Aile hekimleri için 2.500 bina yapılacak! Diş hekimleri ile birlikte kalacaklar

Kategori: Aile Hekimliği Print

asm-aileApartmanların alt katında muayenehane açan aile hekimleri artık kendileri için yapılacak binalarda hizmet verecek, binada diş hekimleri de görev yapacak. Aile hekimliği binası Türkiye genelinde yapılacak. 2 bin 500 binanın önünde de bir ambulans bulundurulacak.

Türkiye genelinde görev yapan aile hekimleri için Sağlık Bakanlığı tarafından apartmanların alt katında muayenehane açan aile hekimleri için il ve ilçe merkezlerine yeni binalar inşa edilecek. Geceleri ve cumartesi günleri nöbet tutması planlanan aile hekimleri, artık yeni binalarında hizmet verecek. Binalar hastaneye benzer yapıda olacak. İlk etapta 2 bin 500 bina yapılması planlanırken, binaların her birinin maliyeti 300 bin TL’yi bulacak. Binalar için bağış da kabul edilebilecek. Bağışçının ismi aile sağlığı merkezine konulabilecek. Bina tasarımları çalışmasını tamamlayan bakanlık, bölgeye özgü mimari tasarım kullanacak. Karadeniz Bölgesi’ne ahşap aile sağlığı merkezleri, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerine ise taş binalar yapılacak.

Aile hekimliklerinde röntgen çekebilecek, idrar ve kan tahlili yapabilecek. Gebe takip odası, obezite danışma birimleri ve diş ünitesi de olacak. Bu yıl içerisinde 900 diş hekimi almayı planlayan Bakanlık, diş hekimlerini aile hekimliklerinde görevlendirecek. Vatandaşların ağız ve diş sağlığı, periyodik olarak kontrol edilecek. Çocukların diş bozuklukları önlenecek, yatalak hastalar evde diş hizmeti alacak. Ayrıca yeni aile hekimliklerinde 112 Acil ambulansları da hazır bulunacak. 112 Acil Koordinasyon Merkezi’nden gelecek komutla en yakın ambulansı olay yerine yönlendirebilecek. (Habertürk)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla