ABD’nin kullandığı yöntem tek seansta kelliğe çare olacak

12 Ağustos 2015   |    18 Nisan 2023    |   Kategori: Estetik, Saç Sağlığı Print

ABD ordusunun kopmuş organların yenilenmesi için kullandığı yöntem Türkiye’de tek seansta kelliğe çare olacak. FDA onaylı saç aşısı yöntemi artık Esteworld Plastik Cerrahi Grubu’nun girişimleri ile Türkiye’de. Dünya’da 8 yıldır saç dökülmelerine ve kelliğe karşı etkili çözüm sunan saç aşısı, saç dökülmelerine ve kelliğe son vermeyi hedefliyor.

Türkiye’de her 3 erkekten ve her 5 kadından 2’si saç dökülmesi sorunu yaşıyor. Genetik yatkınlık başta olmak üzere stres, tiroid hastalıkları, kronik rahatsızlıklar, demir eksikliği, kullanılan bazı ilaçlar, yanlış beslenme ve kalitesiz ürün kullanımı gibi pek çok sebep saç dökülmesini tetikliyor. Erkekleri ve kadınları mutsuz eden bu durum ABD’den sonra ilk kez Türkiye’de uygulanacak saç ekimi aşısı yöntemi ile çözüme kavuşuyor.

Saç ekimi nasıl yapılır? En iyi ekim yöntemleri: FUT, FUE …

Türkiye’de sadece Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu tarafından uygulanmaya başlanansaç aşısı yöntemi, Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanları Dr. Mustafa Tuncer, Uzm. Dr. Servet Terziler ile Estetik Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emirali Hamiloğlu ve Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mehmet Faruk Yavuz’un katıldığı basın toplantısı ile duyuruldu.Esteworld-Plastik-Cerrahi

Özel üretimi Türkiye’ye getirebilmek için 1,5 yıl uğraştık

Basın toplantısında konuşan Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Tuncer, “Saç dökülmesi birçok insanın karşılaştığı bir sorun.Bu nedenle bu alandaki tedavilerimiz konusunda sürekli araştırma halindeyiz. Saç aşısı ile ilk ilgilenmeye başlama sebebimiz, yabancı hastaların saç tedavisi için defalarca ülkemize gelemeyecek olmalarıydı. Elimizde öyle bir tedavi olmalıydı ki hem etkin ve kalıcı olmalı hem de tek sefer uygulanmalıydı. İşte bu soruya yanıt ararken Amerikalı doktor Gary Hitzige ulaştık. Çünkü o bu soruna çözüm bulduğunu iddia ediyordu.

Hem de otosaç klonlama yapan bir yöntemle. ABD’ye yanına gittik. Saç aşısı formülü çok az miktarda ve özel üretimle oluşturulduğu için Türkiye’ye getirebilmek için tam 1.5 sene uğraştık. Sonunda da saç sorunları konusunda hem erkekleri hem kadınları mutlu edecek formülü Türkiye’ye getirmeyi başardık” dedi. Tuncer, saç aşısının Türkiye’de sadece Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubunda uygulanacağının da altını çizdi.

FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylı

İlk kez 1999 yılında, Harward Üniversitesi Profesörü Alan Spiewack tarafından, aslında yara ve yanık onarımı için kullanılan bu formül, daha sonra saç tedavileri içinde kullanılmaya başlanıyor. ABD’de sihirli toz olarak nitelendirilen bu formül, 3400 hastanede uygulanıyor ve yaklaşık 110bin hastanın tedavisinde başarıyla kullanılıyor.

kellik-sac-ekimi

Formülün Amerika’nın en önemli onay mekanizması olan FDA’dan 510k adı verilen belgeyle onayı bulunuyor. 510k sertifikası ürünün hastanelerde ve yoğun bakım ünitelerinde kullanılabilirliğini de gösteriyor. Sağlık bakanlığı izni ile Türkiye’ye gelen formül, başarılı sonuçları ile umut vadediyor.

Tek seans uygulanıyor, yara izinin hızlıca iyileşiyor

Saç aşısı, hücreler arası bağlantıyı sağlayan ektraselüler matriksin özel bir formu. Bu materyal, kök hücrenin modelleme yöntemi ile yeniden taze doku üreterek iyileştirme özelliğini tetikliyor. En önemli özelliği ise tek seferlik bir uygulama olması. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; saç aşısıyaş, cinsiyet gözetmeksizin etkili oluyor. Saç kıran, ve lupustan kaynaklanan dökülmeler gibi tedavisi zor bazen de hiç olmayan hastalıklarda da umut oluyor.

Yine çalışmalar gösteriyor ki, saç ektirecek hastalara ekim sırasında saç aşısı yapıldığında, yara izleri çok daha kolay iyileşiyor ve ekimin sonucu çok daha başarılı oluyor. Birçok hastada saçların alındığı ve bir daha orada saç çıkması beklenmeyen donör bölgede de yeniden saç folekülleri çıktığı gözlemleniyor.

Kellik tarih oluyor: Laboratuvarda üretilen saç kelliğe çözüm olabilir

Saç ekimindesihirli toz zamanı

15 yıldır özellikle saç tedavileri ve saç ekimi üzerine dünyadaki gelişmeleri takip etiklerini ve yeni yöntemleri Türkiye’ye getirmekte öncü olduklarını hatırlatan Uzm. Dr. Servet Terziler, “Kadınların yüzde 40’ı, erkeklerin de yüzde 60’ından fazlası dökülme sorunu yaşıyor. Genetik yatkınlık başta olmak üzere stres, tiroid hastalıkları, kronik rahatsızlıklar, demir eksikliği, kullanılan bazı ilaçlar, kalitesiz beslenme ve kalitesiz ürün kullanımı gibi pek çok sebep saç dökülmesini tetikliyor. Biz de bu yüzden saç ekimi konusunda sürekli yeni, etkin ve kalıcı tedaviler arıyoruz. Sonunda aradığımız formülü Amerika’da bulduk. Şimdi bu sihirli toz Türkiye’de dökülme sorunu yaşayanlara çare olacak” dedi.

Kadınların dökülen saçları ve kaşları saç aşısı ile yeniden çıkacak

Basın toplantısında saç aşısı uygulamasının detaylarıyla ilgili bilgi veren Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mehmet Faruk Yavuz, “Kadınlarda saç dökülmesi olağan bir durum olarak görülmüyor. Kadın hastaların az bölümü saç ekimine uygun olduğu için saç aşısı kadınlar için çok umut veren bir tedavi yöntemi. Kadınlarda her türlü saç dökülmesinde kullanılabiliyor ve başarı oranları oldukça yüksek. Boya, fön gibi işlemlere maruz kalan, incelen, dökülen, hacmini kaybeden saçlar için de aynı zamanda koruyucu bir tedavi olan saç aşısı kaş ve sakal sorununda yüz güldürücü sonuçlar veriyor” şeklinde konuştu.

Saç aşısının saç ekimine 5 önemli etkisi var

Saç aşısının ekim sırasında kullanıldığında 5 farklı önemli etkisinin olduğunu söyleyen Estetik Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emirali Hamiloğlu, “Saç aşısı, donör bölgesinde çok ince saç teli olan hastaları saç ekimine hazırlamak, saç hastalığı varsa aşı ile onu iyileştirip ekilebilir hale getirmek, operasyon esnasında donör bölgede oluşan yara ve hasarı izsiz ve çok daha kolay sürede iyileştirmek, donör bölgede yeniden saç folikülü dolayısıyla yeniden saç telleri oluşumunu sağlamak, ekilen saçın başarısını ve kalitesini arttırmak için de kullanıyor” dedi.

Saç ekiminde dünya rekoru kırdık

Amerikan ordusu organları onarmak için bu formülü kullanıyor

Türkiye’de kelliğe çare olacak yöntem, Amerikan ordusu tarafından ilk olarak askerlerin savaş yaralarını onarmak için kullanıldı. Kopan parmakların bu tedavi yöntemi ile yeniden oluştuğu gözlemlendi. Yine ciddi yanıklarda, ameliyat yaralarında da dokudaki hasar tazeyken bu formül etkin bir şekilde tedaviye yardımcı oluyor ve hastanın en az iz ile iyileşmesini sağlıyor.

Yara, yanık, organ tedavisinden sonra saç için kullanılmaya başlandı

Yara, yanık tedavilerinde, organ yenilenmesinde kullanılan formül, Dünya’da saç aşısıformunda kullanılmaya ise 8 yıl önce başlandı. Hatta Dr. Samual Lam gibi saç ekimi yapan dünyaca ünlü plastik cerrahın kitabının konusu bile oldu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla