eşlik eden hastalıklar nelerdir? Obezite çeşitli hastalıklarla ilişkisinden dolayı yaşam beklentisini azaltır mı? Morbidite ve mortaliteyi artırıcı etkisi var mıdır?
 13. Obezite, kişinin ruh sağlığını olumsuz etkiler mi? Psikolojik sorunlara neden olur mu? Fazla kilo ve obezite, depresyonla ilişkili midir?
 14. Dengeli ve yeterli bir beslenme nasıl olmalıdır? Sağlıklı bir beslenme modelinde olmazsa olmazlar nelerdir? Dengeli bir tabakta hangi besinler yer almalı? Hangi besin ya da besin grubundan ne kadar tüketmemiz gerektiği kişiden kişiye değişiklik gösterir mi?
 15. Ramazan ayında oruç tutan kişiler uzun saatler aç kalıyorlar. Bu bireyler kilo almamak için beslenmelerinde nelere dikkat edilmeli? Ramazanda doğru beslenme nasıl olmalıdır?
 16. Beslenme konusunda en sık yapılan yanlışlar nelerdir? Düşük kalorili diyetler, başkasının diyetini uygulamak ya da çok ciddi bilimsel dayanağı olmayan şok diyetlerin sürdürülmesi hakkında neler söylemek istersiniz?
 17. Kilo vermek için yola çıkıldığında konulacak hedef, var olan kilonun yüzde kaçı olmalıdır? Sağlıklı kilo kaybı haftada kaç kg olmalı? Aylık kaç kg üzerindeki ağırlık kaybı sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabilir? Obez ve morbid obez bireylerin kilo veriş hızı daha farklı mıdır?
 18. “Ekmeği kes, kilo ver!” söylemini çok sık duyuyoruz. Sağlıklı beslenmek için ekmeği tamamen kesmek doğru mu? Hangi ekmeği yemeliyiz?
 19. Obezite tedavisi nasıl yapılır? Uygulanan kombine tedaviler hakkında bilgi verir misiniz? Tedaviye başlamadan önce hastanın obezite ile mücadeleye ne derece hazır olduğu, beklentileri ve motivasyonu gibi unsurlar önemli midir?
 20. Tedavi sonrasında kaybedilen ağırlığı korumak, bazen kilo vermekten daha zor olabiliyor. Kilo kontrolünü sağlamanın önemli püf noktaları nelerdir? Kilo verip tekrar alanların yaptığı ortak hatalar hakkında bilgi verir misiniz?
 21. Fazla kiloları vermek bize neler kazandırır? Vücudumuzda neleri değiştirir, kilo vermenin faydaları hakkında bilgi verir misiniz?
 22. Piyasada zayıflamaya yönelik pek çok “bitkisel ürün” satılıyor. Zayıflama çayları, zayıflama hapları, zayıflama şurupları gibi. Bu ürünleri kullanmak tehlikeli midir, vücudumuzda kalıcı hasarlar bırakır mı?
 23. Obeziteden korunmak için alınabilecek önlemler hakkında neler söylemek istersiniz? Obeziteyle başa çıkmada vermek istediğiniz mesajlar var mı?
 24. İzleyici soruları…

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

 

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla