Pandeminin birinci yılında TTB’nin uyarıları ve önerileri

Tarih: 08 Mart 2021

Saat: 20:00

Süre: 50 dakikaMedikal Akademi Güncel Sağlık Söyleşimizin bu haftaki buluşmasında ‘Pandeminin birinci yılında TTB’nin uyarıları ve önerileri’ konusunda Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Sağlık Habercisi Ayşegül Aydoğan Atakan‘ın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz. 

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Pandeminin 1. yılında ülke olarak en büyük dezevantajımız ve sorunumuz ne diye sorsak nasıl yanıtlarsınız? Hangi sorunlar görünür oldu?
 2. Geçtiğimiz günlerde TTB’den “salgında sert bir dalgayla karşı karşıya kalabiliriz” açıklaması geldi. Öngörüleriniz ve uyarılarınız nedir? Önümüzdeki günlerde Türkiye’yi nasıl bir tablo bekliyor?
 3. Bir yıl içinde toplam etkilenen sağlık çalışanlarının sayısı ne oldu? Kaç sağlık çalışanı hastalandı, kaçını yitirdik? Sağlık çalışanlarında hastalık riskinin 10 kat fazla olması nedeniyle alınması gereken ekstra önlemler nelerdir?
 4. Salgının yönetimi başından itibaren hala tartışılan bir konu. Veri ve bilgi paylaşımının şeffaf olmaması yönünde sıklıkla eleştiriler dillendirildi. Ancak gelinen noktada hala yanıtlamayan sorular var. Salgın yönetimini başarılı olması için neler yapılmalı?
 5. Sağlıklı bir normalleşme için alınacak kararlarda nelere dikkat edilmeli. Geçen hafta açıklanan tabloyu nasıl değerlendirirsiniz?
 6. Aşı uygulamalarında da çeşitli iddialar gündeme geldi. Halen aşı temini konusunda aksamalar olabileceği belirtiliyor. Türkiye’nin bugünden itibaren gerek aşı temini, gerekse aşı uygulamasında neler yapması, neleri değiştirmesi gerekiyor?
 7. Aşıda rapel aralığının sağlık çalışanları için 28 gün yerine 14 gün olması gerektiği görüşü dillendiriliyor. Bu aşılama politikası değiştirilmeli mi?
 8. Mutasyonla birlikte vaka sayıları artışta. Bazı kentlerde normalin üstünde veri bildirimi var ve artışın önlenemediği belirtiliyor. Öneri ve uyarılarınız nelerdir?
 9. Covid 19’un doğrudan meslek hastalığı olması yönünde hekim örgütlerinin talepleri neden gerçekleşmedi? Sağlık çalışanlarında arttığı belirtilen tükenmişlik sendromunun oranları biliniyor mu?
 10. Hekim göçüyle ilgili rakamlar son iki yıldır daha sık gündeme gelmeye başladı. Artan sayılar bize ne anlatıyor?
 11. İzleyici soruları

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla