Yüksek HDL Alzheimer riskini azaltabilir

10 Şubat 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: Alzheimer, Psikiyatri / Nöroloji Print

Alzheimer’a karşı yeni bir mücadele yöntemi! Archives of Neurology dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, ‘iyi kolesterol’ olarak bilinen HDL düzeyinin yüksek olması, Alzheimer hastalığı riskini azaltıyor. Dislipidemi (yüksek total kolesterol ve trigliserid) ve geç başlangıçlı Alzheimer hastalığı, batı ülkelerinde sıkça karşılaşılan hastalıklar arasında. ABD nüfusunun %50’sinden fazlasında yüksek kolesterol bulunuyor. Alzheimer hastalığının prevalansı ise ilerleyen yaşlarda ciddi şekilde artıyor ve 95 yaş üstü kişilerde %60’ı geçiyor.

New York Columbia Üniversitesi Taub Enstitüsü araştırmacısı Prof. Dr. Christiane Reitz ve ekibi, çalışma kapsamında 1130 ileri yaş erişkinde kan lipid düzeyleri ve Alzheimer hastalığı arasındaki ilişkiyi inceledi. Çalışmaya kuzey Manhattan’da yaşayan, 65 yaş ve üzeri, sağlık sigortası olan ve demans veya bilişsel bozukluğu olmayan kişiler dahil edildi. Araştırmacılar, yüksek HDL kolesterol düzeyini ≥55 mg/dL olarak tanımladı.

Kan lipid düzeyleri ve Alzheimer arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek için, tıbbi, nörolojik ve nöropsikolojik değerlendirme sonucunda elde edilen veriler toplandı. Ayrıca hastalarda demans başlangıcı başka bir hastalıkla açıklanamıyorsa, araştırmacılar “muhtemel” Alzheimer hastalığı olarak not düştü. Demansın nedeninin Alzheimer hastalığı olma ihtimali yüksekse, fakat inme veya Parkinson hastalığı gibi demansa neden olabilecek başka hastalıklar da mevcutsa, “olası” işareti kondu.

Takip sırasında 101 yeni Alzheimer hastalığı vakası tespit edildi. Bu hastaların 89’una “muhtemel”; 12’sine “olası” işareti kondu. Hastalığın ortalama başlangıç yaşı 83 olmakla birlikte, İspanyol popülasyonunda ve diyabet hastalarında hastalığın prevalansı artıyordu. Yüksek HDL kolesterol düzeyleri, bu hastalarda, vasküler risk faktörleri ve lipid düşürücü tedavilere göre düzenlemeler yapıldıktan sonra bile, muhtemel ve olası Alzheimer hastalığı riskinde azalma ile ilişkilendirildi. Yüksek plazma total kolesterol, HDL dışı kolesterol ve LDL kolesterol düzeyleri de muhtemel ve olası Alzheimer hastalığı riskinde düşüş ile ilişkili olsa da, bu ilişki vasküler risk faktörleri ve lipid düşürücü tedavilere göre düzenlemeler yapıldıktan sonra anlamlı değildi.

Araştırmacılar, yüksek HDL kolesterol düzeylerinin hem muhtemel hem de olası Alzheimer hastalığı riskinde düşüş ile ilişkili olduğunu ve sonuçları yorumlarken çalışmanın mortalite ve demans risk faktörleri yüksek olan kentli ve karışık etnik kökene sahip yaşlılar üzerinde yapıldığını dikkate aldıklarını belirtti. Bu nedenle, bu çalışma sonuçlarının daha genç erişkinlerin katıldığı ve hastalık yükü daha düşük kişilere uyarlanamayacağı vurgulandı.

KAYNAK: Christiane Reitz et al. Association of Higher Levels of High-Density Lipoprotein Cholesterol in Elderly Individuals and Lower Risk of Late-Onset Alzheimer Disease. Arch Neurol., 2010;67(12):1491-1497 DOI: 10.1001/archneurol.2010.297

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21149810

Abstract
OBJECTIVE: To reexamine the association of lipid levels with Alzheimer disease (AD) using Cox proportional hazards models.

DESIGN: Prospective cohort study.

SETTING: Northern Manhattan, New York.

PARTICIPANTS: One thousand one hundred thirty elderly individuals free of cognitive impairment at baseline.

MAIN OUTCOME MEASURE: High-density lipoprotein cholesterol (HDL-C) levels.

RESULTS: Higher levels of HDL-C (>55 mg/dL) were associated with a decreased risk of both probable and possible AD and probable AD compared with lower HDL-C levels (hazard ratio, 0.4; 95% confidence interval, 0.2-0.9; P = .03 and hazard ratio, 0.4; 95% confidence interval, 0.2-0.9; P = .03). In addition, higher levels of total and non-HDL-C were associated with a decreased risk of AD in analyses adjusting for age, sex, education, ethnic group, and APOE e4 genotype.

CONCLUSION: High HDL-C levels in elderly individuals may be associated with a decreased risk of AD.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla