1979 doğumlu hemşire ne zaman emekli olur?

Kategori: Hemşireler, Hukuk / Mevzuat Print

hemsireSoru; Ben 03.01.2005 tarihinde 657’ye tabi olarak hemşire olarak göreve başladım.1979 doğumluyum. Ne zaman emekli olabilirim. Bildiğim kadarıyla yeni yasaya tabiyiz.58 yaş diye biliyorum ama emin değilim. Sağlık Personeline yıpranma payı gelirse ne zaman emekli olurum

Cevap;

8 Eylül 1999 tarihinden sonra ve 2008 yılı Ekim ayı başından önce Devlet memurluğuna başlamış olanlar, 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 39 hükmüne girmektedirler.

Bu hüküm bağlamında, Kadın memurlar için emeklilik; 25 YIL HİZMET + 58 YAŞ DOLUMU = EMEKLİLİK Demektir.

Hemşirelere yıpranma payı gelirse, yıpranma payı verilen sürenin 3 yılı geçmemek üzere yarısı 58 yaşınızı tamamlayacağınız tarihten düşülmesi gerekeceğinden, düşülme neticesindeki tarihte 25 yıl hizmetinizin de olması kaydıyla emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz. Bu durum, yıpranma payı getirilmiş olması durumunda emekliliğinizi 55 yaşınızı dolduracağınız tarihe çekeceğini söyleyebiliriz.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 39 hükmü;

– Emekli aylığı aşağıdaki hallerde bağlanır:

b) 25 fiili hizmet yılını dolduran iştirakçilerden kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını dolduranların istekleri üzerine

(b) ve (ç) fıkralarında gösterilenlerden 32 nci madde gereğince fiili hizmet sürelerine zam yapılanların yaş hadlerinden; eklenilen bu sürenin üç yıldan çok olmamak üzere yarısı indirilir.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 40 hükmü;

Bu maddenin birinci fıkrası hükmüne göre hesaplanan fiili hizmet süresi zammı, yukarıdaki tablonun (13) ve (14) numaralı sırasında yer alan sigortalılar için sekiz, diğer sigortalılar için beş yılı geçmemek üzere uzun vadeli sigorta kolları uygulamasında prim ödeme gün sayısına eklenir. Bu sürelerin, üç yılı geçmemek üzere; (18) numaralı sırasında bulunanlar için tamamı diğerleri için yarısı emeklilik yaş hadlerinden indirilir. Tablonun (10) numaralı sırasında yer alan sigortalılar için bu fıkradaki süre sınırı uygulanmaz. (Kaynak:Memurlar.net)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla