Yeni geliştirilen ‘Diyet hapı’ vücudu kandırarak zayıflatıyor

Yazan Mehmet Saltuerk
Kategori: Güncel / Literatür, Üye Yazıları Print

diyet hapiKalorisi olmayan Diyet Hapı: Spor ve diyet yaparak zayıflamak birçok kişi için oldukça zahmetli bir yoldur. Bu yüzden zayıflamak için daha zahmetsiz ve kolay bir yol olan Diyet Hapları tercih edilir. Fakat diyet haplarının sağlığı tehdit eden önemli yan etkileri bulunmaktadır.

Yeni geliştirilen ve yakın bir süre içerisinde piyasaya çıkacağı tahmin edilen bir Diyet Hapı sayesinde zahmetsizce kilo vermek mümkün gibi görünüyor. Muhtemelen geliştirilen bu ilacın hiçbir yan etkisi de olmayacak.

Salk-Institute for Biological Studies’den Evans ve çalışma grubunun geliştirdiği bu yeni Diyet Hapı, vücudu adeta yemek yemiş gibi aldatıyor ve aynı zamanda vücudun yağ yakmasını teşvik ediyor. Bu ilaç, geleneksel diyet ilaçlarının aksine sadece bağırsaklarda çalışıyor, kana ve diğer organlara geçmeden atılıyor. Bu yüzden yan etkisinin oldukca az olduğu tahmin ediliyor.

Gerek yemek esnasında, gerekse yemek sonrası karaciğer safra asidi üreterek sindirime yardımcı olur ve aynı zamanda vücutta şeker ve yağ depolanır. Bu süreçte Farnesoid X Reseptor (FXR) ve bu reseptörle birlikte çalışan bir protein önemli rol oynar.

Alışılmış Diyet İlaçlarının çalışma prensibi

Piyasada kullanılan diyet ilaçlarının birçoğu, FX-reseptörünü aktif hale getirerek yağ yakma prensibine dayalı olarak çalışmaktadır. Ama bu ilaçlar sadece FX-reseptörünü aktif hale getirmekle kalmıyor aynı zamanda kan yolu ile vücuda dağılarak vücuttaki diğer proteinleri  de aktif hale getiriyor ki, bu da organların zarar görmesine sebep oluyor..

Sadece Bağırsakta Etkili

Yeni Diyet Hapı Hayali Tokluk Hissi Veriyor:

Evans ve çalışma grubunun geliştirdiği Fexaramin adındaki etken maddenin en önemli özelliği, hiç kalorisi olmaması ve sanki yemek yenmiş gibi beyne sinyal göndererek iştahı kesiyor olması… Daha da önemli başka bir özelliği ise sadece bağırsaklarda FX-Reseptörlerini ve proteini aktif hale getiriyor ve işi bitince bağırsaklardan dışarı atılıyor. Başka bir ifadeyle, Fexaramin bağırsaklardan kana geçmiyor, yani kan yolu ile diğer organlara ulaşamıyor. Bu da organların zarar görmemesine anlamına geliyor.

Farelerde uygulama başarılı

untitled-1-2Obez farelere beş hafta boyunca her gün Fexaramin tablet verilerek yapılan deneyin sonucunda farelerin zayıfladığı kan şekeri ve kolesterol düzeylerinin düşütüğü tespit edildi. Buna ek olarak farelerin vücut ısısının yükseldiği tespit edildi.

Sonuç

Fexaramin bu olumlu etkisi şimdilik farelerde test edildi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada aynı olumlu etkinin insanlarda da beklendiği ve bu konuda klinik hazırlıklara başlandığı belirtiliyor.

Vücut ısısının yükselmesi: Metabolizmanın hızlı çalışması ve yağ yakılmasına işaret.

text-obez2

 

FXR1 geninin Genetik Haritası

fxr1

 

Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
 

Referans: Intestinal FXR agonism promotes adipose tissue browning and reduces obesity and insulin resistance. Nature Medicine(2015)doi:10.1038/nm.3760logo

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla