Saç ekimi nasıl yapılır? En iyi ekim yöntemleri: FUT, FUE …

25 Mayıs 2019   |    27 Mart 2023    |   Kategori: Saç Dökülmesi, Saç Sağlığı, Sağlık Sözlüğü Print

Saç ekimi, saç köklerinin saç dökülmesinden etkilenmeyen bir alandan saçın seyrekleştiği veya kelleştiği alana aktarılmasını içeren cerrahi bir işlemdir. Özellikle erkek tipi kellik ve yanık, kaza gibi nedenlerle gelişen saç kayıplarında uygulanarak sorunun kalıcı olarak çözülmesini hedefler. Bu işlemin en olumlu yanı saç ekimi yapılan alanda saçın doğal olarak büyümeye devam etmesidir. Günümüzde daha hızlı ve kaliteli bir sonuç verdiğinden en çok foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) yöntemi tercih edilmektedir. Ayrıca ağrısız bir işlemdir ve kesi açılmadığından belirgin bir yara izi bırakmaz. Ancak bu yöntemin başarısı için bazı önlemlerin alınması gerekir; aksi takdirde saç dökülmesi devam edebilir.

Saç ekimi

Saç ekimi, saç dökülmesini kalıcı olarak tedavi etmeyi amaçlayan cerrahi bir işlemdir. Saç dökülmesinden etkilenmeyen (verici) alandan saçı taşıyan derinin (greft) alınıp saç seyrelmesi veya kelliğin oluştuğu (alıcı) alana ekilerek nakledilmesini içerir. Saç dökülmesine karşı genetik olarak dirençli olan verici kıllar genellikle başın ense bölümünden ve kulak yanlarından toplanır.

 

Eğer buradaki kıllar yetersizse bacak, göğüs, sakal gibi diğer tüylü alanlardan toplanabilir. Bu işlem sadece kişinin verici kıllarıyla yapılabilir, başka bir kişiden alınan kıllar nakledilmez. Genelde estetik kaygıları gidermek için uygulandığından estetik ve plastik cerrahi alanına girer. (1)

FUT yöntemiyle saç ekimi: Nasıl yapılır? Ne kadar sürer? Fiyatı nedir?

Saç ekimi neden yapılır?

Saç ekimi, saçların dökülmesiyle gelişen bölgesel kellik ve saç seyrelmesi sorununu çözmek için uygulanır. Aynı zamanda kaş, sakal ve bıyık bölgelerine de yapılabilir.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?

Bu prosedür, aşağıdaki sorunlar sonucu veya doğuştan bölgesel saç kaybı olan 20-75 yaş aralığındaki sağlıklı erkek ve kadınlara uygulanabilir:

 • Androgenetik alopesi (genetik kaynaklı kellik)
 • Yanık veya yaralanmalardan kaynaklanan yara izi (2)
 • Yüz gerdirme, beyin ameliyatı vb.
 • Geçirilen bir enfeksiyon
 • Saçların aşırı gerilmesi (traction alopesisi)

Aranan en önemli koşul saç ekimi yaptıracak kişinin kelleşme yaşanan ve yaşanma ihtimali olan bölgeleri kapsayacak kadar verici saç kaynağına sahip olmasıdır.

Saç ekimi hipertansiyon, şeker, böbrek yetmezliği gibi kronik ve ciddi rahatsızlığı olanlara, kemoterapi gibi bazı ilaçların neden olduğu ve saçkıran vb. cilt hastalıklarından kaynaklanan saç kayıplarına uygulanamaz.

Saç kaybı ve dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi birçok nedenle gelişebilir. Bunların en önemlileri şunlardır:

 • Genetik
 • Hormonal (özellikle testosteron eksikliği)
 • Menopoz
 • Hamilelik
 • Stres
 • Yanlış beslenme
 • Kullanılan ilaçlar
 • Hastalıklar
 • Çevresel faktörler

Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir? En etkili tedavi yöntemleri

Saç ekimi nasıl yapılır?

 • Ekim yapılacak alanın belirlenmesi için tahlil ve saç analizleri yapılır. Gereken greft miktarı tespit edilir ve saçın doğal görünmesi için yeni saç çizgisi belirlenir.
 • Enfeksiyon gelişimini önlemek için saç derisi özel bir ilaçla iyice temizlenir.
 • Greft toplama işleminin yapılacağı bölge lokal veya sedasyon anesteziyle uyuşturulur.
 • Verici bölgeden toplanan greftler özel bir solüsyonda bekletilir.
 • Alıcı bölge anesteziyle uyuşturularak saç köklerinin yerleştirileceği kanallar açılır.
 • Açılan kanallara greftler yerleştirilir. (3)

Saç ekimi ne kadar sürer?

Bu cerrahi işlem ayakta tedavi kapsamındadır ve çoğunlukla hastanede kalmayı gerektirmez. Genellikle işlem 6-9 saat sürer. Bu süre kişinin ihtiyacı olan saç kökü miktarı ve kullanılan yönteme göre değişebilir. Büyük bir alan tedavi ediliyorsa belirli aralıklarla 2 veya daha fazla seans gerekebilir.

Saç ekimi acı verir mi?

Saç ekimi sırasında hem verici hem de alıcı bölge lokal veya sedasyon anesteziyle uyuşturulduğundan ağrı hissedilmez ancak daha sonra herhangi bir rahatsızlık hissedilme ihtimaline karşı ağrı kesici reçete edilebilir.

FUE tipi saç ekimi: Nasıl yapılır? Ne kadar sürer? Fiyatı nedir?

Saç ekimi yöntemleri

Verici alandan saç toplama işleminde kullanılan 2 temel yöntem vardır: (4)

Foliküler ünite birden fazla saç kökünün bir arada bulunduğu doğal saç yapısıdır.

Foliküler ünite transplantasyonu (FUT)

FUT yönteminde saç kökleri verici bölgeden şeritler halinde çıkarılır ve bu şeritlerdeki greftler ayrıştırılarak alıcı alanda açılan kanallara ekilir. Bu tekniğin uygulanışı şöyledir:

 • Lokal anesteziyle uyuşturulan ense ve başın yan bölgelerinden ortalama 15-30 cm boyunda ve 1-1,5 cm genişliğinde dikdörtgen deri parçası kesilerek çıkartılır. Çıkarılacak şerit miktarı toplanmak istenilen saç kökü miktarına göre değişir.

 • Hasat (toplama) işlemi tamamlandıktan sonra kesi işleminin yapıldığı alan estetik dikişle kapatılıp bandajla sarılır.
 • Kesilerek alınan şeritlerde bulunan saç kökleri (greftler) deri parçalarından ayrıştırılıp solüsyonda bekletilir.
 • Ekim yapılacak alan lokal anesteziyle uyuşturulduktan sonra çok küçük mikro bıçaklar veya ince iğnelerle çıkarılan greft sayısı kadar iğne başı büyüklüğünde kanallar açılır.
 • Saç kökleri kanallara yerleştirilir ve işlem tamamlanır.

Saçkıran nedir, neden olur? Belirtileri, tedavisi ve doğal çözümler

Bu, traşsız saç ekimi yöntemidir. Başın tıraş edilmesi gerekmez, sadece şeritlerin çıkarılacağı alan kırpılır. Verici alanda zamanla hastanın saçının kapatacağı ince bir doğrusal iz kalır. Yaranın iyileşme süresi yaklaşık 2 haftadır.

Saç dökülmesinde çinko, B12 ve D vitamini eksikliğine dikkat!

FUE saç ekimi

FUE (Foliküler ünite ekstraksiyonu) yönteminde saçlar verici bölgeden tek tek toplanarak alıcı bölgede açılan kanallara ekilir.  (5) Uygulanışı şöyledir:

 • Genellikle tüm kafa tıraş edilir.
 • Saç greftlerini tek tek doğrudan almak için lokal anestezi altında panç adı verilen ve ucu kaleme benzeyen özel bir delme aleti kullanılır. Klasik FUE yönteminde panç elle kullanılır ve greftler bir cımbızla toplanır.
 • Greftler kafa derisinde lateral slit tekniğiyle açılan küçük kanallara yerleştirilir. Lateral slit tekniği kanallara greftin boyut ve şekline göre yön verme işlemidir.

Dikişsiz bir teknikle yara izi oluşturmadan fazla sayıda saç kökü alınıp açılan kanallara yerleştirildiğinden en çok tercih edilen saç ekimi yöntemidir. Teknolojinin gelişmesiyle FUE yönteminde birçok medikal cihaz kullanılmaya başlanmıştır. (6)

Mikromotor FUE

Bu FUE yönteminde saç köklerinin alınması için pançlar elektrikli mikromotora yerleştirilip kılın yönü ve açısına uygun konumlandırılarak saçlı deriye batırılıp çekilir. Böylece pançlar aracılığıyla kökün etrafı silindirik bir şekilde kesilerek gevşetilir. Saç kökü gevşedikten sonra cımbıza benzer aletlerle saç kökleri tek tek toplanır.

Mikro motorun ucuna takılan pançlar kişinin saç yapısına göre değiştirilerek saç köklerinin zarar görmesi engellenir. Örneğin kalın telli saçlarda daha geniş çaplı pançlar, ince telli saçlarda ise küçük çaplı pançlar kullanılır.

Robotik FUE

Doktor tarafından kontrol edilen bu medikal alet bilgisayar destekli bir sistemdir. Bu cihazın özel uçları saç köklerinin çevresinde yuvarlak alanlar oluşturarak onları tek tek toplayıp iç haznesinde biriktirir. Robotik FUE mikro kesiler, vakumlu özel toplama şekli ve hazne yapısı aracılığıyla daha çok greftin zarar görmeden toplanmasına yardımcı olur. Sadece siyah veya kahverengi düz saçlı kişilerde uygulanabilir.

Saç dökülmesine karşı kök hücre tedavisi

DHI saç ekimi

Bu teknik kanalsız ekim tekniği olarak da bilinir. Bunun için kaleme benzeyen ve Choi iğnesi adıyla bilinen keskin uçlu bir alet kullanılır. Verici alandan toplanan saç kökleri aletin içindeki hazneye yerleştirilip saçların ekileceği alana herhangi bir delik açmadan, özel uçlarla direkt ekilir. Böylece greftlerin dışarıda bulunduğu süre minimalize edilerek daha güçlü kalmaları sağlanır.

Safir FUE (Sapphire FUE)

Safir FUE’da hasat edilen saç köklerinin ekileceği kanallar gerçek safirden üretilen uçlarla açılır. Bu alet kanalları mikro ölçülerde açarak yaraların minimal düzeyde kabuklanmasını sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Ayrıca saç ekimi işleminde kullanılan cihazların altından yapıldığı Gold tekniği de vardır.

Hiperbarik FUE

FUE yönteminin bu çeşidinde saç ekimi işlemi tamamlandıktan sonra hasta hiperbarik oksijen tedavisi yapılan bir odaya alınır ve bir süre saf oksijen soluması sağlanarak kandaki oksijen düzeyi yükseltilir. Oksijen tedavisi belirli aralıklarla uygulanarak saç köklerinin daha hızlı iyileşmesi amaçlanır.

Lazer FUE

Lazer FUE (Lazer destekli saç ekimi operasyonu) saçların ekileceği alandaki kanalların düşük yoğunluklu lazer ışınıyla açılmasıdır. Lazer, dokuları buharlaştırıp 1-1,3 mm.’lik kanallar oluşturur. Böylece cilt altında kan dolaşımı artarak saç köklerinin uyum şansı yükselmiş olur. Ekim sırasında kan damarları pıhtılaştığından kanama gelişmez.

Lazer FUE yaygın kullanılan bir yöntem değildir ve alınacak sonuçlarla ilgili bu işin uzmanları farklı görüşlere sahiptir. Temel eleştiri lazer ışını kan damarlarını yakıp zarar vereceğinden iddia edildiği gibi kan dolaşımının artmayacağı ve saç köklerinin uyum şansının düşük olacağıdır.

Mezoterapi nedir? Kimlere, niçin uygulanır? Türleri ve iğnesi

FUE tekniğinin avantajları

 • Kesi yapılmadan sadece saç kökleri tek tek alındığından iz bırakmaz. Sadece saç köklerinin alındığı alanda noktalar halinde beyaz izler kalır ve bunlar da saçlar uzayınca dışarıdan fark edilmez.
 • Daha kısa sürede daha fazla saç kökü toplanıp ekim yapılacak alana daha fazla saç kökü ekilebilir.
 • Cerrahi bir işlem uygulanmadığından ilave seans yapılacaksa seanslar arasında uzun süre beklemek gerekmez. Hastanın durumuna göre 1 gün arayla uygulanabilir.
 • Verici bölgeden alınan greftler aynı zamanda bıyık, kaş ve sakal ekiminde de kullanılabilir.
 • Saç ekimi işleminden sonra hastalarda ağrı ve doku his kaybı oluşmaz.

Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar?

3-6 ay sonra yeni saçlar normal olarak çıkmaya başlar. Kesin sonuç yaklaşık 12-18 ay sonra gözlenir.

Saç ekimi fiyatları

Saç ekimi oldukça maliyetli bir işlemdir ve saç dökülmesinin derecesine, uygulanan işlemin türüne, kliniğin ve ekibin kalitesine bağlı olarak fiyatlar 2.500-50.000 TL. arasında değişmektedir. SGK bazı devlet hastanelerindeki ve anlaşmalı olduğu özel hastanelerdeki yanma ve kaza sonucu gelişen saç dökülmeleri için saç ekimi işlemini karşılamaktadır.

Özel sağlık sigortaları ise yapılan anlaşmaya göre saç ekimi ameliyatının belli bir kısmını karşılayabilmektedir. Saç ekimi ameliyatı sadece iki devlet hastanesinde uygulanmaktadır. Bunlar; Okmeydanı (İstanbul) Devlet Hastanesi ve Bayburt Devlet Hastanesi’dir

Saç ekiminde nelere dikkat edilmelidir?

Saç ekimi ciddi bir cerrahi uygulamadır ve risklerin minimalize edilmesi için cerrah ve hastane çok iyi araştırılmalıdır. Bu işlemin başarıyla uygulanabilmesinde cerrahın tecrübesi, ekibi, kullanılan medikal cihazlar, hastanenin hijyeni ve koşulları son derece önemlidir.

Saç ekimi öncesi

Saç ekimi ameliyatına karar verildiğinde kişinin dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

 • Saç ekimi ameliyatından 1 hafta önce sigara ve alkollü, kafeinli içecekler içmeyin.
 • Kalp, şeker veya tansiyon ilacı kullanıyorsanız doktorunuza kesinlikle bildirin.
 • Ameliyattan 2 hafta önce aspirin gibi pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar kullanmayın. 1 hafta öncesinde ise kanamayı artırabileceğinden B vitamini ve E vitamini içeren multivitaminler kullanmayın.
 • Ameliyattan önce saçınızı yıkayın ve jöle, sprey vb. kimyasal ürünler kullanmayın.
 • Saç ekimi uzun süren bir işlem olduğundan ameliyata tok karnına gelebilirsiniz.
 • Ameliyatta sedasyon verilecekse etkisi 24 saat sürebileceğinden sizi klinikten alacak birini ayarlayın.
 • Ameliyata gelirken gömlek hırka gibi düğmeli kıyafetler giyin.

Saç ekimi sonrası 

Ameliyattan sonraki 15 gün boyunca ekilen saç kökleri yeni yerlerine tutunana kadar çok dikkatli olmak gerekir. Yapılması gerekenler şunlardır: 

 • Saçlarınızı üç gün boyunca yıkamayın ve özellikle saç ekilen alana su değdirmeyin. Yıkama işleminde saçlarınızı doktorunuzun önereceği şampuan ve losyonu kullanarak parmak uçlarınızla nazikçe yıkayın. (İlk yıkama işlemini doktorunuz yapacaktır.)
 • Yıkama işleminden sonra saçlarınızı havluyla hafifçe kurulayın, fön makinesi kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmak zorunda kalırsanız makineyi kafanıza fazla yaklaştırmayın ve sıcak hava kullanmayın.
 • Kafa bölgesine darbe alacak futbol gibi sporlardan kaçının. Ekim yapılan bölge özellikle ilk 2 hafta her türlü travmaya karşı korunmalıdır.
 • Uyurken ekim yapılan saç köklerinin zarar görmemesi için sert ve küçük bir yastık kullanın. Mümkün olduğunca sırt üstü yatın.
 • Bir süre düğmeli kıyafetler giymeye çalışın. Kazak gibi giysileri üzerinizden çıkarırken ekim yapılan alan zarar görebilir.
 • Saçınızı güneş, yağmur, toz gibi dış etkenlerden korumak için şapka kullanabilirsiniz.
 • Deniz, hamam, sauna gibi ortamlardan uzak durun.
 • Genelde 10 günde saç ekimi yapılan bölgelerde kabuklanmalar sona erer. Kabuklanma 15 günden fazla sürerse doktorunuza başvurun.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü?

Genelde birkaç hafta sonra nakledilen saçlar sıklıkla dökülür ve bu süreç Şok Dökülmesi olarak adlandırılır ancak daha sonra (yaklaşık 4 ayda) kalıcı saçlar çıkmaya başlar.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla