Aile hekimliği sistemini sil baştan düzenleyecek yeni uygulama başlıyor

Kategori: Aile Hekimliği Print

asm-aileAile hekimliği sistemini sil baştan düzenleyecek yeni bir çalışma başlattıklarını söyleyen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, aile hekimliği merkezlerini butik hastanelere dönüştürmeyi planladıklarını açıkladı. Eylem planı kapsamında önümüzdeki 6 ay içinde üç önemli düzenlemeyi hayata geçireceklerini belirten Bakan Müezzinoğlu, pakette, sağlık personeline yönelik şiddet olaylarını önlemeye yönelik önlemler, aile hekimliği ve bakanlıktaki çift başlılığa son vermeye dönük düzenlemeler de bulunduğunu dile getirdi. Gazetecilerle sohbet eden Müezzinoğlu, önümüzdeki haftalarda TBMM’ye sevk edilecek sağlık paketini anlattı.

Sağlık çalışanına yönelik şiddete “liste” önlemi

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için çok farklı öneriler geliyor. X-Ray’dan geçirmek, şiddet uygulayanları sağlık hizmeti almaktan mahrum bırakmak gibi öneriler var. Şiddet uygulayanların bir listesi olmalı. Bunlar tüm boyutlarıyla görüşülüyor.

Aile hekimliği nöbetten, binaya kadar yeniden ele alınacak

Aile hekimliği nöbetten işleyişe, binalarına kadar yeniden ele alınacak. Artık hastaneler gibi aile sağlığı merkezlerini de devlet olarak biz yapacağız. 3-4 aile hekiminin olduğu yerde bir diş hekimi, bir acil ambulans istasyonu olacak. Buralar psikolog ve diyetisyenlerin de olacağı butik hastanelere dönüşecek. Sabah 8’den akşam 20’ye kadar 7 gün hizmet verecek. İlk etapta bin, toplam 3 bin böyle bina yapacağız.

Aile hekimliği uygulama yönetmeliğinde değişiklik

5 yıl içinde aile hekimliğini 30 bine çıkacak

Bakan Müezzinoğlu, “Uzun vadede Türkiye’nin aile hekim sayısı artarsa buralarda 5-10 yıl sonra 24 saat hizmet verecek duruma dönüşebilir. Ama şu anda Türkiye’nin hekim sayısı ona imkan vermiyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde aile hekimliğini 30 bine çıkaracağız” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla