Abant İzzet Baysal Üniversitesi, adrese teslim kadro yanlışından dönmelidir

Yazan Dr. Erkin Göçmen

26 Ağustos 2016   |    28 Ağustos 2016   |   Kategori: Hukuk / Mevzuat, Üye Yazıları Print


abant-izzet-baysalBugün Sabah Gazetesinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğünün Akademik Personel İlanı yayımlandı. İlanda aynı üniversitenin Tıp Fakültesi İçin 10, Diş Hekimliği Fakültesi İçin 1, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu için ise 2 adet kadro ilan edildi. Görünüşte bu kadrolara her Türk vatandaşının başvurma hakkı var. Ama gelin görün ki Nobel bile alsanız ilan edilen bu kadrolara atanmanız imkansız. Zira öyle ek koşullar belirlenmiş ki bu koşulları taşıyan yeryüzünde bir başka şahıs yok. Yani atanacak kişi zaten belli. Maalesef bir tiyatro oynanıyor.

Öncelikle buradan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörüne sesleniyoruz. Yaptığınız işlem hakka, hukuka, akademide olması gereken birinci ilke olan liyakat prensibine aykırıdır. Bu yanlıştan derhal dönünüz. Yine bu kadrolara atanacak kişiler de mutlaka kendilerini biliyordur. Onlara da çağrımız bu ilana başvurmayıp bunu açıkça ifade etmeleridir. Bu kişiler kendilerinin mesleki yetkinliklerinin zaten mevcut olduğunu bir akademik yarışa girmekten imtina etmeyeceklerini bilim camiasına deklare etmeliler.

Prof. Aziz Sancar, Düzce Üniversitesi’nin iş ilanına başvursa kabul edilmeyecek

Yine YÖK Başkanını ve diğer ilgilileri de derhal bu konuda göreve çağırıyoruz. Bu durumu görmezden bilmezden gelmeyin. Yetkinizi kullanın. Danıştay Kararları doğrultusunda ek koşulları nesnellik ve bilimsellik kriterlerine göre denetleyin.

İlan edilen kadrolarda aranan şartlar

Üniversitenin ilan ettiği kadrolarda aranan şartları ibret olsun diye burada da bir kez daha yazmayı uygun görüyoruz. Yine bu şartlara uyan şanslı kişileri de bilen ve tanıyanların tarafımıza bildirmeleri halinde isimlerini burada yayımlayacağımızı şimdiden ifade ediyoruz.

 • Tıp Fakültesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları: Ağız, yüz ve çene cerrahisi yan dal uzmanlığı olmak ve Ses hastalıkları ile ilgili çalışmaları bulunmak.
 • Anatomi: Cerebellum hacminin hesaplamaları üzerine çalışmaları olmak.
 • Psikiyatri: Duyguduruın bozukluklarının etyopatogenezi ile ilgili tanısal çalışmalar yapmış olmak.
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum: Tekrarlayan düşükler ve endometrium kanseri ile ilgili çalışmaları olmak.
 • Kardiyoloji: Periferik arter yaralanmalarında endovasküler tedavi konusunda çalışmaları olmak.
 • Acil Tıp: Acil servise iş kazaları nedeni ile başvuran hastaların demografik özellikleri üzerine çalışması olmak.
 • Biyokimya: Eser elementlerle ilgili çalışma yapmış olmak.
 • Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon: Osteoartritte Manyetik alan ve TENS tedavilerinin etkinliği konusunda çalışması olmak.

YÖK, hangi şehirler için viagra uzmanı arıyor?

 • Genel Cerrahi: Karaciğer kist hidatiğinde parssiyel kistektomi ve kolelitiaziste hepatostetoz risk faktörleri üzerine çalışmaları olmak.
 • Göğüs Hastalıkları: Tüberküloz lenfadenit ile sarkoidoz ayırıcı tanısı konusunda çalışması olmak. Türk Göğüs Hastalıkları Yeterlilik Kurulu BOARD belgesine sahip olmak.
 • Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti: Sitotoksisite, Genotoksisite ve irrigasyon solisyonları hakkında çalışma yapmış olmak.
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu: Doçentliğini Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında almış olmak. Lenfödem ve kadın sağlığı alanında çalışmalar yapmış olmak.
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu: Fibromiyalji sendromu tedavisinde düşük doz lazer ve lokal anestezik enjeksiyon etkinliği ile ilgili çalışma yapmış olmak.

click-iconİletişim için: bilgi@erkingocmen.av.tr

. Av. Erkin Göçmen’i Twitter’da takip etmek için tıklayın >

. Av. Erkin Göçmen’i Facebook’ta takip etmek için tıklayın >

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla