Yeni geliştirilen zona aşısının %97 etkili olduğu açıklandı

Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Güncel / Literatür Print

aşı-iğneSonuçları New England Journal of Medicine’da yayımlanan çalışmaya göre, Amerikalı bilim insanlarının geliştirdiği yeni zona aşısı yüzde 97 koruma sağlıyor. Araştırmaya 18 ülkeden 50 yaş üstündeki 15 bine yakın kişi katıldı. Katılımcıları rastgele iki gruba ayıran bilimciler, ilk gruba iki doz HZ/su adı verilen aşıyı yaptı. Diğer gruba placebo verildi. Aşının zonaya karşı yüzde 97 koruma sağladığı görüldü. Aşının hafif baş ve kas ağrıları, kızarıklık, yorgunluk gibi çok ciddi olmayan yan etkileri olduğu saptandı. Daha önce geliştirilen aşı yüzde 51 koruma sağlıyordu.

ZONA NASIL BİR HASTALIK?
Suçiçeği hastalığına neden olan “varisella zoster” adlı virüs zonaya da yol açıyor. Bu virüs vücuda yerleştikten sonra bağışıklık sistemi zayıf düşünce ortaya çıkıyor. Depresyon, stres, yaşlılık, AIDS ve kanser zonaya zemin hazırlıyor. Hastalık, sırt, göğüs, karın, kalça, kol, bacak, boyun, baş ve yüz bölgelerini etkiliyor.

Prof. Dr. Serhat Ünal: Zona hastalığından korunmak için tek doz aşı yeterli!

Zona tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağrıları engelleyici özelliğe sahip olmasa da ağrı süresini kısaltmayı sağlıyor. Zonaya her yıl yaklaşık 250 bin kişi yakalanıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla