Yeni doğan bebeklerde bile katarakt olabilir

Kategori: Bebek Sağlığı, Katarakt Print

Bazı hastalıklar vardır ki, yaşı ilerlemiş kişilerle özdeşleştirilir. Ancak birçok hastalık sanıldığı gibi sadece yaşlılara özgü değildir ve bebeklerde dahi görülebilir. Doğumsal olarak ortaya çıkan katarakt problemlerinde olduğu gibi… Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, bebeklerde görülen katarakta ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı. Katarakt; gözün içinde, göz bebeğinin arkasında yer alan merceğin saydamlığını kaybetmesidir.

Yaşlanma, iltihabi göz hastalıkları, travmalar, ultraviyole, kortizonlu ilaçlar ve diyabet hastalığına bağlı olarak katarak gelişebilir. Bazı durumlarda katarakt doğuştan olabilir.

Katarakt nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kataraktın belirtileri;

  • Bulanık görme,
  • Işığa hassasiyet,
  • Çift görme,
  • Gece görüşünde bozulma,
  • Renklerde soluklaşma,

Doğumsal katarakta dikkat!

Doğumsal kataraktlar tek veya her iki gözde görülebilir. Bazıları genetik geçişlidir. Anne karnındayken geçirilen enfeksiyon hastalıkları (kızamık, suçiçeği, kızamıkçık vb.) genetik bozukluklar, prematürite, hipoglisemi katarakta neden olabilir. Bununla birlikte zeka geriliği, kalp ve böbrek rahatsızlıkları gibi sistemik hastalıklarda gözlemlenebilir.

Aileler bebeklerindeki kataraktı fark edemiyor

Birçok aile bebeğinde katarakt olduğunu çok geç fark ediyor. Bu nedenle her yıl düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak erken teşhis konusunda önemli bir kolaylık sağlıyor. Katarakt yoğunluğuna göre göz bebeğinde beyazlık olarak görülüyor ve çoğunlukla doktorun muayenesi ile tespit edilebiliyor.

Tedavi edilmezse ileri derecede göz tembelliğine sebep olabilir

Doğumsal kataraktlar tek veya iki taraflı olabilirler. Ayrıca opasitenin derecesi ve göz merceğindeki yerleşim yerine göre farklı tipleri vardır. Merceğin merkezinde, merkezin dışında, ön kapsül arkasında veya arka kapsül önünde olabilir. Bazıları ise noktasal ya da çizgisel opasiteler şeklindedirler. Bu tip kataraktlar görmeyi çok etkilemezler. Daha çok optik aks üzerindeki opasitler görmeyi etkiler.

Doğumsal katarakt tedavi edilebilir mi?

Kataraktın tedavisi için cerrahi yöntemler kullanılır. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen uygulama Fakoemülsifikasyon (Fako)dur. Ameliyat mikroskobu altında genellikle damla anestezisi ve hafif sedasyon uygulanarak yapılır. Ameliyat öncesi göz bebeği genişletilir. Gözün kornea tabakasının hemen kenarından küçük bir kesi yapılır.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır? Riskli midir? En iyi tedavisi nedir?

Göz bebeğinin hemen arkasındaki kataraktlı merceğin ön kapsülünde yuvarlak bir açıklık oluşturulur. Kapsül içindeki sertleşmiş ve bulanıklaşmış lens materyali, ucunda ultrasonik titreşim olan fako probu denilen alet ile parçalanır ve emilir. Daha sonra içi boşalan ve temizlenen kapsül içine saydam yeni bir mercek yerleştirilir ve ameliyat sonlandırılır.

İyileşme süresi uzun mudur?

Fako yönteminde iyileşme hızlıdır. Ameliyat bitiminde hastanın gözü açık bırakılabilir ya da bir gün süre kapatılabilir. Ameliyattan sonra hastanede kalmaya gerek yoktur. Tam iyileşme süresi yaklaşık bir aydır. İyileşme döneminde bebeğin el refleksleri kontrol edilmeli, cerrahi işlem uygulanmış gözüne çok fazla dokunması engellenmelidir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla