Yılın hekimi seçilen Dr. Fikret Kurt milletvekili maaşlarını protesto etti

Kategori: Aile Hekimliği Print

ahef-yilin-hekimi5Dr. KURT, emeklilik maaşlarını protesto için gömleğini çıkararak eylem yaptı!
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), tarafından yılın doktoru olarak seçilen Dr. Fikret KURT, ödülünü alırken sağlık çalışanlarının ve doktorların emeklilik maaşlarına dikkat çekmek için anlamlı bir protesto eylemi gerçekleştirdi. Törende teşekkür konuşması yaparken soyunarak üzerindeki gömleğini çıkaran Dr. KURT, daha önceden giymiş olduğu özel sloganlı bir penyeyi gazetecilere göstererek “Ben bu plaketi TBMM’de görev yapan, 10 dakikada kendi kıyak emekliliklerini çıkaran ama 10 yıldır hekimlerin emeklilik maaşlarını düzeltmek için çaba harcamayan milletvekilleri için alıyorum” dedi.

ahef-yilin-hekimi1

Bu emeklilik maaşı ile iki çocuğumu nasıl okutacağım?
Her yıl hekimlerin sorunlarına dikkat çekmek için benzer tişörtler hazırlatıp giydiğini söyleyen Dr. KURT, bu hekimlerin emekli olduktan sonra yaşadıkları sorunlara ve emeklilik maaşlarına dikkat çekmek istediğini belirtti. Mesleğini severek yapan bir hekim olduğunu dile getiren Dr. KURT, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben iki çocuk okutuyorum. Emekliliğime 3 yıl var ama bu emeklilik maaşıyla 2 çocuğumu okutmaktan korkuyorum. Emekli olmaktan korkuyorum. Bu nedenle tepkimi burada göstermek istiyorum. Türkiye’de yaygın olan 41 meslek grubu arasında emeklilik maaşlarına bakıldığında   doktorlar 33. sıradayız. Bir doktorun emeklilik maaşının böyle olması mı gerekiyor. Emekli bir milletvekili 7.500 TL maaş alırken emekli bir doktorun 41 meslek içinde sonuncu sırada olması acı verici. Bu sorunu özellikle milletvekillerine iletmek istiyorum.”
ahef-yilin-hekimi4

İstanbul’da AHEF tarafından düzenlenen ve aile hekimliği sisteminin sorunlarının ele alındığı toplantının ardından düzenlenen ödül töreninde konuşan AHEF Başkanı Dr. Murat Girginer, ise Dr. Fikret KURT’un çok başarılı ve saygın bir hekim olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Dr. Fikret Kurt, gerçekten çok başarılı ve çalışkan bir arkadaşımız. En son 2014’te AHEKON kongresinde aldığı ödülü Ermenek’teki maden faciasında vefaat eden madencilerimizden birisinin babasına göndermişti. Kendisini duyarlılığı için tebrik ediyorum.”
ahef-yilin-hekimi2AHEF olarak her yıl düzenli olarak çeşitli sanat dallarında, branşlarda, başarı ödülleri dağıttıklarını dile getiren Dr. Girginer, “Ülkemizde 2005 yılında Düzce ile başlayan Aile Hekimliği uygulamasında da başarılı çalışmaları olan, özveri ile görev yapan aile hekimlerine başarı ödülü verilmemiş olması bizlerin olduğu kadar Sağlık Bakanlığının da eksikliğidir. Biz AHEF olarak 2014 yılı için içimizden birisine, bebek, gebe, ergen, çocuk ve yaşlı demeden özveri ile hastaları ile ilgilenmek yanında başarı öyküleri de olan bir meslektaşımıza Dr. Fikret Kurt’a Yılın Aile Hekimi ödülünü vermek istiyoruz”dedi.
ahef-yilin-hekimi3Yılın Aile Hekimi Dr. Fikret KURT kimdir?
02.04.1966 Denizli doğumludur. 1981 Denizli Merkez Yeşilköy Ortaokulu’nu bitirdi. 1984-Denizli Cumhuriyet Lisesi’ni bitirdi ve 1990-İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1990-1992- Niğde – Çiftlik İlçesi Kitreli Sağlık Ocağı’nda mecburi hizmetini tamamladı. 1992-1993 Askerlik görevinden sonra 1993-2000 tarihleri arasında Muğla Milas Ören Sağlık Ocağı’nda görev aldı. 2000 yılı itibari ile Muğla Merkez Yerkesik Sağlık Ocağı’nda (Yerkesik Aile Sağlığı Merkezi) hekimliğe devam etmektedir. Ayrıca, 2011 yılında Muğla Aile Hekimleri Derneği kurucu üyeliği ve 2011 ve 2013 Muğla Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Genel Sekreterliği devam etmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla