Türk ilaç devi Mustafa Nevzat ABD’li Amgen’e satıldı

Kategori: Sektör Print

700 milyon dolarlık anlaşma ABD’li Amgen’i bölge lideri yapacak

Dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketi olan ABD’li Amgen, Mustafa Nevzat İlaç Sanayii AŞ ile %95,6 hissesini satın almak üzere anlaşma sağladığını duyurdu. Amgen tarafından yayımlanan basın bülteninde satın alma işleminin 700 milyon dolar olduğunu açıkladı. Açıklamaya göre, tamamı peşin olarak gerçekleştirilecek olan satın alma işlemi; Amgen’in büyük, hızlı büyüyen ve gelişmekte olan Türkiye ile çevresindeki pazarlarda varlığını ve etkinliğini önemli oranda güçlendirecek. İki şirketin yönetim kurulları tarafından onaylanan satın alma işlemi, Rekabet Kurulu onayı dahil olmak üzere alışılagelmiş kapanış şartlarının yerine gelmesine bağlı olarak tamamlanacak.

Yaklaşık 90 yıllık köklü bir geçmişi olan Mustafa Nevzat, Türkiye’de hastane pazarı ile enjektabl ilaçlarda lider konumunda bulunuyor. İhracatı hızla artan ve 2011 yılında yaklaşık 200 milyon dolar gelir sağlayan Mustafa Nevzat; son 5 yılda çift haneli oranlarda büyüme kaydetti. Mustafa Nevzat, son yıllarda başta ABD olmak üzere pek çok önemli pazara ilaç ihracatı yapan ilk yerli firmalardan biri olma niteliği de taşıyor.

Satın alma işlemi ile ilgili bir değerlendirme yapan Amgen CEO’su ve şirketin operasyonlarından sorumlu Genel Müdürü Robert A. Bradway, şu bilgileri verdi: “Amgen, yenilikçi ilaçlarını büyük piyasalardaki müşterilerine sunmaya odaklı bir şirket. Mustafa Nevzat’ın çalışanları ve yönetim ekibiyle birlikte, Türkiye’de ve komşu bölgelerde şirketimizi yüksek kalite ve yenilikçi ilaçlarla büyütmeyi planlıyoruz.”

Bradway, faaliyet gösterdikleri tüm pazarlarda hastalara inovatif ilaçlar sunmayı amaçladıklarını belirterek, “Mustafa Nevzat’ın çalışanları ve yönetim ekibi ile birlikte; Türkiye ve çevresindeki pazarlarda yüksek kaliteli ve inovatif ilaçlarla faaliyetlerimizi artırmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Satış anlaşması ile ilgili basına bir açıklama yapan Mustafa Nevzat Genel Müdürü Levent Selamoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu işlem; Mustafa Nevzat, çalışanları ve müşterileri için çok çekici bir fırsat sunuyor. Mustafa Nevzat ve Amgen birlikteliği; Türkiye’de benzersiz kabiliyetleri, bölgede ve diğer gelişmekte olan pazarlarda ise büyüme potansiyeli olan bir lider yaratacak. Amgen’in hedef ve kaynakları ülkemizde yatırımın sürekliliğini de sağlayacak” dedi.

Mustafa Nevzat: Türkiye’nin en köklü firmalarından birisi
1923 yılında kurulan Mustafa Nevzat İlaç, 90 yıldır Türkiye’nin hastane ve ilaç sektörünün lider şirketlerinden biri olarak gösteriliyordu. Eczacı-kimyager Prof. Mustafa Nevzat Pısak’ın 1923’te temelini attığı şirket, Ulusal İlaç Sanayii’nin oluşmasında önemli bir işlev üstlendi. İhracatta da oldukça başarılı bir çizgiye sahip olan Mustafa Nevzat, 2011’de bilançosuna yaklaşık 200 milyon dolar gelir yazdı ve beş yılda Türk lirasına göre yapılan hesaplamalarda gelirini hep çift haneli oranlarda artırdı. Mustafa Nevzat, 2005 yılında ürünlerinin ABD’de satış, pazarlama ve dağıtımı için stratejik ortaklık anlaşmaları imzaladı. Şirket aynı zamanda mamul ürüne yönelik olarak FDA onayı almış ilk Türk ilaç üreticisi firma olma niteliği taşıyor.

Mustafa Nevzat’ın, 6 milyar dolarlık cirosuyla ABD ve dünyanın ikinci en büyük jenerik ilaç şirketi olan Mylan Inc. ile jenerik enjektabl alanında satış, dağıtım ve pazarlama konularında stratejik ortaklığı bulunuyor. Mylan Inc., Mustafa Nevzat İlaç’ı jenerik enjektabl alanında iş ortaklığının yanı sıra teknoloji partneri de yaptı. Bu alanda yakın gelecekteki yüksek teknoloji ve uzmanlık gerektiren ürünlerin geliştirilmesi, üretilmesi konularında Mustafa Nevzat ile Mylan Inc. kapsamlı bir işbirliği içerisindeler.

Amgen: Biyoteknolojide lider firmalardan birisi
Amgen’in Türkiye’ye odaklanmasının uluslararası piyasada büyüme stratejisinin bir parçası olarak kabul ediliyor. ABD’li şirket 2010’da Türkiye’de bir şirket kurdu ve şu anda ilaç piyasasında iki tane ürünü bulunuyor. Amgen, ilk çeyrekte satışlarını geçen yıla kıyasla %5 oranında artırdığını açıkladı. Enbrel gibi tanınan ürünlerin üreticisi olan şirket, net gelirinin 1.18 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Amgen’in 2011’in aynı döneminde geliri 1.13 milyar dolardı. Şirketin ilk çeyrek rakamlarına göre toplam geliri geçen yılki rakamlara göre yüzde 9’luk artışla 4.05 milyar dolara yükseldi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla