AB mülteci yardım programıyla finanse edilen yeni Kilis Devlet Hastanesi hizmete açıldı

Yazan Hatice Pala Kaya
7 Aralık 2022   |    8 Aralık 2022    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki mülteciler için Avrupa Birliği (AB) Mali Yardım Programı kapsamında finanse edilen Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) tarafından yürütülen yeni Kilis Devlet Hastanesi projesi tamamlanarak hizmet vermeye başladı. Proje, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulandı. AB’nin 50 milyon Euro katkı verdiği, yeni hastane binası yapımı ve mevcut hastane binasının ek hizmet birimi olarak faaliyetini sürdürmesine yönelik projeyle, mültecilerin, geçici koruma altındaki yabancıların yoğun olduğu illerden biri olan Kilis’te artan sağlık hizmet talebinin karşılanması hedefleniyor. Hastaneye Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça Devlet Hastanesi adı verildi.

Kilis’te günde 5000 kişiye sağlık hizmeti

Toplam 400 yatak kapasiteli yeni hastane binasının tamamlanmasıyla toplam yatak kapasitesi 600’e yükseldi. Hastanede 19 dalda poliklinik hizmeti verilecek. Yeni yatırımla hastanenin günlük hasta kapasitesi 5 bine çıktı. Hastanede 24 ameliyathane, acil servis, 50 diş ünitesi, MR cihazı, 10 röntgen odası, mamografi ve tomografi odaları ile 7 ultrason odasının yanı sıra dünya standartlarında bir biyokimya laboratuvarı ve 12 yatak kapasiteli 2 diyaliz odası bulunuyor.

Hastanenin resmi açılış töreni 6 Aralık Salı günü Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) Guvernör Yardımcısı Tomáš Boček’in katılımıyla gerçekleşti. CEB Guvernör Yardımcısı Tomáš Boček törende yaptığı konuşmada, projenin Türkiye, CEB ve AB arasındaki işbirliğiyle hayata geçtiğini belirterek, benzer yatırımlar için örnek bir projenin tamamlandığını vurguladı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da, Kilis’in Suriyeli mültecilerin en yoğun bulunduğu illerden olduğunu hatırlatarak, hastane yatırımıyla nüfusu artan Kilis’e önemli bir katkı sağlandığını kaydetti.

Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay ise AB ile birlikte yürütülen projelerin Türk vatandaşları ve mültecilere sağlık hizmeti sunmayı amaçladığını belirterek, “Vatandaşlarımıza ve ülkemizde misafir ettiğimiz mülteci kardeşlerimize ulusal sağlık sistemi çatısı altında ulaşılabilir, kaliteli ve süreklilik arz eden sağlık hizmetleri sunmayı hedefliyoruz. Kilis’te faaliyete başlayan yeni hastanemiz de bu çabaların bir parçası ve bölgede yaşayan halklara çok büyük katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.

Açılış törenine 2021 yılında hayatını kaybeden Profesör Alaeddin Yavaşca’nın eşi Ayten Yavaşca da katıldı. Hastaneye adı verilen Türk Müziği bestekarı ve Kadın Doğum Uzmanı Devlet Sanatçısı Alaeddin Yavaşça ve ailesi 4 yüzyıldan uzun süredir Kilis’te yerleşik bulunuyor. Törene, Kilis Valisi Recep Soytürk, Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan da katıldı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla