Aile hekimliğinde geçici görevlendirme iptal edildi

Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

Mahkemenin verdiği karar emsal olarak gösterilebilir

KAYSERİ – Türk Sağlık-Sen’in açtığı davayı inceleyen Kayseri 2. İdare Mahkemesi, toplum sağlığı merkezine atanan laborantın, geçici olarak görevlendirildiği aile sağlığı merkezinde ‘görevi dışında iş yapması’ ile ilgili davada işlemi iptal etti. ‘Geçici görevlendirmenin şartlarının oluşmadığına’ hükmeden mahkeme, davacıyı haklı buldu. Kayseri 2. İdare Mahkemesi, verdiği kararda geçici görevlendirmenin olağan bir yönetme olmadığına dikkat çekerek kamu yararı ve hizmet gerekleri açısından zorunluluk bulunması halinde istisnai olarak başvurulacak bir yöntem olduğu belirtti.

Karar, Türk Sağlık-Sen, üyesi Kayseri Kocasinan İlçesi 2 No’lu toplum sağlığı biriminde laborant olan Olcay Nam’ın, Melikgazi ilçesi TOKİ Aile Sağlığı Merkezine ‘ihtiyaca binaen’ geçici olarak görevlendirilmesinin iptali istemiyle Kayseri İdare Mahkemesi’nde açtığı davanın sonucunda verildi. Kararda geçici görevlendirmelerde idarenin takdir yetkisinin bulunması ile birlikte bu yetkinin mutlak ve sınırsız olmadığı kamu gerekleri ve kamu yararı ile sınırlı olduğu belirtildi.

Personel görevi dışında çalıştırılamaz

Kararda aile sağlığı merkezine basit laboratuar tetkiklerini ve yapmak veya aldığı numuneleri laboratuara teslim edilmesini sağlamak gibi işlerin laboratuar teknisyeninin görevi olmadığı belirtildi. Laboratuar teknisyeninin görevi dışında olan işlerin yapılması için görevlendirilmesinin geçici görevlendirme şartları ile uyuşmadığına dikkat çeken Mahkeme, toplum sağlığı merkezinden aile sağlığı merkezine yapılan geçici görevlendirmenin hukuka uygun olmadığına karar vererek emsal teşkil edebilecek bir karar açıkladı.

Kayseri 2. İdare Mahkemesi, verdiği kararda, söz konusu laborantın toplum sağlığı merkezine atandığı tarihten itibaren, üçer aylık periyotlarla farklı aile sağlığı merkezlerinde 2-3’er kez geçici olarak görevlendirildiğine dikkat çekildi. Mahkeme kararında, gereken tetkikler için numune almak, eğitimini aldığı basit laboratuvar tetkiklerini yapmak veya aldığı numunelerin ilgili laboratuvar tarafından teslim alınmasını sağlamanın aile sağlığı elemanının görevi olduğu vurgulandı. Kararda, bunların laboratuvar teknisyeni olan davacının görev alanı dışında olduğu, bu nedenle geçici görevlendirmenin şartlarının oluşmadığı bildirildi.

Laborant Olcay Nam’ın söz konusu aile sağlığı merkezinde geçici olarak görevlendirilmesinin hukuka uygun olmadığına hükmeden mahkeme, Kayseri Valiliğinin, savunmasında ifade ettiği, ‘iş bölümü’ iddialarına da ‘davacının son üç görevlendirmesinin TOKİ Aile Sağlığı Merkezine yapılmasından dolayı’ kabul edilemeyeceğini belirtti.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla