Parkinson Hastalığı: Nedenleri, Belirtileri ve Güncel Tedavi Yöntemleri

Tarih: 01 Nisan 2021

Saat: 19:00

Süre: 60 dakikaMedikal Akademi Güncel Sağlık söyleşimizin bu haftaki bölümünde ”Parkinson Hastalığı: Nedenleri, Belirtileri ve Güncel Tedavi Yöntemleri” konusunda Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Raif Çakmur, Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya‘nın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlardan haberdar olabilirsiniz. 

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Parkinson, toplumda genelde titreme hastalığı olarak biliniyor ve neredeyse bu belirti ile özdeşleşmiş durumda. Parkinson nasıl bir hastalıktır anlatır mısınız, ana nedeni hakkında bilgi verir misiniz?
 2. Titreme eşittir Parkinson demek midir? Titremeye neden olan başka hastalıklar da var mı? Parkinson hastalığının tipik titremesinin özelliği nedir? Titreme hangi organdan başlar, ilerleyiş süreci nasıl olur?
 3. Parkinson hastalığının toplum açısından önemi nedir, yeterince biliniyor mu? Ülkemizde Parkinson hastalığında son durum nedir? Görülme sıklığı artıyor mu? Yeni tanı konulan hasta sayısı hakkında bilgi verir misiniz?
 4. Özellikle hangi yaşlarda ortaya çıkar ve kimlerde görülür? Yaşlılık hastalığı mıdır?
 5. Akraba evliliklerinin genç başlangıçlı Parkinson hastalığının görülmesindeki rolünü açıklar mısınız? Parkinson’un gençlerde görülme oranı hakkında rakamlar var mı?
 6. Parkinson hastalığında risk faktörler nelerdir? Ailesel olarak ortaya çıkabilir mi, genetiğin rolü nedir? Hastalığın ortaya çıkmasında çevresel faktörler rol oynar mı?
 7. Ne zaman Parkinson hastalığından şüphe etmek gerekir? Parkinson’un temel bulgusu nedir? İleri yaşlarda ortaya çıkan hareket yavaşlıkları bu hastalık için bir ipucu kabul edilebilir mi? Aileler hangi belirtilere dikkat etmelidir?
 8. Parkinson hastalığının evreleri var mıdır? Erken evrenin belirtileri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Hastalığın seyri kişiye göre değişir mi?
 9. Dopamin eksikliği hareketlerde yavaşlamanın yanında duygu durum değişikliğine de yol açar mı? Hastalığın başlangıcında depresyon belirtileri görülür mü?
 10. Parkinson’da erken tanının nasıl bir önemi vardır? Hangi hasta gruplarında tanı gecikiyor? Türkiye’de tanı konulmamış Parkinson hastası ne oranda?
 11. Erken tanının tedaviye katkısı var mı, hastalığın gidişini etkiler mi? Erken tanı ile Parkinson’un ilerlemesi durdurulabilir mi?
 12. Parkinson tedavisinde ilk aşama nedir? Tedavi protokolü her hastada farklı mıdır? Tedavi seçiminde dikkat edilecek noktaları nasıl özetlersiniz?
 13. İlaçları düzenli kullanmak Parkinson hastalığının belirtilerini azaltır mı? Tedaviye uyumda sıkıntılar olabilir mi? İlaçları düzenli kullanmanın önemi nedir?
 14. Tedavide kullanılan ilaç gruplarının yan etkileri var mıdır? Davranış değişikliklerine yol açar mı? Hasta yakınları bu noktada nelere dikkat etmelidir? Hekime bilgi verilmesi halinde tedavi güncellenebilir mi?
 15. Parkinson hastalığının tedavisinde cerrahi yöntem de sık sık gündeme geliyor. Her hasta ameliyat olabilir mi? Halk arasında beyin pili olarak bilinen derin beyin stimülasyonu kimlere uygulanabilir? Ameliyat sonrası ilaç kullanımı sürüyor mu?
 16. Hastalığın ilerlemesini durduracak tedaviler geliştirilmesi ile ilgili yeni çalışmalar var mı, bu konuda bilgi verir misiniz?
 17. Hastalık tedavi edilmezse ileride engellilik durumu oluşur mu? Parkinson hastaları günlük işlerini, aktivitelerini yapmakta zorlanır mı? Yaşam kalitesini etkiler mi?
 18. Parkinson hastaları Korona virüs salgınından nasıl etkilendi? Parkinson hastalarının Covid-19’a yakalanma riski farklı mı? Yüksek risk grubunda sayılabilirler mi?
 19. Parkinson hastası bir kişiye Corona virüs teşhisi konulursa, Parkinson ilaçlarını almaya devam etmeli midir?
 20. Hastalığın ilerlemesine engel olmak için Parkinson hastalarına egzersiz önerir misiniz? Hangi egzersizleri yapabilirler? Hastalığın erken evrelerinde egzersizlere başlanması oluşabilecek fiziksel sorunların geciktirilmesinde etkili olabilir mi?
 21. Parkinson hastalığında beslenme nasıl olmalı? Hastalığın belirtilerini gidermede, yararlı etkisi olduğu bilinen özel bir beslenme şekli veya belli bir gıda var mıdır? Parkinson hastalarında bakla yemek hastalığa iyi geliyor gibi bir düşünce var. Bakla tek başına hastalık tedavisinde etkili midir?
 22. Parkinson hastalığında sigara veya kahvenin koruyucu etkisi var mıdır?
 23. Dünya Parkinson günü yaklaşıyor. Dernek olarak topluma yönelik bilgilendirme çalışmaları yapıyorsunuz ve her sene farklı bir tema ile toplumun farkındalığını artırmayı hedefliyorsunuz. Bu seneki sloganınız nedir, çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?
 24. Bu hastalıkla mücadelede Parkinson hastalarına ve hasta yakınlarına neler önerirsiniz? Mesajlarınızı alabilir miyiz?
 25. İzleyici soruları…

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Kemal Tokalaç
Kemal Tokalaç
5 ay önce

Kalça protezi ameliyatı oldum,daha önceden parkinson ilaçları alıyordum,enson kalça protez revizyonu yapıldıktan sonra yürüme ve denge sorunu yaşıyorum,koltuk dernekleri ile yürüyorum.Ameliyattanmı yoksa parkinsondanmı.iki yıla yakın bir zamandır Raif hocaya gidemedim biraz iyileseyim gitmeyi düşünüyorum.Saygılarımla.
İ

Araç çubuğuna atla