ABD’ye ilk kanser ilacı ihracatını Mustafa Nevzat’tan

Kategori: Sektör Print

 

 

       Mustafa Nevzat onkolojide

       global oyunculuğa aday 

 

 

 

 

İSTANBUL – Türkiye’de FDA onayını alarak ABD’ye bitmiş ürün ihracatı yapan ilk Türk ilaç firması olan Mustafa Nevzat İlaç Sanayii, yeni bir ilke imza attı. Firma dünyanın en yüksek standartlara sahip ilaç pazarı olan ABD’ye kanser ilacı ihracına Yenibosna’daki üretim tesislerinde düzenlediği özel bir törenle başladı.

 

Mustafa Nevzat’ın 2008 yılında devreye soktuğu Onkolitik Üretim Tesisi’nin Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu FDA (Food and Drug Administration) tarafından onaylanmasının ardından ilk ihracatını törenle gerçekleştirdi. Firma, 2012 yılına kadar ABD’ye 10 farklı onkoloji ve onkoloji destek ilacı ihraç edecek. Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş Genel Müdürü M. Levent Selamoğlu törende yaptığı konuşmada, ABD’ye yapılan sevkiyat sayesinde bir Türk firmasının ilk kez onkoloji gibi zor bir alanda global oyuncu olduğunu söyledi.

 

İlaç sektörü için dev adım
Yapılan ihracatın sadece Mustafa Nevzat için değil, Türk ilaç sektörü için de önemli bir adım olduğunu söyleyen Selamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD’ye ilk parti onkoloji ihraç ürünlerimizi taşıyacak olan TIR, 87 yıl önce konulmuş sağlam bir vizyonun, çok büyük bir emeğin, hedeflerinden şaşmayan bir irade ve kararlılığın sonucudur. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu FDA’in onayı sonucu gerçekleşen bu sevkiyat ile Türk ilaç sektörü ilk kez ABD’ye kanser ilacı ihraç ediyor. Türk ilaç sanayi için gerçek bir başarı olan bu gelişme bize gurur veriyor. Mustafa Nevzat’ın bu başarısı sektörümüzün küresel düzeyde neler başarabileceğinin bir kanıtıdır. Açtığımız bu yolda pek çok ilaç firmamızın bizi izleyeceğine inanıyoruz.”

 
Mustafa Nevzat’ın, 6 milyar dolarlık cirosuyla ABD ve dünyanın ikinci en büyük jenerik ilaç şirketi olan Mylan Inc. ile jenerik enjektabl alanında satış, dağıtım ve pazarlama konularında stratejik ortaklığı bulunuyor. Mylan Inc., Mustafa Nevzat İlaç’ı jenerik enjektabl alanında iş ortaklığının yanı sıra teknoloji partneri de yaptı. Bu alanda yakın gelecekteki yüksek teknoloji ve uzmanlık gerektiren ürünlerin geliştirilmesi, üretilmesi konularında Mustafa Nevzat ile Mylan Inc. kapsamlı bir işbirliği içerisindeler.

 

ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) ve Avrupa İlaç Kurumu’ndan (EMEA) onay alan ilk onkolitik ilaç üretim tesisi2008 yılı başında devreye giren Onkolitik Ürünler Üretim Ünitesi-IV üretim Tesisi FDA tarafından Mayıs 2010’da onaylandı. Temmuz 2010’da ise Avrupa İlaç Kurumu’ndan da onay alan tesis böylece ilaç alanında tüm dünyada standartları belirleyen iki kurumdan aynı anda onay alma başarısını gösteren, Türkiye’deki ilk onkolitik ilaç üretim tesisi oldu. 25 milyon ABD doları yatırım yapılan tesiste liyofilize enjektabl onkolitik ürünler ile dosetaksel, idarubisin, irinotekan, fludarabin, okzaliplatin, epirubisin, vinorelbin, karboplatin etken maddeli steril-enjektabl ürünler üretiliyor.  Onkolitik tesisin ürün portföyü arasında ayrıca, kanserin destek tedavisinde yer alan, kemoterapi kaynaklı bulantı/kusma tedavisinde kullanılan ürünler, immunomodulatörler ve kemik metastazlarının tedavisinde kullanılan ürünler de yer alıyor. Burada yakın bir gelecekte oral onkolitik  ürünler de üretilecek. Tesiste tek vardiyada yılda 4 milyon kutu üretim yapılabiliyor. Bu arada, nano teknoloji ile kanser ilaçları üretimi için Ar-Ge çalışmaları da sürdürülüyor.

 

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Meral
Meral
2 yıl önce

Hocam merhaba Mustafa hocam prednola a sarı krem niçin eczanelerde yok bulamıyorum hocam 😭😭😭

Araç çubuğuna atla