Yerel mahkemeden karar: Aile Hekimleri o göreve zorlanamayacak!

Kategori: Aile Hekimliği Print

yasa-mahkeme-kanunGebze 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Aile Hekimlerinin ölü muayenesine zorlanamayacağına karar verildi. Çayırova Menderes Aile Sağlığı Merkezi’nde Aile Hekimi olarak görev yapan Aile Hekimleri Gülsün Ertürk, Aile Hekimi Nuri Selçuk Aytekin, Gebze Çayırova Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Sağlığı Müdürlüğü tarafından adli nöbet defin görevi yazıldı. Defin nöbeti ve ölü muayenesinin Aile Hekimlerinin görevi olmadığı için Aile Hekimleri Gülsün Ertürk, Aile Hekimi Nuri Selçuk’a 28 05 2015 tarihinde yazılan usulsüz nöbete gitmedi. Bunun üzerine Gebze Cumhuriyet Savcılığı 2015/92 ve 97 soruşturma dosyası ile aile hekimeleri hakkında iddianame hazırlayarak aile hekimleri hakkında TCK’nın 257/2 53 /1 maddeleri gereği ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan dava açılmasını istedi.

BÜYÜKŞEHİR VE TOPLUM SAĞLIĞI’NIN GÖREVİ

Savcının bu isteğine istinaden dava Gebze 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yapılan yargılamada dava 2 celsede sonuçlandı. Verilen kararda usulsüz yere nöbet tutmaya zorlanan Aile Hekimleri beraat etti. Defin işlemleri ile ilgili ruhsatın Büyükşehir ve Toplum Sağlığı sorumlu hekimleri verilmesi gerekirken Aile Hekimleri’nin üzerine yıkılmaya çalışılmasının kanunen de geçerliliğinin olmadığı ilgili mahkeme tarafından kanıtlanmış oldu.

VERİLEN KARAR

Dava sonucunda, sanıkların üzerine atılı Görevi Kötüye Kullanma suçunu işlediklerine dair mahkumiyetlerine yetecek nitelikte her türü şüpheden uzak yeterli ve inandırıcı kanıt bulunmadığından ayrıca sanıkların üzerine atılı suçun yasal unsurları itibariyle oluşmadığı anlaşıldığından, sanıkların üzerlerine atılan suçtan CMK’nın 223/2 maddesi gereğince ayrı ayrı beraatlerine karar verildi.Kaynak:ÖzgürKocaeli

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla