AHEF: Aile hekimleri verilmeyen hakları için iş bırakacak!

13 Ağustos 2021   |    23 Ağustos 2021    |   Kategori: Aile Hekimliği, Sağlık Gündemi Print

Aile hekimleri pandemi sürecinde özverili çalışmalarına rağmen verilmeyen hakları için 16 Ağustos’ta iş bırakma eylemi yapacak. Konu ile ilgili Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), tarafından yapılan açıklamada “Pandemi boyunca aile hekimleri büyük bir özveri ile çalıştılar. Ancak hakları sürekli ertelendi, koruyucu malzemeleri verilmedi, ağır çalışma koşullarında hastaneler poliklinik hizmeti veremediğinde hasta baktılar. Hastanelerin eksik hizmetlerini kapatmak için var gücümüzle çalıştık. Yeni yönetmelikle ödül beklerken ceza alan tek hekim grubu olduk. Ücret artışımızı beklerken karşılığında bir de %10 ücret kesilme cezası ile bize büyük haksızlık yapılıyor. Biz bunu hak etmiyoruz” denildi.

Aile hekimlerinin hakları ve verilmeyen itibarları için 16 Ağustos tarihinde sahada eylemde olacağını söyleyen AHEF Basın Yayın Medya Komisyonu Üyesi, Aile Hekimi Dr. Canan Tanrıver, yurt dışında aile hekimlerine sağlanan haklara dikkat çekerek, “Ülkemizde de meslektaşlarımızın haklarının teslim edilmesini bekliyoruz” dedi.

“Dünyanın pandemiyle savaştığı 1.5 yıl boyunca hekimlerin çabası mücadelesi her platformda ödüllendirildi. Yurt dışından duyuyoruz, ek ödemelerle onur madalyaları ile mesleki yeni ayrıcalık ve haklar verildi. Halkın hekim değeri üzerindeki algısı yüceltildi. Bu durumlar ulusal pandemi çalışmaları olan tüm ülkelerde devlet tarafından desteklenip hekim hakları konusundaki eksikliklerini giderme yolunda önemli adımlardır” diyen Dr. Tanrıver, pandemi boyunca aile hekimlerinin büyük özveri ile çalıştığına da dikkat çekti.

Dr. Canan Tanrıver, şu açıklamada bulundu: “Ülkemizde pandemi sürecinde hakları sürekli ertelenen, koruyucu malzemelerinin verilmesinden esnek mesaisine kadar göz önüne getirilmeyen çalışma koşulları, pandemiye uyumlu hale getirilmeyen bir meslek grubu var: ‘Aile Hekimliği’ … Bizler hastaneler poliklinik hizmeti vermediğinde hasta bakıyorduk. Ülke geleceğini de ertelemedik. Gebe bakımları, bebek izlem ve aşılarımızı aksatmadan hastanelerin eksik hizmetlerini kapatmak için var gücümüzle halkın genel sağlığı ve Covid19 hasta izlemleri için çalıştık.

Salgında hayatını kaybeden meslektaşlarımız için illiyet aranmadan “Meslek Şehidi” unvanı ve haklarının tanınmasını talep ettik, alamadık. Ülkemizin içinde bulunduğu durumdan çıkması için çalışma saati kavramımız olmadan büyük emekler verdik. 8 aydır da tüm bu hizmetlerimizin yanında Bakanlık programındaki toplumsal Covid19 aşılarını yapıyoruz. Her bireyi tek tek sorguluyor, sağlığına önem veriyoruz.”

Aile hekimleri olarak pandemi boyunca basında, televizyonlarda, sosyal medyada Bakanımızın açıkladığı gibi keşke ödüllendirilmiş olsaydık diyen Dr. Tanrıver, bu haksızlığın artık görülmesi gerektiğine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: “İyi niyetli düşünmek istesek de hiç bir çalışanın ek ödemesi demeç ile açıklanmazken, Bize verileceği söylenen ek ödemenin kat ve kat fazlası aile hekimliği dışındaki sağlık çalışanlarına verilirken biz meslek grubu olarak çok kazanıyorlar yaftasına yem edildik. Umudumuz yoktu ama belki dedik bir şeyler değişecek, Bakanımız bizim değerimizi anlayacak. Bayram oldu, aşılamalarda öyle düşüş yaşandı ki biz hala hizmetimizi anlayan, anlatacak bürokratlara sahip olamadık. Bu nasıl bir düşmanlık olmalı acaba sorusuna uzak değiliz artık. Her gün “bu iş yapılmaz artık” diye bir meslektaşımız istifa ediyor, ne oluyor diye soran yok!”

Yeni yönetmelikle ödül beklerken ceza alan tek hekim grubu olduklarını söyleyen Dr. Tanrıver, meslek güvencelerinin ortadan kaldırılmak istendiğini, idarenin mobingine açık hale geldiklerini belirterek “Ücret artışımızı beklerken kendilerine de defalarca uygulanmasının imkânsız olduğunu belirttiğimiz yönetmelikten geri durmadılar. Üstelik imkânsız isteklerinin karşılığında bir de %10 ücret kesilme cezası ile bize büyük haksızlık yapılıyor. Biz bunu hak etmiyoruz” diye konuştu.

Meslek örgütü AHEF’in bu duruma karşı hukuki yollarda itiraz ettiğine, diğer meslek örgütlerinin saha görüşmeleri sonucunda bir eylem takvimi oluşturduğuna dikkat çeken Dr. Canan Tanrıver iş bırakma eylemlerini duyurdu. “Şimdi gönlümüz kırık, haklarımız ve verilmeyen itibarımız için sahada eylemdeyiz. 16 Ağustos 2021 tarihinde iş bırakıyoruz! Halkımıza duyurulur.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla