FUT yöntemiyle saç ekimi: Nasıl yapılır? Ne kadar sürer? Fiyatı nedir?

8 Ağustos 2019   |    16 Şubat 2020    |   Kategori: Saç Dökülmesi, Saç Sağlığı Print

FUT, tipi saç ekimi yöntemi, 1990’dan beri uygulanan modern saç ekimi yöntemlerinden birisidir. Küçük bir cerrahi işlemin uygulandığı bu yöntemde genetik olarak daha sağlam, dökülmeyen saçlardan oluşan verici alandan şeritler halinde saç derileri kesilip çıkarılır. Ardından mikroskop altında saç kökleri bu şeritlerden ayrıştırılıp tek tek alıcı bölgede açılan küçük kanallara ekilir. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden acı hissedilmez, işlemden sonra az miktarda ağrı yaşanabilir. Ekilecek saç kökü miktarına bağlı olarak bir seans 4-8 saat sürebilir. İlave seanslar için dikilerek kapatılan yerin tamamen iyileşmesi (1-2 ay) beklenir. Fut’un fiyatı daha az emek ve zaman harcandığı için daha uygundur. Özellikle geniş kel alanları olan insanlara önerilir.

Fut nedir?

FUT (foliküler ünite transplantasyonu) küçük bir cerrahi işlemle kelleşen bölgelere saç köklerinin nakledildiği bir saç ekimi yöntemdir. Bu yöntemde genetik olarak dökülmeyen başın arkasıyla yanlarındaki verici bölgeden saçlı bir deri şeridi kesilip çıkarılır ve mikroskop altında deri şeridinden minimal hasarla ayrıştırılan saç kökleri alıcı bölgede açılan kanallara tek tek ekilir.

Kafalarında geniş kel alanları olan erkek ve kadınlar için ideal bir saç ekimi yöntemidir.

Fut tipi saç ekiminin avantajları

Fut’un temel avantajı çoğunlukla en yüksek saç verimini sağlamasıdır. Kişinin ilk tercihi maksimum dolgunluk elde etmekse Fut ilk düşünülmesi gereken seçenektir. Bunun için foliküler üniteleri mikroskobik olarak deri şeritlerden titizlikle ayrıştırmak, verici bölgenin daha verimli bir bölgesinden saç şeritleri kesip çıkartmak dahil birçok neden vardır.

Saç ekimi nasıl yapılır? En iyi ekim yöntemleri: FUT, FUE …

Diğer avantajlarından en önemlileri ise şunlardır:

 • Verici bölgenin tıraş edilmemesi en büyük avantajlarından biridir.
 • Bir seansta uzman doktorun tecrübesine bağlı olarak maksimum 4000 saç kökü nakledilebilir. Daha büyük kellik bölgelerine ilaveten birkaç seans gerekebilir.
 • Verici alandan toplanması ve işlenmesi esnasında saç köklerinin zarar görme riski minimaldir.

Fut ve Fue arasındaki farklar: karşılaştırmalı avantaj ve dezavantajlar

Modern saç ekiminde kullanılan Fut ve Fue yöntemleri arasındaki temel fark, verici bölgeden saç köklerinin çıkarılma şeklidir. Fut’ta verici alandan saç kökleri küçük bir cerrahi müdahaleyle deri şeritleri halinde kesilip çıkarılırken Fue yönteminde herhangi bir kesi yapılmadan saç kökleri tek tek çekip çıkarılır.

Buna bağlı olarak Fut yönteminin Fue’ya göre avantaj ve dezavantajları şunlardır:

FUT Avantajları:

 • Fut’ta saç ekimi seans süreleri nakledilecek saç kökü sayısına bağlı olarak Fue’ya göre daha kısadır. Örneğin Fut’ta ihtiyaç duyulan saç şeritleri bir seferde yaklaşık 15-30 dk süren hızlı ve basit bir işlemle çıkarılırken Fue’da saç kökleri tek tek alındığından işlemin tamamlanması 1-4 saat sürebilir.
 • Fut’ta Fue’ya nazaran daha fazla miktarda saç nakledilebilir, bu nedenle örneğin kelleşme oranı yüksek insanlara Fut tekniği önerilir.
 • Saç kökü (greft) kalitesi Fut’ta daha yüksektir. Saç köklerinin Fue sırasında Fut ile karşılaştırıldığında hasar görme olasılıkları (özellikle ince telli saçlarda) daha fazladır.
 • Fut’ta yüksek kaliteli greftlerin verimini en üst düzeye çıkarmak için saç şeridi verici alanın orta kısmından çıkartılır. Böylece takip eden seanslarda yara iyileştikten sonra tekrar aynı bölgeye kesi uygulayarak yeni saç şeritleri çıkartılabilir. Yani işlem kaç kez tekrarlanırsa tekrarlansın sadece tek bir doğrusal yara izi kalır. Fue’da ise foliküler üniteler yeterli sayıda saç kökü elde etmek için daha geniş bir bölgeden toplanır. Ve ilave seanslarda mevcut beyaz izlere yenileri eklendiğinde bitişik üniteleri deforme edip sonraki seansları (verici alandaki saçlar azaldığından) zorlaştırabilir. Ayrıca zamanla verici alanın üst ve alt kısımlarında incelmeler başlayabilir.
 • Fut daha az emek isteyen ve zaman alan bir saç ekim yöntemi olduğundan Fue’dan daha ekonomiktir.

FUT Dezavantajları:

 • Fut’ta ilave seans için verici bölgedeki yaranın tamamen iyileşmesi (birkaç ay) beklenir, Fue ameliyatsız bir yöntem olduğundan ilave seanslar 1-2 gün arayla uygulanabilir.
 • Fut’ta cerrahi yöntem kullanıldığından Fue prosedürüne oranla daha fazla ağrı ve doku his kaybı yaşanabilir.
 • Fut cerrahisi verici bölgede orta büyüklükte doğrusal bir iz bırakabilir, Fue işleminde ancak kafa kazıtıldığında beyaz nokta izleri görülebilir.
 • Fut nakli iyileşme süresi yaklaşık 1 aydır. Bu süre boyunca Fue ameliyatına göre biraz daha fazla rahatsızlık gelişebilir ve saç derisi birkaç hafta boyunca kızarabilir.

FUE tipi saç ekimi: Nasıl yapılır? Ne kadar sürer? Fiyatı nedir?

Fut ve Fue tekniklerinin birlikte kullanımları

 • Nakledilen saç köklerinin verimini en üst düzeye çıkarmak için önce Fut tekniği tercih edilebilir ancak sonraki seanslarda kafa derisi sıkılaştığından veya verici bölgedeki yara izi beklenenden daha fazla genişlediğinden bu teknik yerine Fue saç ekimi uygulanabilir. Cerrah foliküler üniteleri toplamak ve bunları genişleyen yara izini kamufle etmek için de Fue’yu kullanabilir.
 • Eğer önce Fue uygulanırsa ve verim söylenenden daha düşükse hasta bu işlemin geri kalanında veya sonraki ameliyatlarda Fut’u düşünebilir.

Hem Fut hem de Fue başarılı tekniklerdir ancak farklı klinik uygulamaları vardır. Hastalara en iyi bakımı sunmak için saç ekimi doktorlarının her iki prosedürde de uzmanlığı olmalı ve her ikisini de kendi uygulamalarında sunmalıdırlar. Çünkü hastanın kişisel tercihleri de göz önünde tutularak ona en uygun teknik bu uzman doktorlar tarafından belirlenir.

Doktor, saç dökülmesi sınıflandırmasına, kelleşen-seyrelen alanının boyutuna ve mevcut verici saçın niteliğine ve miktarına bağlı olarak hastanın karar vermesine yardımcı olur.

Fut saç ekimi kimlere yapılabilir?

Androgenetik alopesi (erkek ve kadın tipi kellik) veya yanık gibi kazalardan kaynaklı yara izi olan 20 yaşından büyük, her sağlıklı kadın ve erkeğe yeterli miktarda nakledilecek saç kaynağı varsa uygulanabilir.

Fut saç ekimi nasıl yapılır?

Hastanın muayene edilip tahlil ve saç analizleri yapıldıktan sonra profiline uygun saç ekimi için Kişiselleştirilmiş Saç Ekim planı oluşturulur. Fut saç ekiminin uygulanma aşamaları şöyledir:

 1. Verici bölge lokal anesteziyle uyuşturulduktan sonra ihtiyaç duyulan saç kökü miktarı kadar ince, uzun dikdörtgenler şeklinde saç şeritleri kesilerek çıkarılır. (Sadece şeritlerin alınacağı yer kırpılır ve bu göze çarpmaz.)
 2. Şeritlerin çıkarıldığı bölge -saçın yara izi boyunca uzamasını sağlamak için- estetik dikişle kapatılıp bandajlanır.
 3. Verici şeritler hassas mikroskoplar altında doğal formları korunarak ayrı ayrı foliküler üniteler halinde kesilip temizlenir ve özel bir solüsyonda bekletilir.
 4. Lokal anesteziyle alıcı bölge uyuşturulduktan sonra saç köklerini ekmek için 0.7-1 mm genişliğinde küçük kanallar açılır. Bu kanallar açılırken kişiselleştirilmiş saç ekim planı takip edilir ve saçların yönü, dağılımı vb. faktörler dikkate alınır.
 5. Saç kökleri alıcı alandaki küçük kanallara pense vb. tıbbi aletlerle tek tek yerleştirilir.
 6. Son olarak enfeksiyon gelişimini önlemek amacıyla dezenfekte edici bir çözelti saç derisine nazikçe uygulanır.

Fut tekniği bir ayakta tedavidir ve hasta aynı gün evine dönebilir. İyileşme süresi 10-14 gündür. Çoğu hasta saç ekim işleminden 3 gün sonra işe döner.

Fut tipi saç ekimi ne kadar sürer?

Genellikle ekilmesi gereken saç kökü sayısına bağlı olarak 4-8 saat sürebilir.  Büyük bir alan tedavi ediliyorsa birkaç ay arayla daha fazla seans yapmak gerekebilir.

Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir? En etkili tedavi yöntemleri

Fut saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar?

 • Ameliyattan birkaç gün sonra genellikle bandaja gerek kalmaz. Saçlar elle nazikçe yıkanabilir.
 • Birkaç hafta sonra dikişler alınabilir. Bu sürede aynı zamanda nakledilen saçlar genelde dökülür ve daha sonra tekrar uzar.
 • 6 ay sonra yeni saçlar normal olarak çıkmaya başlar.
 • 12-18 ay sonra saçlar renk, hacim ve dolgunluk bakımından tam olgunluğa ulaşır.

Fut tipi saç ekiminde nelere dikkat etmelidir?

 • İşlemden sonra yarı oturma pozisyonunda uyuyun. Bu, şişliğin daha hızlı azalmasını sağlar ve saç köklerinin ekildiği bölgelere yanlışlıkla dokunmanızı önleyecektir.
 • Saç köklerinin ekildiği alana dokunmaktan, çizmekten ve ovalamaktan kaçının.
 • Bazı doktorlar ameliyatın ertesi günü başınızı hafifçe şampuanlamanızı önerir. Doktorunuzun talimatlarını takip edin.
 • Reçete edilen ilaçlarınızı (antibiyotik ve ağrı kesici) düzenli olarak alın.
 • Ameliyattan sonra iki hafta boyunca sigara ve alkol kullanmaktan kaçının.
 • UV ışınlarıyla doğrudan temastan kaçınmak için başınızı şapka vb. örtün.
 • Bir ay boyunca ağır egzersizler dahil yorucu faaliyetlerden kaçının.

Ameliyattan sonraki 14 gün boyunca ekilen saçlarınıza çok dikkat etmelisiniz. Nakledilen greftler yeni yerlerinde sağlam olmayacaktır. 14 gün sonra normal saç bakım rutininize dönebilirsiniz.

Andropoz nedir? Neden olur? Yaşı, belirtileri ve tedavisi

Fut saç ekimi yöntemi riskleri

Fut saç ekimi genelde güvenli bir prosedürdür ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi her zaman küçük bir risk vardır. En sık görülenleri şunlardır:

Diğer az rastlanan riskler ise;

 • Nakil işleminin devam edememesi
 • Alıcı alandaki mevcut kılların prosedürün şokundan dolayı dökülmesi (genelde bu dökülme geçici olsa da bazen kalıcılaşabilir)
 • Bariz bir yara izi kalmasıdır.

Şiddetli ağrı veya beklenmedik bir semptom oluşursa mümkün olan en kısa zamanda ameliyatı yapan klinikle irtibata geçilmelidir.

Fut saç ekimi fiyatları

Saç ekiminin fiyatları 2.000 ila 40.000 TL. arasında değişmektedir ancak her hastanın durumuna göre bu fiyat daha düşük ya da yüksek olabilir. Fut tekniği daha az emek ve zaman gerektirdiğinden daha uygun fiyatlıdır. Bu teknikte fiyatı belirleyen en önemli faktör ekilecek saç kökü miktarıdır. İnternetteki saç ekim kliniklerinin web sayfalarından ortalama bir fiyat alınabilir. Kliniğin bulunduğu şehir ve kalitesi, doktorun uzmanlık tecrübesi ve başarıları da fiyatı etkiler. SGK kaza sonucu gelişen saç kayıplarının tedavisinde uygulanan saç ekimi masraflarını karşılamaktadır. Bknz:>>> Hair transplant

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla